Úvodná strana  Včera      Archív správ      Nastavenia     
 Kontakt  Inzercia

 24hod.sk    Ekonomika    Zdravie

09. októbra 2019

Radíme: Príznaky chrípky a prechladnutia sa líšiaPre mnohých ľudí je náročné rozlíšiť chrípku od iných respiračných infekcií a viacerí si ju mýlia so silným prechladnutím, preto podceňujú liečbu i ...Zdieľať
Ilustračné foto. Foto: TASR - František Iván
 
Bratislava 9. októbra (TASR) - Pre mnohých ľudí je náročné rozlíšiť chrípku od iných respiračných infekcií a viacerí si ju mýlia so silným prechladnutím, preto podceňujú liečbu i návštevu lekára. Domnievajú sa, že im postačí samoliečba bez odborného dohľadu. Avšak zatiaľ čo prechladnutie nevzniká náhle z plného zdravia a nie je sprevádzané vysokou teplotou, bolesťami kĺbov a svalov, chrípka sa vyznačuje všetkými týmito príznakmi.


Chrípka sa podľa Úradu verejného zdravotníctva (ÚVZ) SR prejavuje aj suchým a dráždivým kašľom, často sa objavuje zimnica a triaška. Po 48 hodinách sa môže prejaviť nádcha a bolesť hrdla. Chrípka je vírusové ochorenie, preto sa nelieči antibiotikami. Jej liečba spočíva v zmierňovaní príznakov podávaním liekov na zníženie telesnej teploty, proti kašľu, bolesti hlavy, proti zápalu dýchacích ciest. Treba si dopriať veľa spánku a teplého čaju.

„Neraz sme svedkami toho, že mnohí s kašľom, bolesťami hrdla a často aj so zvýšenou teplotou či horúčkou sa pohybujú po vonku, v obchodoch, cestujú v dopravných prostriedkoch, chodia do práce či školy a navštevujú rôzne spoločenské podujatia. Škodia tým nielen okoliu v podobe rizika ohrozenia zdravia, ale aj sebe,“ uviedol hlavný hygienik SR Ján Mikas. „Chorobu je potrebné vyležať doma na lôžku a je dôležité riadiť sa v liečbe pokynmi ošetrujúceho lekára. Klinický stav ochorenia sa bez liečby pod dohľadom odborníka môže skomplikovať,“ upozornil.

Zatiaľ čo z prechladnutia, ktorého typickými úvodnými príznakmi sú nádcha, kýchanie, slziace oči a podráždené hrdlo, sa dá uzdraviť aj po niekoľkých dňoch, pri chrípke k úplnému uzdraveniu obyčajne dôjde do dvoch až štyroch týždňov od prvých príznakov.

V predškolských zariadeniach je v chrípkovej sezóne potrebné zo zákona vykonávať takzvaný ranný filter, vďaka ktorému by mala poverená osoba, teda zväčša pedagóg, každé ráno skontrolovať deti a v zmysle ochrany zdravia zamedziť, aby sa do kolektívu dostalo choré či nedoliečené dieťa.


Zdroj: Teraz.sk, spravodajský portál tlačovej agentúry TASR

   Tlač    Pošli

   

Súvisiace články:


 Radíme: V chrípkovej sezóne nezanedbajte preventívne opatrenia (27. 2. 2019)
 Radíme: Chrípku treba vyležať, upozorňujú odborníci (10. 10. 2018)
 Chrípka v Trenčianskom kraji ustupuje, minulý týždeň klesla o pätinu (5. 3. 2018)
 Na chrípku neúčinkujú antibiotiká, treba ju v pokoji vyležať (12. 2. 2018)
 Chorých na chrípku by malo ešte pribúdať, epidémiu nezastaví ani mráz (1. 2. 2018)
 Chrípka si nevyberá, vyžiadala si aj životy tehotných žien (7. 10. 2011)
 Čo by ste mali vedieť o chrípke (7. 10. 2011)
 Japonsko zastavilo dovoz pečene z Francúzska kvôli vtáčej chrípke (4. 2. 2009)
 Do Nemecka sa vrátila vtáčia chrípka (10. 10. 2008)
 Togo potvrdilo výskyt vtáčej chrípky (10. 9. 2008)nasledujúci článok >>
Militanti z IS zaútočili na bojovníkov kurdských jednotiek v Rakke
<< predchádzajúci článok
Scholz: Lautenschlägerovú by v ECB mala nahradiť opäť žena

Radíme: Príznaky chrípky a prechladnutia sa líšia - diskusné fórum čitateľov