24hod.sk    Šport    MS v hokeji 2011

15. mája 2011

MS 2011: Fíni po 16 rokoch s druhým titulom

Švédsko - Fínsko 1:6 (0:0, 1:1, 0:5)

Hokejisti Fínska sa stali druhýkrát v histórii majstrami sveta, keď v nedeľňajšom bratislavskom finále 75. svetového šampionátu zdolali severských rivalov zo Švédska 6:1. O výsledku zápasu, ktorý ponúkol rýchly a kombinačný hokej, rozhodla až záverečná tretina. Fíni v nej strelili zásluhou Petteriho Nokelainena a Nika Kapanena hneď v úvode dva góly, ktoré boli dôležité pre ďalší vývoj zápasu. Švédom sa už stratu 1:3 nepodarilo zmazať a do konca duelu ešte trikrát inkasovali.

Fíni získali celkovo 11. medailu z majstrovstiev sveta (2 - 6 - 3) a prvé zlato od roku 1995, keď triumfovali rovnako po finálovom triumfe nad Švédmi v Štokholme. Švédsko si na svoj deviaty majstrovský titul bude minimálne ešte rok musieť počkať, ďalšiu možnosť bude mať na šampionáte 2012, ktorého vyvrcholenie bude v Helsinkách a jedna časť v Štokholme.

Oba tímy odohrali štvrté vzájomné finále od zavedenia systému vyraďovacích bojov v roku 1992, druhýkrát uspeli Fíni (1995, 2011). Švédsko sa tešilo v rokoch 1992 v Prahe a 1998 v Zürichu. Švédi vybojovali 43. medailu z MS (8 - 19 - 16). V celkovo 63. vzájomnom zápase na MS dosiahlo Fínsko 15. víťazstvo.

FINÁLE (Bratislava)
Góly: 28. Pääjärvi - 40. Immonen (Pesonen, M. Koivu), 43. Nokelainen (Pihlström), 44. N. Kapanen (Aaltonen, Komarov), 57. Pesonen (Granlund), 58. Pyörälä (M. Koivu, Salmela), 60. Pihlström (Lajunen)
Vylúčení: 4:2 na 2 min, presilovky: 0:1, oslabenia: 0:0, rozhodovali: Burchell (Kan.), Reiber (Švaj.) - Carlson, Murchison (obaja Kan.), 9166 divákov

Švédsko: Fasth - Gunnarsson, Petrasek, Rundblad, S. Kronwall, Fernholm, Erixon, Ekman-Larsson - Thörnberg, Berglund, Pääjärvi - L. Eriksson, Persson, R. Nilsson - Tedenby, Krüger, Silfverberg - J. Ericsson , Wallin, Backlund - Sjögren
Fínsko: Vehänen - Lepistö, Salmela, Välivaara, Niskala, Väänänen, Puistola, Kukkonen, Jaakola - Pyörälä, M. Koivu, T. Ruutu - Komarov, Aaltonen, N. Kapanen - Pesonen, Immonen, Granlund - Lajunen, Nokelainen, Pihlström

Oba tímy začali opatrne, nikto nechcel zbaviť zbytočnú chybu. Švédi i Fíni vychádzali z pozornej defenzívy a snažili sa o postupný prechod do útoku. V 7. min si vypracoval dobrú šancu Mikko Koivu, ale Fasth predviedol skvelý zákrok lapačkou. Pred bránkami veľa vzruchu nebolo, oba tímy pokrývali výborne stredne pásmo a nenechávali súperom veľa priestoru na manévrovanie. V 17. min vyrazil Vehänen nahodenie Pääjärviho pred Thörnberga, ale s dorážkou švédskeho útočníka si poradil. V závere opatrnej prvej tretiny hrali Fíni presilovku, ale výraznejšie Fastha ohrozili až po jej skončení po Niskalovej strele z uhla.

V druhej časti hry sa predsa len hra trocha otvorila. V 22. min sa Vehänen stihol včas premiestniť pri Tedenbyho pokuse. O dve minúty neskôr vyrazil Fasth pokus Koiva len nad seba a chvíľu nevedel, kde má puk. Fínski útočníci ho však nedokázali v bránkovisku zasiahnuť a Švédi ho poslali do bezpečia. V 28. min sa síce stupňoval fínsky tlak, ale Suomi šance nevyužili a pykali. Pääjärviho tvrdá strela švihom z ľavého kruhu bola nechytateľná - 1:0. V polovici zápasu mohol zvýšiť vedenie "Tre Kronor" Persson, ale v páde nedostal puk do prázdnej bránky. V 36. min zastavila Berglundov teč žrď fínskej bránky. Fínom sa podarilo vyrovnať sedem sekúnd pred druhou sirénou, keď Immonen dosiahol deviaty presný zásah na turnaji tvrdou ranou spoza ľavého kruhu do vzdialenejšieho rohu.

Fínom gól do šatne pomohol a v nastúpenom trende pokračovali aj v tretej tretine. V 43. min urobili Švédi chybu v strednom pásme, v prečíslení našiel Nokelainen pri ľavej žŕdke čakajúceho Nokelainena a ten už nemal problém poslať puk do siete. Hneď na to mohol zvýšiť Mikko Koivu, ktorý sa rútil sám na Fastha. Čo sa však nepodarilo kapitánovi Suomi, vyšlo Nikovi Kapanenovi, ktorý v 44. min tretíkrát prekonal Fastha. Švédi sa snažili o rýchlu odpoveď, ale stroskotávali na pozornom Vehänenovi. Fíni nezaostávali v rýchlosti, výborne korčuľovali a pred oboma bránkami bolo dostatok vzruchu. S blížiacim sa záverom uzatvorili hráči Suomi svoju obrannú modrú a Švédi mali problém dostať sa do blízkosti bránky. V 57. min sa zmocnil Pesonen puku, ktorý sa odrazil od zadného mantinelu, a sám pred Fasthom nezaváhal. Fínske majstrovské oslavy potom odštartoval Pyörälä, ktorého strela prepadla švédskemu gólmanovi popod ruku - 1:5. V poslednej minúte stanovil výsledok na konečných 6:1 po prečíslení Pihlström.