Úvodná strana  Včera      Archív správ      Nastavenia     
 Kontakt  Inzercia

Denník - Správy
Pridajte sa
Ste na Facebooku?
Ste na Twitteri?
Pridajte sa.

 Mobilná verzia


 24hod.sk    Z domova

12. októbra 2007

Miškovo črievko je silnejšie, boj však ešte nie je vyhratýZdravotný stav Miška Müllera sa v posledných dňoch výrazne nezmenil a lekári dnes na tlačovej besede optimisticky konštatovali, že pečeň mu funguje dobre, obličky, i keď s podporou tiež a ...Zdieľať

BRATISLAVA 12. októbra (WEBNOVINY) - Zdravotný stav Miška Müllera sa v posledných dňoch výrazne nezmenil a lekári dnes na tlačovej besede optimisticky konštatovali, že pečeň mu funguje dobre, obličky, i keď s podporou tiež a ďalšie prederavenie črievka sa neobjavilo. "Začali sme u neho proces znižovania sedatív tak, aby sa mu postupne úplne obnovilo vedomie," povedal prednosta Kliniky anestéziológie a intenzívnej medicíny DFNsP v Bratislave Tibor Šagát. Ako vysvetlil, pacientovi, ktorý dlhšie užíva opiáty ich nemožno hneď vysadiť, pretože by sa u neho prejavili abstinenčné príznaky. Miško dýcha bez výnimočnej podpory, sám začína vdychovať, no "v žiadnom prípade ešte nie je tento boj o jeho život vo víťazom konci".

"Na začiatku týždňa sme plánovane urobili tracheostómiu (vyústenie priedušnice navonok)," spresnil Šagát. Dodal, že pri deťoch s poruchami dýchania, hrudnej steny a bránice je to štandardný výkon. "Tento výkon veľmi dobre zvládol a momentálne ho ventilujeme na tracheostomickej kanyle, preto ho môžeme postupne prebúdzať," vysvetlil. Aj preto, hoci Miško reaguje na okolité podnety spontánnym otvorením očí, zvuky pre zavedenú kanylu vydávať nemôže. Táto operácia posunula Miška o krok vpred. V deň, keď malý pacient zákrok podstúpil, bol v celkovej anestézii. Pri tejto jednej operácii lekári postúpili ďalej aj čo sa týka riešenia kožného krytu - uzatvárania kožou prednej brušnej steny. "Postupne sme mohli odstrániť všetky devitalizované okrsky kože, teda okraje, ktoré odumreli a posúvaním lalokov tieto miesta prekrývame zdravou, plne prekrvovanou kožou," povedal primár Kliniky detskej chirurgie DFNsP v Bratislave Vladimír Cingel. Odstránením odumretých tkanív eliminovali lekári aj priestor pre škodlivé mikroorganizmy, čím do veľkej miery zabránili vzniku infekcie. Ako povedal Cingel, plocha, ktorú museli vyriešiť, je v porovnaní s východiskovým stavom bezprostredne po operácii a primárnej rekonštrukcii asi o 90 percent menšia. Dodal, že hojenie rán je dobré.

"Otázkou ostáva zažívací trakt. Zažívacia trubica je veľmi limitujúca, problematická - vzhľadom na svoju dĺžku," povedal Cingel. Ako spresnil, otvory na črievku momentálne nie sú a stena čreva sa zdá byť v lepšom stave ako pri poslednej revízii. Uzatváranie brušnej dutiny však prirodzene spôsobuje zvyšovanie tlaku na oblasť a lekári musia byť opatrní. Miško stále prijíma potravu vo forme infúzií, teda tzv. parenterálnu výživu.

"Momentálne je v štandardnej intenzivistickej starostlivosti, čo znamená, že jedno dieťa, ktoré je ventilované, má jednu samostatnú sestru. Jeden lekár má dve takéto deti," povedal pre agentúru SITA Šagát. Režim troch sestier sa zmenil po smrti Miškovho brata Marka. "Pochopiteľne prizývame konziliárov z ostatných oddelení, ale sústavne sa o neho stará jedna sestra a jeden doktor," povedal riaditeľ nemocnice Daniel Žitňan.

Miška v týchto dňoch navštevuje mama Marianna Müllerová.

SITA© SITA Slovenská tlačová agentúra, prevádzkovateľ spravodajského portálu webnoviny.sk. Všetky práva vyhradené.

   Tlač    Pošli

   

Súvisiace články:


 Miška Müllera začínajú prebúdzať z umelého spánku (10. 10. 2007)
 Miško je naďalej v umelom spánku (8. 10. 2007)
 Konečná správa k priebehu ochorenia Marka Müllera (5. 10. 2007)
 Marek Müller zomrel devätnásť dní po operácii (4. 10. 2007)
 Tibor Šagát zarmútený smrťou Marka Müllera (4. 10. 2007)
 Stav bratov Müllerovcov sa nezmenil (3. 10. 2007)
 Marek stále v kritickom stave, stav Miška ostáva nezmenený (2. 10. 2007)
 Miško operáciu čreva zvládol, Marekov stav naďalej kritický (1. 10. 2007)nasledujúci článok >>
Nobelovu cenu mieru získal Al Gore a IPCC
<< predchádzajúci článok
Aborigéni trvajú na ospravedlnení

Miškovo črievko je silnejšie, boj však ešte nie je vyhratý - diskusné fórum čitateľov