Úvodná strana  Včera      Archív správ      Nastavenia     
 Kontakt  Inzercia

 24hod.sk    Gala    Hudba

22. februára 2023

Na festival Uprising 2023 prídu Steel Pulse, The Cimarons aj Asian Dub FoundationPo 11 rokoch sa na Uprising vrátia hviezdy britského undergroundu Asian Dub Foundation.Zdieľať
Na festival Uprising 2023 prídu Steel Pulse, The Cimarons aj Asian Dub Foundation

Organizátori festivalu Uprising na bratislavských Zlatých pieskoch pridávajú do programu 16. ročníka ďalšie novinky. K už ohláseným menám ako Dizzee Rascal či Barrington Levy pribudli legendy Steel Pulse, The Cimarons a vrátia sa aj hviezdy britského undergroundu Asian Dub Foudation.  Festival sa uskutoční 25. a 26. augusta.


Vystúpia Steel Pulse so spevákom Davidom Hindsom, jediná britská kapela, ktorá vyhrala Grammy za najlepší reggae album roku. "V roku 1980 sa kapela objavila v kultovom britskom filme Babylon o živote afrokaribskej komunity v Londýne," približuje festival zoskupenie s takmer 50-ročnou históriou.

Ešte dlhšie sa na scéne pohybujú The Cimarons, vôbec prvá reggae kapela, ktorá vznikla v Spojenom kráľovstve (v roku 1967), sú aj európskymi priekopníkmi tohto žánru. "Spolupracovali s tými najväčšími ikonami jamajskej hudby ako Bob Marley, Jimmy Cliff, Toots and the Maytals, Ken Boothe, Lee Scratch Perry či Alton Ellis. Množstvo ich tvorby možno nájsť v archívoch Trojan Records," poznamenal Moravčík ku kapele, ktorá v Bratislave zahrá to najlepšie spolu s cover verziami early reggae a rocksteady klasík zo 60. a 70. rokov.

Po 11 rokoch sa na Uprising vrátia hviezdy britského undergroundu Asian Dub Foundation. "Ich jedinečná kombinácia drsných jungle rytmov, dubových basových liniek, divokej gitary a rýchleho rapu z nich urobila jednu z najživelnejších kapiel na svete," uvádzajú organizátori k formácii, ktorá predstaví svoj najnovší album "Access Denied".

Slovenskú premiéru bude mať na festivale francúzska úderka L'Entourloop a ich spojenie reggae a hiphopu, ktoré nazývajú "Banging Hip-Hop Inna Yardie Style". "Novú generáciu reggae interpretov zastúpia Stinging Ray z Číny či francúzski Junior Roy, George Palmer a General Huge, ktorí vystúpia na festivalovom Dub Clube po boku jedného z najznámejších a najaktívnejších európskych reggae producentov Irie Ites," avizujú organizátori.

Zároveň potvrdili návrat zimnej edície festivalu Uprising. Uskutoční sa 17. marca v bratislavskom Edison Parku, kde vystúpi kultová francúzska reggae kapela Dub Inc. Sekundovať im budú domáci Medial Banana a Meowlau X Val.

   Tlač    Pošli

   

Súvisiace články:


 Uprising 2022:Návštevníci sa môžu tešiť na troch držiteľov cien Grammy (29. 7. 2022)
 Festival Uprising v lete oslávi 15 rokov opäť v plnej kapacite (25. 4. 2022)
 Uprising 2020: Na festival príde reggae legenda Max Romeo a Roni Size (2. 2. 2020)
 Bratislavské Zlaté piesky žili Uprisingom, reggae tóny prerušili búrky (25. 8. 2019)
 Bratislava žije hudbou, začal sa Uprising festival (24. 8. 2019)
 Zimný Uprising prinesie do Bratislavy jamajské reggae hviezdy (21. 10. 2018)
 VIDEO: Reggae festival Uprising poteší aj dnb fanúšikov (22. 6. 2018)
 PRIBUDLI NOVÉ MENÁ: Uprising 2018 doplňuje line-up (22. 2. 2018)
 VIDEO: Na festival Uprising zavítajú aj Inner Circle (5. 2. 2018)
 Na desiaty Uprising prichádza jamajská superstar Sean Paul (3. 8. 2017)nasledujúci článok >>
SND uvádza premiéru opery Svätopluk, príbeh o zhubnom mechanizme moci
<< predchádzajúci článok
Popolcovou stredou sa začína 40-dňový pôst, príprava pred Veľkou nocou