Úvodná strana  Včera      Archív správ      Nastavenia     
 Kontakt  Inzercia

 24hod.sk    Kultúra

24. augusta 2009

Multimediálny festival BARBAKAN 2009 opäť v uliciach Banskej Bystrice!23.– 27. septembra sa Banská Bystrica stane centrom kvalitného filmu, hudby, výtvarného aj literárneho umenia, ktoré sprostredkuje multimediálny festival Barbakan.Zdieľať
Programová ponuka festivalu Barbakan je tento rok opäť bohatšia. Odštartuje výtvarnou časťou Fine art a to už 8. septembra vernisážou výstavy Michaely Rázusovej Nociarovej “PO HLAD”, ktorá potrvá do 6. decembra 2009 v priestoroch Stredoslovenskej galérie na námestí Štefana Moyzesa. Fine art však nezostane len v galerijných priestoroch, ale vyrazí aj do ulíc s projektom Space a Star Trek, počas ktorých budú výtvarníci tvoriť svoje diela priamo v najrušnejších uliciach mesta.
Filmový Barbakan prinesie päť dní (23. 9. – 27. 9.) trvajúcu prehliadku kvalitných filmov v deviatich sekciách: Focus na ruskú kinematografiu, Americkú čiernu komédiu na prelome tisícročí, režisérske profily Woodyho Allena, Oskarom a Emmy oceneného priekopníka v animačných postupoch Zbigniewa Rybczynskeho, rumunského režiséra Roberta Lakatosa a slovenských dokumentaristov Petra Kerekeša a Zuzanu Piussi, Animák inak, Súčasný slovenský dokument a Ozveny River film festu Písek. Vlajkovou loďou bude súťažná sekcia študentských filmov, kde sa predstaví 17 filmových škôl z 11 krajín. Barbakan uvedie takmer 100 filmových snímok, ktoré pripravilo OZ Vresk Factory pre všetkých filmových fajnšmekrov. Viacero filmov z tejto ponuky bude na Slovensku premietaných po prvýkrát a tešiť sa môžeme na niekoľko slovenských predpremiér: nový film od tvorcu kultovej Americkej krásy Sama Mendesa Away we go, nevšednú animovanú adaptáciu Orwelovej Farmy zvierat, nový film Sergeia Dvortsevoya Tulpan ovenčený oceneniami z Cannes, Karlových Varov, Tokia, alebo nové filmy od Filipa Renča, Olivera Stonea alebo Kasie Adamik. Bohatý program filmového Barbakanu sa bude premietať v troch kinosálach a fanúšikovia kinematografie sa určite majú na čo tešiť.
Hudobný  Barbakan (25. 9. – 26. 9.) potvrdil svoje smerovanie z predchádzajúcich ročníkov a udomácnil sa v klubových priestoroch. Hrať sa bude na viacerých menších pódiách v centre mesta (klub 77, Zion, Fko, Rak a Hi-Fi). Na väčšine scén budú mať priestor kapely a live projekty, dve scény (Hifi a F) budú patriť dídžejom. Z pohľadu výberu živých kapiel je hudobný Barbakan 2009 medzinárodnou prehliadkou, kde nechýbajú jedinečné svetové projekty ako LISA PAPINEAU (USA/FR), ktorá svoj jemný hlas prepožičala francúzskym mágom Air a M83. Debutový album jej kapely Pet vyšiel pod producentským dohľadom Tori Amos. Pochádza z Nového Anglicka, ale momentálne žije v Paríži. Má za sebou sólový album a nespočetné množstvo ďalších spoluprác vrátane hudby k filmom. V súčasnosti jej vychádza druhá sólovka nazvaná Red Trees. Nemenej zaujímavé bude vystúpenie REALISTIC CREW /H/. Títo Maďari inšpirovaní velikánmi ako Lamb, Boards Of Canada či Bonobo začali experimentovať s fúziou hlbokých melodických grooves, ktoré na svojom najnovšom albume Overcome skombinovali s multižánrovými presahmi do hip hopu, elektroniky, cinematic soundu. Recenzia ich albumu sa objavila aj na stránkach prestížneho britského hudobného magazínu NME. Že sa REALISTIC CREW naživo oplatia podčiarkuje aj prítomnosť VJského dua Monkeys Presso.
Organizátori festivalu z Občianskeho združenia Vresk Factory zároveň dávajú čo najviac priestoru domácim skupinám, ktoré majú čo ponúknuť: KASIOBOY, NOISECUT, KATKA KOŠČOVÁ, TALK SHOW, FOOLK, JUNIOR a iní. Lokálnu, stredoslovenskú scénu budú reprezentovať interpreti ako Plastic Swans, Kubiz, Nové mapy, Sto múch, Ear Drum Crew, Free Tessa Crew a iní.
Centrum Banskej Bystrice bude v mesiaci september plné hudby, filmu, literárnych čítačiek a výtvarného umenia. Program sympatického festivalu BARBAKAN doplní aj tento rok neoficiálna, štvrtá časť festivalu, a tou je badmintonový turnaj Barbakanovica, do ktorého sa môžu prihlásiť účinkujúci i návštevníci festivalu.
 
