Úvodná strana  Včera      Archív správ      Nastavenia     
 Kontakt  Inzercia

 24hod.sk    Z domova

21. marca 2023

NAKA v prípade vraždy Daniela Tupého zadržala osem ľudíNárodná kriminálna agentúra (NAKA) zadržala vo veci vraždy Daniela Tupého z roku 2005 ...Zdieľať
119551249_3719640071399521_4962341324873093197_o e1600255466105 676x563 21.3.2023  - Národná kriminálna agentúra (NAKA) zadržala vo veci vraždy Daniela Tupého z roku 2005 osem osôb. Aktuálne prebiehajú v rámci akcie Karma úkony v Bratislavskom a Trnavskom kraji. Polícia o tom informovala na sociálnej sieti s tým, že v súčasnosti nemôže poskytnúť bližšie informácie.

Študenta Filozofickej fakulty Univerzity Komenského Daniela Tupého zavraždili 4. novembra 2005 na Tyršovom nábreží v Bratislave. Osemčlennú skupinku vtedy napadlo zozadu asi 15 ľudí. Tupý zomrel na následky viacerých bodných zranení.

Výberová chronológia kauzy vraždy študenta Daniela Tupého


2005

4. novembra - Vo večerných hodinách bol na Tyršovom nábreží v Bratislave zavraždený 21-ročný študent Filozofickej fakulty Univerzity Komenského Daniel Tupý. Podľa očitých svedkov ho zabila skupina neznámych maskovaných osôb (neonacistov). Pri útokoch boxermi a nožmi zranili ďalších šesť študentov.9. novembra - Organizácia Ľudia proti rasizmu vyzvala vtedajšieho ministra vnútra Vladimíra Palka, aby boj proti trestnej činnosti páchanej pravicovými extrémistami zaradil medzi politické priority rezortu.

- Odmenu v celkovej výške 400.000 slovenských korún ponúkali viaceré médiá tomu, kto pomôže polícii nájsť vraha.

- Pripomenúť si smrť Tupého a odmietnuť neonacizmus vo všetkých jeho podobách prišlo na Hodžovo námestie v Bratislave 5000 ľudí.10. novembra - Na boj proti rasizmu a extrémizmu bola na ministerstve vnútra zriadená centrálna Komisia pre koordináciu postupu proti extrémizmu.

- Príbuzní, spolužiaci, pedagógovia, ale aj neznámi ľudia sa prišli na Nový cintorín v Žiline rozlúčiť s Tupým.12. novembra - Minister vnútra Vladimír Palko povedal, že vo vyšetrovaní vraždy študenta Daniela Tupého sa objavili zaujímavé stopy, nekonkretizoval ich.2006

22. februára - Vyšetrovatelia vypočuli poškodených a rodinu zavraždeného študenta. Polícia tiež predviedla a vypočula desiatky osôb, či už svedkov alebo podozrivých.23. februára - Otec zavraždeného Daniela Tupého pred budovou Univerzity Komenského v Bratislave odhalil pamätnú tabuľu pripomínajúcu zabitie jeho syna skupinou neonacistov.30. októbra - Vyšetrovanie vraždy Tupého smerovalo k tomu, že za zabitím stála skupina neonacistov, vyhlásil otec zavraždeného Daniel Tupý starší. Polícia mala podľa neho k dispozícii určité svedectvá a identikity možných páchateľov.2008

27. februára - Vtedajší minister vnútra Robert Kaliňák potvrdil, že po necelom dva a pol roku od vraždy polícia obvinila jednu osobu z vraždy a tri osoby z ublíženia na zdraví. Minister uviedol, že svojím vzhľadom tieto osoby pripomínajú príslušnosť k extrémistickým hnutiam.17. marca - Krajský súd v Bratislave zamietol sťažnosti trojice obvinených v prípade vraždy voči vzatiu do väzby. Richard H., Dávid V. a Ján S. zostali za mrežami.26. mája - V súvislosti s kauzou Tupého zadržali príslušníci Úradu boja proti organizovanej kriminalite Karola P. zo skupiny piťovcov. Zadržaný mal údajne ovplyvňovať jedného z utajených svedkov a dopustiť sa tým trestného činu marenia spravodlivosti.29. mája - Karol P. išiel do väzby. Rozhodol o tom Okresný súd Bratislava I.3. júna - Polícia z vraždy obvinila ďalšie dve osoby. Išlo o Róberta J. a Michala B., ktorých obvinili z trestných činov výtržníctva a ublíženia na zdraví v štádiu pokusu. Dvojica mala byť prítomná na mieste činu.1. októbra - Okresný súd Bratislava I rozhodol o prepustení z väzby dvoch údajných útočníkov na Tupého - Dávida V. a Jána S. Vo väzbe zostal Richard H. Keďže však voči rozhodnutiu podala sťažnosť prokurátorka, zostali vo väzbe naďalej všetci traja.23. októbra - Krajský súd v Bratislave rozhodol o prepustení z vyšetrovacej väzby dvoch údajných útočníkov na študenta - Jána S. a Dávida V. Súd ďalej rozhodol, že u údajného hlavného útočníka Richarda H. naďalej trvajú dôvody na väzbu.2009

26. januára - Po viac ako troch rokoch, ktoré uplynuli od vraždy, sa začalo na Okresnom súde Bratislava I po prvý raz pojednávanie s údajnými útočníkmi na študenta.

