Úvodná strana  Včera      Archív správ      Nastavenia     
 Kontakt  Inzercia

 24hod.sk    Z domova

22. októbra 2020

Matovič oznamil nové opatrenia proti koronavírusu. Pôjde o čiastočný lockdown (uzavretie krajiny)Ústredný krízový štáb SR vo štvrtok rozhodol o ďalšom postupe v boji proti ochoreniu COVID-19.Zdieľať
Matovič oznamil nové opatrenia proti koronavírusu

 

Od pondelka 26. októbra zostanú zatvorené všetky školy s výnimkou prvého stupňa základných škôl, materských škôl a jaslí. Ak bude situácia priaznivá, v pondelok 30. novembra by sa mali žiaci vrátiť.

Jesenné prázdniny sa presúvajú z 29. a 30. októbra na 30. októbra a 2. novembra. Ide o piatok a pondelok, vzhľadom na to, že cez víkend sa má konať plošné testovanie a v pondelok sa uskutoční dezinfekcia. Okrem toho pribudnú nové prázdniny aj v piatok 6. novembra a v pondelok 9. novembra 2020 – opäť ide o obdobie v čase plošného testovania, oznámilo ministerstvo školstva.

čítajte tiež: Maloobchodníci: Vláda sa lockdownom zbavuje zodpovednosti

Od pondelka tiež prejdú všetky vysoké školy na dištančné vzdelávanie na celý zimný semester.

Nedochádza k ďalšiemu zatvoreniu ekonomiky, hovorí Richard Sulík. Štát teraz nezatvára obchody. Richard Sulík však hovorí, že v nasledujúci týždeň možno viaceré obchody pre obmedzený pohyb zatvoria.Jeden týždeň budú ľudia podľa neho chodiť obmedzene nakupovať, ale nedôjde k ekonomickému lockdownu nad rámec toho, čo je dnes zatvorené.

Zo všetkých zlých riešením považuje minister hospodárstva za to najmenej zlé, že bude na najbližší týždeň obmedzený odchod z domu. „Nie je to smrť byť týždeň doma a zistiť, že manželka je celkom príjemný spoločník na rozhovor,“ povedal.

Keď prebehnú obe plošné testovania, Sulík dúfa, že ľudia s dvomi negatívnymi testami mohli chodiť aj napríklad do reštaurácií či divadiel.

O zatváraní obchodov ani ďalších prevádzok nehovorí ani premiér Igor Matovič. V Česku zatvorili aj maloobchod s výnimkou obchodov so základnými potrebami.

Od soboty do nedele 1. novembra bude platiť zákaz vychádzania v štyroch najviac zasiahnutých okresoch (Námestovo, Tvrdošín, Dolný Kubín, Bardejov). Výnimkami sú cesty na testovanie, do práce či zabezpečenie nevyhnutných potrieb a pobyt v prírode v okrese bydliska. Potrebný však na toto vychádzanie je negatívny test na Covid-19.

Zákaz vychádzania od soboty do 1. novembra bude platiť aj pre celé Slovensko, s výnimkou ciest na testovanie, do práce a zabezpečenia nevyhnutných potrieb či pobyt v prírode v okrese bydliska.

Slovensko bude mať dve plošné testovania tak, ako bolo plánované, potvrdil premiér Matovič. V piatok začína pretestovanie Oravy a Bardejova.

Minister zdravotníctva zopakoval, že slovenská krivka nárastu prípadov koronavírusu kopíruje českú. „Posledných sedem dní však slovenská krivka rastie rýchlejšie ako česká,“ hovorí Marek Krajčí.
„Ideme ešte horšou cestou, než v Česku,“ tvrdí premiér Igor Matovič. Podľa neho sme pred dvoma týždňami mali približne o 30 percent horšiu situáciu, ako je v Česku.

V súčasnosti zomiera denne na covid-19 v slovenských nemocniciach 18 ľudí, oznámil minister zdravotníctva Krajčí. „Situáciu na Slovensku nemáme pod kontrolou,“ dodáva.
„Pokiaľ by sme niečo neurobili, tak by sme mali v nemocniciach hospitalizovaných 3500 ľudí s covid-19.“

Ak niekto za posledných 90 dní prekonal koronavírus, teda mal pozitívny test a vyliečil sa, nemusí ísť na testy. Títo ľudia budú mať výnimku. Rovnako bude výnimka aj pri striedavej starostlivosti.
Všetky výnimky má opísať uznesenie hygienikov, na ktorom ešte pracujú.

Správu budeme aktualizovať

Nové opatrenia proti koronavírusu

 • o opatreniach rozhodol Ústredný krízový štáb

"Bolo to najťažšie rozhodovanie, aké vláda počas samostatnej Slovenskej republiky prijala," uviedol na úvod tlačovky Igor Matovič. Konzílium odborníkov či pandemická komisia sa rozhodovala na základe viacerých dát. Jedným z nich je krivka rastu pozitívnych prípadov. Podľa Marek Krajčíjho máme identický rast a posledných sedem dní slovenská krivka rastie rýchlejšie ako česká. "S potvrdeným covidom-19 nám denne v nemocniciach zomiera 18 ľudí," uviedol Marek Krajčí. 

Konzílium odborníkov odporúčalo pandemickej komisii tvrdý lockdown minimálne na dva až tri týždne. 

