Úvodná strana  Včera      Archív správ      Nastavenia     
 Kontakt  Inzercia

 24hod.sk    Z domova

14. decembra 2007

Metropola východu postúpila do užšieho výberu o titul EHMKKošice postúpili do užšieho výberu súťaže o prestížny titul Európske hlavné mesto kultúry 2013 (EHMK).Zdieľať
KOŠICE 14. decembra (WEBNOVINY) - Košice postúpili do užšieho výberu súťaže o prestížny titul Európske hlavné mesto kultúry 2013 (EHMK).Ako dnes agentúru SITA informoval projektový manažér Marek Kolárčik, medzinárodná výberová komisia po vypočutí všetkých deväť slovenských kandidátskych miest na titul EHMK 2013 dnes na Ministerstve kultúry SR v Bratislave rozhodla o postupe mesta Košice do druhého kola súťaže, ktoré bude od januára do augusta 2008. Do užšieho výberu postúpili aj mestá Martin, Nitra a Prešov.Prezentácia košického projektu pred 13-člennou medzinárodnou komisiou sa uskutočnila 13. decembra 2007 dopoludnia v Bratislave. Projekt prezentovali primátor mesta Košice František Knapík, manažér projektu Marek Kolárčik a Roman Sorger, dramaturg kandidatúry. "Medzinárodná komisia prezentáciu Košíc hodnotila veľmi pozitívne a označila ju za vysoko profesionálnu a excelentnú," povedal Kolárčik. Medzinárodná komisia doručí postupujúcim mestám písomné hodnotenie, v ktorom navrhne línie dopracovania ich projektov.
Na košickom projekte intenzívne pracovalo od februára 2007 viac ako 100 expertov v oblasti umenia, histórie, regionálneho rozvoja a cestovného ruchu z Košíc, ale aj z celého Slovenska. Pripravili okolo 50 podporných kultúrnych podujatí, z ktorých viaceré boli úplne novými originálnymi projektmi.


"Koncept Interface, logo a slogan kandidatúry sú postavené na komunikácii o kultúre, ktorá je prirodzenou súčasťou života všetkých ľudí. Aktivity nie sú vytvorené len pre pasívneho diváka. Cieľom je, aby sa aktívne zúčastnil na procese tvorby, čím sa kladie dôraz na interaktivitu. Projekt má ambíciu vo väčšej miere zapojiť do procesov tvorby vonkajšie prostredie mesta - jeho ulice, námestia a parky, vrátane sídlisk a jeho okrajových častí," povedal Kolárčik.


Obyvatelia, ale aj návštevníci sa v prípade víťazstva mesta môžu tešiť na úplne nové medzinárodné kultúrne podujatia v nových resp. zrekonštruovaných priestoroch, ako sú bývalé kasárenské sklady kpt. Jaroša na Kukučínovej ulici, open air festivalové centrum na Bani Bankov, alebo na zrekonštruovaný a zastrešený amfiteáter. Do projektu je významne zapojený aj Košický samosprávny kraj prostredníctvom programu Terra Incognita - projekt štyroch historických ciest - gotická, železná, vínna a cisársko-kráľovská poštová cesta. Kandidatúru priamo podporuje všetkých 16 miest Košického kraja.


Náklady projektu dosiahnu 2,5 mld. Sk, z čoho by malo priamo mesto spolufinancovať 500 mil. Sk a Košický samosprávny kraj 340 mil. Sk. Ďalšie finančné zdroje by mali v prípade víťazstva plynúť zo štrukturálnych fondov EÚ, štátneho rozpočtu, rozpočtov 16 miest Košického kraja. Významné zapojenie sa očakáva aj od súkromných sponzorov.
SITA


© SITA Slovenská tlačová agentúra, prevádzkovateľ spravodajského portálu webnoviny.sk. Všetky práva vyhradené.

   Tlač    Pošlinasledujúci článok >>
Hlavnou témou rokovania Európskej rady bolo Kosovo
<< predchádzajúci článok
Dráma vo zvyšovaní cien nehnuteľností v Bratislave

Metropola východu postúpila do užšieho výberu o titul EHMK - diskusné fórum čitateľov