Úvodná strana  Včera      Archív správ      Nastavenia     
 Kontakt  Inzercia

 24hod.sk    Ekonomika    Zdravie

23. novembra 2019

Ochrániť deti pred chrípkou pomáha podľa odborníkov aj správna výživaOtužovanie, správna výživa bohatá na antioxidanty, dostatočný fyzický pohyb a šport vo vonkajšom prostredí sú podľa odborníkov najlepšou prevenciou ...Zdieľať
Ilustračné foto Foto: TASR/Michal Svítok
 
Banská Bystrica 23. novembra  - Otužovanie, správna výživa bohatá na antioxidanty, dostatočný fyzický pohyb a šport vo vonkajšom prostredí sú podľa odborníkov najlepšou prevenciou pred akútnymi respiračnými ochoreniami a chrípkou u detí. Významnú úlohu v prevencii ochorení má totiž stav odolnosti organizmu.


Ochranou dýchacích ciest proti oxidantom a radikálom v znečistenom ovzduší v týchto dňoch je zvýšený príjem rýb, ako aj ovocia a zeleniny, ktoré sú významným zdrojom antioxidantov.

„Antioxidanty - vitamín C a radikálny upratovač vitamín E, sú obsiahnuté v mimobunečnej a v bunečnej membráne epitelu dýchacích ciest. Nízky príjem týchto účinných látok má za následok ich nízku hladinu v mimobunečnej a bunečnej tekutine, čo oslabuje ochranu proti oxidatívnym a radikálnym atakom zo znečisteného ovzdušia," vysvetlila Katarína Slotová z Regionálneho úradu verejného zdravotníctva (RÚVZ) v Banskej Bystrici.

Vo všeobecnosti sa pravidelný výživový režim a rovnomerné rozloženie jedál počas dňa považuje aj v týchto dňoch za optimálny stav pre správnu fyziologickú rovnováhu, ako aj psychickú výkonnosť. Mimoriadne nezdravým stravovacím návykom, ktorý by aspoň v tomto čase mali rodičia prísnejšie kontrolovať, sú podľa nej potraviny rýchleho občerstvenia.

„Z pohľadu racionálnej výživy sú pokrmy typu 'fast food' nevhodné, pretože sú zdrojom takzvaných skrytých tukov a soli. Ich častá konzumácia nie je správnou výživou, vedie k nesprávnym stravovacím návykom a hrozí riziko vzniku obezity - rizikového faktora mnohých vážnych neinfekčných ochorení – kardiovaskulárnych, nádorových, metabolických, pohybových a tak ďalej,“ objasnila potrebu zvýšenej pozornosti stravovaniu detí a mládeže v čase vyššieho výskytu chrípkových ochorení Slotová.

Z hľadiska ochrany pred infekciami šíriacimi sa vzdušnou cestou má veľký význam častá a účinná výmena vzduchu vetraním, a to rovnako doma ako v škole. Vetranie slúži na reguláciu teploty a vlhkosti vzduchu v miestnosti, ale aj na znižovanie koncentrácie nežiaducich mikroorganizmov a alergénov a tým obmedzuje možnosti prenosu nákazy.

Medzi ďalšie opatrenia okrem správnej výživy, dostatočného pohybu a pravidelného vetrania priestorov patrí správny pitný režim, dodržiavanie zásad osobnej hygieny, teda umývanie si rúk vždy po návrate domov, po ceste verejným dopravným prostriedkom, pred jedlom a pravidelné odstraňovanie prachu vo vnútorných priestoroch na vlhko.
 

   Tlač    Pošli

   

Súvisiace články:


 Lekárnicki odmietajú zodpovednosť za nedostatok vakcín proti chrípke (10. 10. 2019)
 Radíme: Príznaky chrípky a prechladnutia sa líšia (9. 10. 2019)
 Radíme: V chrípkovej sezóne nezanedbajte preventívne opatrenia (27. 2. 2019)
 Radíme: Chrípku treba vyležať, upozorňujú odborníci (10. 10. 2018)
 Chrípka v Trenčianskom kraji ustupuje, minulý týždeň klesla o pätinu (5. 3. 2018)
 Na chrípku neúčinkujú antibiotiká, treba ju v pokoji vyležať (12. 2. 2018)
 Chorých na chrípku by malo ešte pribúdať, epidémiu nezastaví ani mráz (1. 2. 2018)
 Chrípka si nevyberá, vyžiadala si aj životy tehotných žien (7. 10. 2011)
 Čo by ste mali vedieť o chrípke (7. 10. 2011)
 Japonsko zastavilo dovoz pečene z Francúzska kvôli vtáčej chrípke (4. 2. 2009)nasledujúci článok >>
Provinciu Papua zasiahlo silné zemetrasenie
<< predchádzajúci článok
Putin na zjazde vládnucej strany zdôraznil jej zodpovednosť

Ochrániť deti pred chrípkou pomáha podľa odborníkov aj správna výživa - diskusné fórum čitateľov