PRIJATÉ OPATRENIA

 • Obmedzenie hromadnej dopravy s cieľom zníženia mobility. Krízový štáb odporučil pre VÚC zrušenie bezplatnej regionálnej prepravy s výnimkou ŤZP
 • Od pondelka 26.10 do 27.11 budú uzavreté všetky školy s výnimkami detských jaslí, materských škôl a prvého stupňa ZŠ

Zákaz vychádzania (Námestovo, Tvrdošín, Dolný Kubín, Bardejov)

 • Od 24.10. do 1.11.
 • výnimka zo zákazu vychádzania mimo bydliska bez testu - v čase od 01:00-05:00; cesta na testovanie;najbližšie potraviony, lekáreň, lekár, starostlivosť o blízku osobu, starostlivosť o vlastné hospodárske zvieratá, venčenie spoločenských zvierat do 100 metrov od bydliska, pohreby, dojazd do bydliska do 25.10. 2020
 • výnimka zo zákazu vychádzania mimo bydliska s negatívnym výsledkom tstu (PCR alebo antigénový test nie starší ako z 23.10) - cesta do zamestnania, doprovod dieťaťa do školy, najbližšie potraviny, lekáreň, lekár, starostlivosť o blízku osobu, starostlivosť o vlastné hospodárske zvieratá, venčenie spoločenských zvierat do 100 metrov od bydliska, pohreby, cesta na poštu, do banky, do poisťovne, čistiarne, autoservisu, na čerpaciu stanicu pohonných hmôt; pobyt v prírode (okres bydliska)

Zákaz vychádzania (celé Slovensko) 

 • od 24.10.2020 - 1.11.2020
 • Výnimky zo zákazu vychádzania mimo bydliska
 • v čase od 01.00 do 05.00 hod.
 • cesta na testovanie 
 • cesta do zamestnania, doprovoddieťaťa do školy
 • najbližšie potraviny, lekáreň, lekár, starostlivosť o blízku osobu, starostlivosť o vlastné hospodárske zvieratá, venčenie spoločenských zvierat do 100 metrov od bydliska, pohreby, cesta na poštu, do banky, do poisťovne, čistiarne, autoservisu, na čerpaciu stanicu pohonných hmôt 
 • pobyt v prírode (v okrese bydliska) 
 • dojazd do bydliska do 25.10.2020

Režim na hraniciach

 • Pokračovanie námatkových kontrol na hraniciach s ČR
 • Prehodnotenie hraničného režimu so susednými krajinami v priebehu budúceho týždňa

V týždni od 2. do 8. novembra už bude možný pohyb pre obyvateľov, ktorí budú mať negatívny PCR test alebo antigénový test.

Ministerstvo obrany SR už spustilo web somzodpovedný.sk, na ktorom budú zverejňované aktuálne informácie o celoplošnom testovaní a odpovede na najčastejšie otázky. Vo svojom profile na sociálnej sieti o tom informoval minister Naď

„Snažíme sa poskytovať vám všetko potrebné cez médiá, tlačové správy a už aj prostredníctvom tohto webu. Prosím, nie sme v ľahkej situácii, viem, že máte množstvo nezodpovedaných otázok, budeme sa zo všetkých síl obsiahnuť ich čo najväčšie množstvo,“ uviedol.

Po 11-hodinovom rokovaní Ústredného krízového štábu premiér s ministrami oznamujú výsledky.

Naživo: Tlačová konferencia

V prípade, ak sa vám nezobrazil zdieľaný obsah nad týmto textom kliknite sem


© SITA Slovenská tlačová agentúra, prevádzkovateľ spravodajského portálu webnoviny.sk. Všetky práva vyhradené.

   Tlač    Pošli

   

Súvisiace články:


 Obchody s nepotravinárskym tovarom síce môžu mať naďalej otvorené, ale zákazníci do nich od soboty nebudú môcť prísť. (23. 10. 2020)
 Koronavírus: Na Slovensku nový rekord 2581 nakazených a počet obetí stúpol na 134 (23. 10. 2020)
 Celoplošné testovanie na Orave a v Bardejove sa začalo, určené je pre ľudí od 10 do 65 rokov (foto) (23. 10. 2020)
 Dokážu sa slovenské nemocnice postarať o 5-tisíc pacientov s COVID-19? Plné môžu byť už o pár týždňov (23. 10. 2020)
 Začalo sa testovanie na ochorenie COVID-19 v okresoch Námestovo, Tvrdošín, Dolný Kubín a Bardejov (23. 10. 2020)
 V Česku pribudlo vo štvrtok 14.151 prípadov nákazy koronavírusom (23. 10. 2020)
 Zásielka antigénových testov na COVID-19 pre celoplošné testovanie dorazila na Slovensko (foto) (22. 10. 2020)
 V Česku pribudlo v stredu rekordných takmer 15.000 prípadov nákazy (22. 10. 2020)
 Počet nakazených v Nemecku prudko vzrástol na vyše 11.000 (22. 10. 2020)
 Koronavírus: Na Slovensko pribudlo 17 úmrtí na ochorenie COVID-19 (22. 10. 2020)nasledujúci článok >>
Zadržanie Kováčika objednávali médiá už niekoľko mesiacov, tvrdí Fico a rešpektuje prezumpciu neviny
<< predchádzajúci článok
Predaj starších domov v Spojených štátoch amerických stúpol na najvyššiu úroveň od roku 2006

Matovič oznamil nové opatrenia proti koronavírusu. Pôjde o čiastočný lockdown (uzavretie krajiny) - diskusné fórum čitateľov