Program BARBAKAN 2009
 
Filmový Barbakan - 23. -  27. september 2009. (3 kinosály: Pamätník, Thurzov dom a club 77)
 
Filmové sekcie:
Fokus na ruskú kinematografiu:
DOM BLÁZNOV, TULPAN (predpremiéra), MESTO ZERO, 12, RUSKÁ ARCHA, MONGOL 
Americká čierna komédia na prelome tisícročí:
PO PREČÍTANÍ SPÁĽTE, DARJEELING LTD, BIG LEBOWSKI, SMOKE, ZLOSŤ, AWAY WE GO (nový film Sama Mendesa - Americká krása, predpremiéra), HORŠIE TO UŽ NEBUDE,  JA, TY A VŠETCI OSTATNÍ, W. (nový film Olivera Stonea)
Profil Woody Allena:
VICKY CRISTINA BARCELONA, ČOKOĽVEK, HOLYWOOD ENDING, HRA OSUDU
Animák inak:
VALČÍK S BAŠÍROM, PERSEOPOLIS, STRACH Z TMY, RENEISSANCE, FARMA ZVIERAT (predpremiéra), MARY A MAX (predpremiéra filmu oceneného Krištáľovým medveďom v Berlíne)
Súčasný slovenský dokument:
INÉ SVETY, SLEPÉ LÁSKY, BABIČKA (predpremiéra), ANJELI NEPLAČÚ, KOLIBA, WHISKY, MALÁ DOMOV
Profil Petra Kerekeša:
AKO SA VARIA DEJINY, LADOMIERSKE MORYTÁTY A LEGENDY, ACCROSS THE BORDER
Predstavujeme tvorbu poroty:
Robert Lakatos (ro): BARTHALO, MOSZNY; Marek Kuboš: ŽELEZNIČNÁ STANICA 2. tr. KRAĽOVANY, TAKÁ  MALÁ PROPAGANDA; Iva Šebestová: LÁSKO MÁ, LIONARDO MIO, ŠTYRI; Kasia Adamik (pl): BOISKO BEZDOMNYCH
Súťažná sekcia študentských filmov:
17 filmových škôl z 11 krajín, približne 40 filmov (dokument, animovaný, hraný) 
Porota: KASIA ADAMIK (pl), ROBERT LAKATOS (ro), IVA ŠEBESTOVÁ, MAREK KUBOŠ,
Ozveny River film festivalu Písek: ZLÍNSKÝ PES, Profil ZBIGNIEWA RYBCZYNSKEHO, HLÍDAČ č. 47, ČIERNE SRDCIA (...ZEM NIE JE GUĽATÁ)
 
 
Hudobný Barbakan
 
25. 9. – piatok: REALISTIC CREW (H), NOISECUT, GENEVE JACUZZI (USA), STO MÚCH, FREE TESSA CREW, EAR DRUM CREW, PLASTIC SWANS, JUNIOR, NOVÉ MAPY, ČISTÉ TVARY
26. 9. – sobota:  LISA PAPINEAU (USA,FR), KASIOBOY, VIL IAM, HANS PETERSSEN, MANTRA PORNO (HU), LESNÍ ZVĚŘ (CZ), FOOLK, TALK SHOW, KUBIZ, KATKA  KOŠČOVÁ
 
Výtvarný Barbakan (fine art)
 
8. september - vernisáž výstavy Michaely Rázusovej Nociarovej “PO HLAD”,  potrvá do 6. decembra 2009 v priestoroch Stredoslovenskej galérie. Fine art Barbakan však nezostane len v galerijných priestoroch, ale vyrazí aj do ulíc s projektom NomadSPACE a STAR TREK.
 
Literárny Barbakan (Cirkus LCA)
25. september - krst knihy Petra Šuleja - História, inscenované čítanie v réžii Jána Šimka

Viac informácií na www.vresk.sk 


   Tlač    Pošli

   

Súvisiace články:


 Barbakan: Víkend plný filmu a hudby (2. 9. 2008)
 VIDEO: Festival Barbakan (14. 8. 2008)
 Barbakan - rozhovor s účinkujúcimi (12. 8. 2008)
 Predpredaj vstupeniek na multimediálny festival Barbakan 2008 (4. 8. 2008)
 BARBAKAN 2008 (11. 7. 2008)nasledujúci článok >>
V Bratislave zahrá Angelo Kelly, bývalý člen The Kelly Family
<< predchádzajúci článok
Spoločnosť Pioneer získala prestížne ocenenia EISA v dvoch unikátnych kategóriách