Úvodná strana  Včera      Archív správ      Nastavenia     
 Kontakt  Inzercia

 24hod.sk    Gala

08. marca 2010

OSCAR: Reakcie na 82. ročník cien Akadémie

Zdieľať
"Neexistuje iný spôsob, ako to opísať. Je to celoživotná chvíľa. Po prvé, je to také mimoriadne byť v spoločnosti mojich spolunominovaných, takých talentovaných filmárov, ktorí ma inšpirovali, a ktorých som obdivovala, niektorých z nich desaťročia."

Režisérka a producentka Kathryn Bigelow, držiteľka dvoch Oscarov za vojnovú drámu Smrť čaká všade. "Dúfam, že som len prvou z mnohých," reagovala neskôr na to, že ako prvá žena v histórii udeľovania cien Akadémie vyhrala v kategórii Najlepšia réžia.

"Toto je taký sen. Viac než sen pre nás všetkých, ktorí sme tak dlho žili pre tento príbeh. A, viete, fantazírovali sme o tom, že urobíme film vlastnou cestou s talentom, ktorý sme dúfali, že máme. A že snáď nájdeme distribútora, a že niekomu sa dokonca bude film páčiť. Takže stáť tu, to nebolo naozaj, skutočne, úprimne nikdy časťou ničoho, čo sme si predstavovali v tých najdivokejších snoch."
Scenárista a producent Mark Boal po tom, čo si spolu s Kathryn Bigelow a Gregom Shapirom prevzali cenu za Najlepší film pre Smrť čaká všade. Boal v ten večer získal aj svojho druhého Oscara, a to v kategórii Najlepší pôvodný scenár.

"Naozaj som si to zaslúžila, alebo som vás len všetkých unavila?" "Takže, ak môžem využiť túto chvíľu na poďakovanie (svojej zosnulej matke) Helge B. za to, že mi nedovolila jazdiť s chlapcami v aute, kým som nedosiahla 18 rokov. Za to, že ma donútila cvičiť každý deň, keď som sa vrátila domov, hru na klavíri, balet. A za to, že pripomínala svojim dcéram, že neexistuje žiadna rasa, žiadne náboženstvo, žiadny triedny systém, žiadna farba, nič, žiadna sexuálna orientácia, ktorá nás robí lepšími než druhých. Všetci si zaslúžime lásku."
Herečka Sandra Bullock, víťazka ceny Akadémie za Najlepší ženský herecký výkon v hlavnej úlohe v športovej dráme The Blind Side. "Uložím ich vedľa seba, tak ako im to patrí," povedala neskôr o tom, že ako prvá herečka získala za jeden víkend aj Oscara za Najlepší ženský herecký výkon v hlavnej úlohe (The Blind Side), aj Zlatú malinu pre Najhoršiu herečku (All About Steve).

"Ďakujem vám, mama a otec, za to, že ste ma nasmerovali na takú fajn profesiu. Oh, môj otec a moja mama, oni tak veľmi zbožňovali šoubiznis. Pamätám si moju mamu, ako brala všetkých nás ako deti, aby sme zabávali na jej večierkoch. Viete, môj otec si ma posadil na svoju posteľ a učil ma základy herectva pre rolu (v seriáli) Sea Hunt."
Držiteľ Oscara za Najlepší mužský herecký výkon v hlavnej úlohe v dráme Crazy Heart Jeff Bridges.

"Oscar a Penélope. To je viac než bingo."
Rakúsky herec Christoph Waltz po tom, čo mu herečka Penélope Cruz odovzdala Oscara za výkon vo vedľajšej úlohe v Nehanebných bastardoch a pobozkala ho.

"Chcela by som poďakovať Akadémii za to, že ukázala, že to môže byť o výkone a nie o politike." "Som stand-up komediálna herečka, ktorá vyhrala Oscara".
Mo'Nique, víťazka kategórie Najlepší ženský herecký výkon vo vedľajšej úlohe v dráme Precious: Based on the Novel `Push' by Sapphire, v ktorej stvárnila tyranskú matku.

"Toto je pre všetkých, ktorí denne pracujú na snoch. Pre chlapcov a dievčatá ako Precious (hlavná postava snímky), kdekoľvek sú."
Geoffrey Fletcher po prevzatí zlatej sošky v kategórii Adaptovaný scenár za drámu Precious: Based on the Novel `Push' by Sapphire.

"Nikdy som nesníval o tom, že vytvorenie knihy pohyblivých obrázkov z mojej učebnice matematiky pre tretiu triedu by viedlo k tomuto."
Režisér Pete Docter, ktorého film Hore zvíťazil v kategórii Najlepší animovaný film.

"Veľmi blízko (som mal k slzám). ... Veľa ľudí mi povedalo, rozplakal si ma, a bolo to len preto, lebo som sám plakal, keď som pozeral film."
Držiteľ Oscara za Najlepšiu pôvodnú filmovú hudbu v snímke Hore Michael Giacchino.

"Chcel by som poďakovať Akadémii, za to, že nepovažovala Na'vi za cudzí jazyk."
Režisér Najlepšieho cudzojazyčného filmu El secreto de sus ojos Juan José Campanella.

Informácie zverejnila webová stránka www.oscars.org a agentúra AP.

(SITA)


   Tlač    Pošli

   

Súvisiace články:


 Smrť čaká všade najlepší film, Bigelow režisérka (8. 3. 2010)
 V nedeľu v noci rozdajú Oscary (7. 3. 2010)
 Ceny Akadémie odovzdajú aj nominované osobnosti (5. 3. 2010)
 OSCAR: Zaujímavé fakty o tohtoročných oscarových nomináciách (5. 3. 2010)
 Zoznam osobností, ktoré odovzdajú Oscary (3. 3. 2010)
 OSCAR: Nomináciám vládnu Avatar a The Hurt Locker (2. 2. 2010)
 OSCAR: Reakcie na nominácie na ceny Akadémie (2. 2. 2010)
 Oscarový večer sledovalo v televízii viac ako 36 miliónov ľudí (24. 2. 2009)nasledujúci článok >>
MISS UNIVERSE: Slovensko už pozná svoju Miss Universe 2010
<< predchádzajúci článok
Video: Martin Jetpack skúša lietanie v hale