Úvodná strana  Včera      Archív správ      Nastavenia     
 Kontakt  Inzercia

 24hod.sk    Gala

02. februára 2010

OSCAR: Nomináciám vládnu Avatar a The Hurt LockerNominácie na Oscara sú známe. V ich počte vedie vojnová dráma The Hurt Locker a sci-fi Avatar s deviatimi nomináciami. Nehanební bastardi Quentina ...Zdieľať
James Cameron

Foto: SITA/AP

BRATISLAVA 2. februára (WEBNOVINY) - Nominácie na Oscara sú známe. V ich počte vedie vojnová dráma The Hurt Locker a sci-fi Avatar s deviatimi nomináciami. Nehanební bastardi Quentina Tarantina majú osem nominácií, po šesť získali dramédia Lietam v tom a dráma Precious: Based on the Novel Push by Sapphire. Nominácie v desiatich z 24 kategórií Oscara vyhlásila spolu s prezidentom Akadémie filmových umení a vied Tomom Sherakom americká herečka Anne Hathaway.

Tento rok o prestížnu sošku v kategórii Najlepší film zabojuje desiatka snímok: sci-fi Avatar, športová dráma The Blind Side, sci-fi District 9, dráma An Education, vojnová dráma The Hurt Locker, Nehanební bastardi, dráma Precious: Based on the Novel ‘Push’ by Sapphire, komediálna dráma A Serious Man, dramédia Lietam v tom a animovaný film Hore.

Spomedzi animovaných snímok nominovala Akadémia: Koralína a svet za tajnými dverami, Fantastic Mr. Fox, Princezná a žaba, Hore a The Secret of Kells. V kategórii Najlepší cudzojazyčný film zvedú boj nemecká dráma Das weiße Band, francúzska kriminálna dráma Prorok, argentínska snímka El Secreto de Sus Ojos, izraelská dráma Ajami a La teta asustada z Peru.

Za réžiu získali nominácie Kathryn Bigelow (The Hurt Locker), James Cameron (Avatar), Jason Reitman (Lietam v tom), Quentin Tarantino (Nehanební bastardi) a Lee Daniels (Precious: Based on the Novel Push by Sapphire).

Do boja o sošku za adaptovaný scenár vstúpili Neill Blomkamp s Terri Tatchell (District 9), Nick Hornby (An Education), Geoffrey Fletcher (Precious: Based on the Novel Push by Sapphire), Jason Reitman a Sheldon Turner (Lietam v tom) a štvorica Jesse Armstrong, Simon Blackwell, Armando Iannucci, Tony Roche (In the Loop). Oscara za pôvodný scenár môže získať Mark Boal (The Hurt Locker), Quentin Tarantino (Nehanební bastardi), Pete Docter a Bob Petersen (Hore), Joel a Ethan Coenovci (A Serious Man) a Alessandro Camon a Oren Moverman (The Messenger).

O titul o najlepšieho herca zabojujú Jeff Bridges (Crazy Heart), George Clooney (Lietam v tom), Colin Firth (A Single Man), Morgan Freeman (Invictus) a Jeremy Renner (The Hurt Locker). V kategórii Najlepší ženský herecký výkon v hlavnej úlohe získali nomináciu Sandra Bullock (The Blind Side), Helen Mirren (The Last Station), Carey Mulligan (An Education), Gabourey Sidibe (Precious: Based on the Novel Push by Sapphire) a Meryl Streep (Julie & Julia).

V hereckých kategóriách za vedľajšie úlohy bojujú herci Matt Damon (Invictus), Woody Harrelson (The Messenger), Christopher Plummer (The Last Station), Stanley Tucci (Pevné puto) a Christoph Waltz (Nehanební bastardi) a herečky Penélope Cruz (Nine), Vera Farmiga (Lietam v tom), Anna Kendrick (Lietam v tom), Mo'Nique (Precious: Based on the Novel Push by Sapphire) a Maggie Gyllenhaal (Crazy Heart).

Informáciu zverejnila webová stránka oscars.org.

SITA

   Tlač    Pošli

   

Súvisiace články:


 Oscarový večer sledovalo v televízii viac ako 36 miliónov ľudí (24. 2. 2009)
 Oscarová noc patrila Milionárovi z chatrče, získal osem cien (23. 2. 2009)
 Najúspešnejším filmom histórie je Pán prsteňov: Návrat kráľa (20. 2. 2009)
 OSCAR: História udeľovania cien Akadémie filmových umení a vied (20. 2. 2009)
 Detskí herci z Milionára z chatrče budú na udeľovaní Oscarov (20. 2. 2009)
 Zaujímavé fakty o tohtoročných oscarových nomináciách (23. 1. 2009)
 Svet čaká na dnešné vyhlásenie oscarových nominácií (22. 1. 2009)
 Oscar Wilde spoznal chuť slávy, aj chlad väzenia (16. 10. 2007)nasledujúci článok >>
Berlinale privíta Jeanne Moreau i Gérard Depardieu
<< predchádzajúci článok
V Bratislave sa rozozvučia čínske ľudové nástroje