- Dozorová prokurátorka Krajskej prokuratúry v Bratislave pred procesom pre TASR uviedla, že je v dôkaznej núdzi.
 

Na snímke príslušníci justičnej stráže privádzajú obžalovaných Richarda H. (uprostred) a Dávida V. (druhý sprava) na pojednávanie.

Foto: TASR - Tomáš Halász29. januára - V kauze pred súdom vypovedal prvý z významných svedkov Milan L. Vypovedal, že v čase vraždy boli na Tyršovom nábreží iba Michal B., Róbert J., osoba pod prezývkou Grco, ktorý v minulosti spáchal samovraždu, a Marek K.10. júna - Senát bratislavského okresného súdu zamietol návrh otca zavraždeného študenta, aby obžalovaní v tejto kauze a utajovaní svedkovia išli na detektor lži. Prokurátorka zároveň oficiálne priznala, že v tomto prípade je v dôkaznej núdzi.11. júna - Ďalší z utajovaných svedkov v kauze vraždy odmietol vypovedať. Poprel svoje pôvodné slová z výpovede v prípravnom konaní. Dokazovanie v prípade sa tak skončilo.12. júna - Prokurátorka navrhla uznať Richarda H. za vinného z vraždy Tupého. Navrhla pre neho trest v hornej polovici trestnej sadzby vo väzení s najprísnejším strážením. Richardovi H. hrozilo desať až 15 rokov. Zvyšným obžalovaným z útoku z novembra 2005 navrhla trest v dolnej polovici trestnej sadzby v zariadení s minimálnym stupňom stráženia.16. júna - Obžalovaných v prípade vraždy Tupého rozsudkom oslobodil Okresný súd Bratislava I. Súd neuznal za vinného Richarda H. ani Dávida V., Jána S., Michala B. a Róberta J., ktorých žalovali z ublíženia na zdraví v štádiu pokusu a výtržníctva. Ako vyplynulo počas procesu, časť z obvinených bola zo skupiny piťovcov a časť zo sýkorovcov. Tí však boli v antagonistickom vzťahu.
 

Na archívnej snímke z 12. novembra 2005 pamätné miesto vraždy mladého študenta Daniela Tupého, študenta Filozofickej fakulty UK, ktorého zavraždili pravdepodobne neonacisti pred týždňom na Tyršovom nábreží v Petržalke.

Foto: TASR/Štefan Puškáš2010

7. júla - Odchádzajúci šéf rezortu vnútra Kaliňák povedal, že pri vyšetrovaní vraždy sa urobili chyby už na mieste činu.1. novembra - Ministerstvo vnútra zrušilo špecializovaný tím na vyšetrenie vraždy.4. novembra - V kauze vypočuli ďalších svedkov a boli urobené nové úkony vo veci. Informoval minister vnútra Daniel Lipšic.2011

9. januára - Bratislavská mafia ponúkla 200.000 eur za mená nových svedkov v prípade vraždy.2012

24. augusta - Trestné stíhanie v prípade študenta bolo prerušené.2017

6. novembra - Vtedajší policajný prezident Tibor Gašpar pripustil, že polícia preveruje nové informácie.2019

6. februára - Nevyriešeným prípadom vraždy sa inšpiroval režisér Teodor Kuhn, ktorý natočil film s názvom Ostrým nožom.

 

Na snímke prezidentka SR Zuzana Čaputová si uctila pamiatku Daniela Tupého položením kytice k pamätníku na Tyršovom nábreží v Bratislave 4. novembra 2020.

Foto: TASR – Pavol ZacharZdroj: SITA.sk - NAKA v prípade vraždy Daniela Tupého zadržala osem ľudí © SITA Všetky práva vyhradené.


   Tlač    Pošli

   

Súvisiace články:


 Od vraždy Daniela Tupého uplynulo 15 rokov, prezidentka Čaputová si uctila jeho pamiatku (4. 11. 2020)
 Kauza vraždy Daniela Tupého je v štádiu prípravného konania, vyšetrovateľ na prípade pracuje (4. 11. 2020)
 Slovensko si pripomína surovú vraždu Daniela Tupého (3. 11. 2011)
 Kauza vraždy D. Tupého v bode nula nie je, tvrdí prokuratúra s vnútrom (23. 9. 2009)
 Neobjasnená vražda Daniela Tupého trápi 66 percent ľudí v SR (7. 8. 2009)
 KALIŇÁK: V prípade vraždy Tupého dáme súdu ďalšie dôkazy (16. 6. 2009)
 TUPÝ: Najväčším sklamaním bolo rozhodovanie súdu (16. 6. 2009)
 Obžalovaných v kauze vraždy Tupého oslobodili (16. 6. 2009)
 Dnes padne rozsudok v kauze vraždy Tupého (16. 6. 2009)
 Prokurátorka navrhuje uznať Richarda H. vinným z vraždy Tupého (12. 6. 2009)nasledujúci článok >>
Jungheinrich úspešne dokončil akvizíciu skupiny Storage Solutions
<< predchádzajúci článok
Únia a jej partneri prisľúbili Turecku i Sýrii pomoc po ničivom zemetrasení, dostanú sedem miliárd eur