Úvodná strana  Včera      Archív správ      Nastavenia     
 Kontakt  Inzercia

 24hod.sk    Gala

04. augusta 2008

Predpredaj vstupeniek na multimediálny festival Barbakan 2008Centrum Banskej Bystrice bude od 13. – 17. augusta 2008 znova plné hudby, filmu a výtvarného umenia vďaka festivalu Barbakan.Zdieľať
Katyň Andrzeja Wajdu v Pamätníku

Festival Barbakan 2008 ponúka niekoľko exkluzívnych slovenských predpremiér, medzi inými aj kontroverzný poľský film Katyň režiséra Andrzeja Wajdu. Andrzej Wajda je jedna z najvýraznejších postáv poľskej kinematografie. Jeho nový film Katyň sa zameriava na problematickú časť poľských dejín. Wajda sa nechal počuť, že pôjde o jeho posledný film. Hlavnou témou filmu sú sovietske vojnové zločiny, konkrétne masaker stoviek poľských dôstojníkov, ktorí boli zajatí, keď Rusi vnikli do Poľska niekoľko týždňov predtým, než ich napadli nacisti v septembri 1939. Film je veľmi osobným dielom režiséra, pretože medzi zavraždenými dôstojníkmi bol aj jeho otec. Rovnako sa celý film koncentruje na mesto Krakov, kde sa režisér usadil po vojne. Toto je ďalej akcentované soundtrackom od skladateľa Krzysztofa Penderecki, ktorý rovnako pochádza z Krakova. Katyň, kde sa odohral masaker v apríli roku 1940, sa nachádza na Ukrajine. Na tomto mieste boli odhalené obrovské masové hroby. O tri roky neskôr ich objavili nacisti. Režisér však necháva diváka v napätí a masaker sa odohráva až na konci filmu. Jeden z poľských dôstojníkov si zapisuje zážitky do svojho denníka až do úplného konca. Po vojne sa jeho manželka dostane k denníku. Dej sa vracia nazad a divák je vtiahnutý do retrospektívy, keď dôstojníkova žena začne čítať denník.
Divák môže vo filme takisto objaviť mnoho náboženských motívov. Jeden z posledných obrazov je ruženec v rukách zavraždeného dôstojníka predtým, ako na neho bude navŕšená zemina.
Náboženstvo a jeho bezmocnosť voči násiliu zvonka je jednou z centrálnych línií filmu. Pozornému divákovi určite neujdú symboly vpletené do príbehu filmu. Kritika prijala film rôzne. Niektorí tvrdia, že ide o najlepší Wajdov film s politickou tematikou, zatiaľ čo druhí mu vytýkajú prvoplánovosť a hranie na ľudské emócie. Avšak čo človek to názor, vnímavému divákovi, ktorý má aj potrebný historický rozhľad, film určite mnoho dá a vyvolá mnoho otázok o poľskej identite a mieste Poliakov v historickej pamäti národov.  Katyň môžete na Barbakane vidieť v sobotu o 18.00 v kine Pamätník.
 
Francúzsko-maďarská Mystéria a návrat Jánosa Hegedüsa na Barbakan
 
Na svojom internetovom profile sa výstižne škatuľkujú ako trance, rock, visual. Fungujú od januára 2004 a tento rok sa chystajú vydať debutový album. Minulý rok v marci ste ich mohli vidieť naživo, keď spolu s domácimi kapelami Chiki Liki Tu-a a Karpatskými Chrbátmi odohrali koncert v bratislavskom Subclube.
 
Reč je o francúzsko–maďarskej kapele Myster Möbius. V zostave však prevládajú Francúzi. Za bicími sedí Simon Poncet, ktorý sa tiež stará o sampling, melodickú sekciu tvorí miestami až metalová, inokedy postrockovo zefektovaná gitara Benjamina Costantiniho. Koncerty svojimi atmosferickými, často abstraktnými vizualizáciami korení Brigitte Kull, rytmickú sekciu Myster Möbius dopĺňa basa Jánosa Hegedüsa. Hegedüs je okrem iného tiež pôvodný člen spriatelenej maďarskej alternatívy Másfél, ktorú ste na Barbakane mohli vidieť minulý rok, to už však s novým basákom. Hegedüs totiž posledné tri roky žije vo Francúzsku a so svojou pôvodnou formáciou si zahrá len príležitostne.
 
Hudba Myster Möbius je svojská, nebojí sa experimetov a to vytvára nové priestory, ktoré potom oči(uši)vidne bohatá fantázia muzikantov napĺňa rôznymi nadpozemskými zvukmi. Pre niektoré skladby je typickejší psychadelický trance opar, tým rockovejším dominujú dynamické bicie a ostrá Costantiniho gitara podčiarkujúca ideál, ktorému Myster Möbius hovoria aj hypnorock. Sama kapela hrdo vyhlasuje: „Hudba Myster Möbius sa dá charakterizovať ako nekonečný loop, v ktorom sa navzájom kríži a mixuje úžasný a akoby statický vesmír. Od rocku až po post-electro, Myster Möbius vás zoberie do paralelného sveta hypnotického tranceu, ktorý vás bude nútiť tancovať.“  Ten, kto už zažil ich koncert vie, že v kombináci s vizualizáciami pôsobí živá hudba Myster(y) Möbius tajomne a zábavne zároveň. Jej sugestívnosť pred vami otvorí iný, vábivo znejúci priestor. Ak ste znudení zo žánrovej priamočiarosti a nebojíte sa experimentov, tak potom práve pre vás je tento priestor určený.
 
Myster Möbius si k nám odskočia z budapeštianskeho Sziget festivalu. Vystúpia naživo vrámci hudobnej časti festivalu Barbakan a to 16. augusta na Cinema stage.

Predpredaj vstupeniek na festival Barbakan je zahájený!

Vstupenky si môžete za zvýhodnenú cenu kúpiť cez www.vresk.skwww.anarchy.sk.
 
Ceny  vstupeniek na hudobnú časť festivalu Barbakan a vstup do Stredoslovenskej galérie 
na výstavu Videotaleta: štvrtok 14.8. 180,- Sk, piatok 15.8. 280,- Sk, 
sobota 16.8. 280,- Sk. 
Vstupenka na všetky tri dni stojí 460,- Sk. 
Za 5-dňovú permanentku na filmovú časť festivalu a vstup do Stredoslovenskej galérie 
na výstavu Videotoaleta zaplatíte 280,- Sk. Jednorazové vstupné na jeden film 
stojí 59,- Sk. 
Permanentka na 5 dní filmovej časti, 3 dni hudobnej časti a vstup do Stredoslovenskej 
galérie stojí 600,- Sk. 
 
Kompletný program hudobného aj filmového Barbakanu 2008, profily účinkujúcich, 
synopsi k filmom a mapku festivalu nájdete na stránke www.vresk.sk.

   Tlač    Pošli

   

Súvisiace články:


 BARBAKAN 2008 (11. 7. 2008)nasledujúci článok >>
Herec Morgan Freeman je po havárii v kritickom stave
<< predchádzajúci článok
Album skupiny ABBA na vrchole UK Chartu