Úvodná strana  Včera      Archív správ      Nastavenia     
 Kontakt  Inzercia

 24hod.sk    Z domova

24. januára 2022

Od utorka sa skráti dĺžka povinnej karantény na päť dní, zároveň sa mení aj definícia úzkeho kontaktuDĺžka domácej izolácie pozitívnej osoby sa skracuje z 10 na 5 dní. Vyplýva to z novej vyhlášky Úradu verejného zdravotníctva (ÚVZ) SR k izolácii ...Zdieľať
gettyimages 1213152647 676x451 24.1.2022  - Dĺžka domácej izolácie pozitívnej osoby sa skracuje z 10 na 5 dní. Vyplýva to z novej vyhlášky Úradu verejného zdravotníctva (ÚVZ) SR k izolácii pozitívnych osôb a karanténe úzkych kontaktov, ktorá začne platiť v utorok 25. januára. Informovala o tom v tlačovej správe hovorkyňa úradu Daša Račková.


K ďalším dôležitým zmenám patrí to, že sa dopĺňajú klinické príznaky ochorenia COVID-19, pri výskyte ktorých je nutné izolovať sa od ostatných a kontaktovať ošetrujúceho lekára. Mení sa tiež definícia úzkeho kontaktu, ako aj to, kto sa bude považovať za pozitívnu osobu.

Klinické príznaky ochorenia


Medzi klinické príznaky ochorenia COVID-19 sa po novom zaraďuje zvýšená telesná teplota nad 37°C, kašeľ, nočné potenie, únava, bolesti hrdla, bolesti hlavy, dýchavičnosť, strata chuti alebo strata čuchu, črevné a zažívacie problémy či pocit upchatého nosa.

V izolácii musia po výskyte niektorého z uvedených klinických príznakov zostať všetky osoby, teda osoby neočkované, očkované, ako aj osoby po prekonaní COVID-19.

Dĺžka domácej izolácie pozitívnej osoby sa zároveň skracuje z 10 na 5 dní, a to od dátumu odobratia vzorky s pozitívnym výsledkom. Po ukončení domácej izolácie musí osoba, ak je staršia ako 6 rokov, nosiť na verejnosti 5 dní respirátor FFP2. Deti v školách a školských zariadeniach môžu nosiť aj rúško.

Karanténa v prípade úzkeho kontaktu


Skracuje sa aj dĺžka domácej karantény úzkeho kontaktu, avšak v závislosti od očkovacieho statusu. V prípade neočkovanej osoby a zaočkovanej osoby bez posilňujúcej dávky, ak od zaočkovania uplynulo viac ako 9 mesiacov, bude trvať 5 dní. Vykonanie RT- PCR testu na 5. deň už nebude potrebné pri každom úzkom kontakte.

Pre očkované osoby s posilňujúcou dávkou a tie, ktoré boli zaočkované pred nie viac ako 9 mesiacmi, ako aj pre osoby, ktoré prekonali COVID-19 pred menej ako 180 dňami, ak tieto osoby zároveň nemajú klinické príznaky, karanténa nie je povinná.

Na verejnosti však musia mať prekryté dýchacie cesty respirátorom FFP2 bez výdychového ventilu po obdobie 7 dní od posledného kontaktu s pozitívnou osobou.

Kedy ide o úzky kontakt?


Mení sa aj definícia úzkeho kontaktu. Ak sa osoba stretla s pozitívnou osobou bez prekrytia dýchacích ciest respirátorom FFP2 a tieto osoby boli v priamom fyzickom kontakte alebo boli od seba vo vzdialenosti menšej ako 2 metre dlhšie ako 5 minút, alebo boli v interiérovom alebo inak uzatvorenom priestore dlhšie ako 5 minút, alebo cestovali spoločne dopravným prostriedkom dlhšie ako 5 minút, ide o úzky kontakt.

Obdobie úzkeho kontaktu sa počíta 2 dni pred odberom pozitívnej vzorky alebo od objavenia sa príznakov u pozitívnej osoby, ktorá je blízkym kontaktom.

Za pozitívnu sa bude v rámci novej vyhlášky považovať osoba po doručení výsledkov RT-PCR, LAMP, antigénového testu, ako aj Point of care testu (PoCT), a rovnako aj osoba po domácom antigénovom teste, ktorý však musí posúdiť jej všeobecný lekár.

Pri antigénovom, LAMP, PoCT i samoteste nebude potrebná konfirmácia PCR testom. ÚVZ zároveň zdôrazňuje, že izolácia osoby pozitívnej na COVID-19 alebo karanténa osoby po úzkom kontakte s pozitívnou osobou, ktorá nebola ku dňu účinnosti novej vyhlášky ukončená, sa ukončuje podľa doterajších predpisov.


Zdroj: Webnoviny.sk - Od utorka sa skráti dĺžka povinnej karantény na päť dní, zároveň sa mení aj definícia úzkeho kontaktu © SITA Všetky práva vyhradené.

   Tlač    Pošli

   

Súvisiace články:


 Vo Francúzsku začali platiť prísnejšie opatrenia pre nezaočkovaných (24. 1. 2022)
 V Česku odhalili za uplynulých 24 hodín 28.469 nových prípadov nákazy koronavírusom, čo je najviac od vypuknutia pandémie (19. 1. 2022)
 Akvaparky, fitnescentrá či wellness môžu fungovať v režime OP plus (17. 1. 2022)
 Pre hotely a reštaurácie sa zrušia kapacitné obmedzenia (17. 1. 2022)
 Respirátory budú povinné už aj v exteriéri, vyhláška hygienikov zavádza od 19. januára ďalšie zmeny (17. 1. 2022)
 Česká speváčka Hana Horká, ktorá sa zámerne nakazila koronavírusom, zomrela (17. 1. 2022)
 Francúzsko sprísnilo opatrenia pre nezaočkovaných, nemôžu navštevovať reštaurácie či športové arény (17. 1. 2022)
 Týždňová incidencia v Nemecku prvýkrát prekonala hranicu 500 (16. 1. 2022)
 V Nemecku protestovali proti vládnym obmedzeniam aj proti antivaxerom (16. 1. 2022)
 Štúdia: Omikron je zrejme pre nezaočkovaných menej nebezpečný (15. 1. 2022)nasledujúci článok >>
Exportéri spustili zber podpisov k proexportnému memorandu
<< predchádzajúci článok
Zastavme korupciu sa obracia na prokuratúru, poukázala na nezákonné konanie úradnikov pri stavbe Bödörovej vily