Úvodná strana  Včera      Archív správ      Nastavenia     
 Kontakt  Inzercia

 24hod.sk    Zo zahraničia

26. júna 2023

Nemecko je ochotné poslať do Litvy natrvalo štyritisíc vojakov, aby posilnili východné krídlo NATONemecko je ochotné poslať do Litvy zhruba štyritisíc vojakov, ktorí by tam zostali natrvalo s cieľom podporiť východné krídlo NATO. V ...Zdieľať
bundeswehr 676x451 26.6.2023 (SITA.sk) - Nemecko je ochotné poslať do Litvy zhruba štyritisíc vojakov, ktorí by tam zostali natrvalo s cieľom podporiť východné krídlo NATO. V pondelok to povedal nemecký minister obrany Boris Pistorius počas návštevy Vilniusu.


„Nemecko je pripravené natrvalo umiestniť v Litve silnú brigádu,“ uviedol Pistorius. Dodal, že potrebná bude infraštruktúra a nehnuteľnosti na ubytovanie vojakov a ich rodín.

Litva žiadala trvalú prítomnosť


V reakcii na ruskú inváziu na Ukrajinu nemecká vláda vlani v júni sľúbila, že bude mať pripravenú bojovú brigádu na obranu Litvy v prípade útoku, pripomína nemecká tlačová agentúra dpa.

Doteraz však boli rozdielne názory na otázku, či by mali byť nemeckí vojaci natrvalo umiestnení v Litve alebo by ich tam mali vysielať len dočasne na cvičenia. Litovská vláda žiadala trvalú prítomnosť.

Litovský prezident Gitanas Nausėda privítal pondelkové oznámenie Nemecka a uviedol, že jeho krajina chce potrebnú infraštruktúru vybudovať do roku 2026.

Nemecko vedie bojovú skupinu


„Máme v Litve veľkú politickú ochotu nájsť nevyhnutné finančné zdroje, aby sme dokázali financovať infraštruktúrne potreby,“ povedal Nausėda po schôdzke s nemeckým ministrom obrany Pistoriusom a generálnym tajomníkom NATO Jensom Stoltenbergom.

Nemecká armáda už v Litve má svojich vojakov. Nemecko vedie bojovú skupinu NATO so zhruba 1 600 vojakmi, vrátane 780 príslušníkmi Bundeswehru, dodala dpa.


Zdroj: SITA.sk - Nemecko je ochotné poslať do Litvy natrvalo štyritisíc vojakov, aby posilnili východné krídlo NATO © SITA Všetky práva vyhradené.

   Tlač    Pošlinasledujúci článok >>
Slovensko je pre migrantov iba tranzitnou krajinou a migrácia pre krajinu neznamená bezpečnostný problém
<< predchádzajúci článok
Pre wagnerovcov už údajne budujú v Bielorusku tábor, má stáť dvesto kilometrov od hraníc s Ukrajinou