Úvodná strana  Včera      Archív správ      Nastavenia     
 Kontakt  Inzercia

 24hod.sk    Gala

05. marca 2010

OSCAR: Zaujímavé fakty o tohtoročných oscarových nomináciách

Zdieľať
Po prvý raz od roku 1944 sa o Oscara pre Najlepší film uchádza desať nominovaných. Spočiatku Akadémia vyše desaťročie nominovala na najlepší film viac ako päť snímok, pričom počas deviatich ročníkov bolo nominovaných desať. V 16. ročníku udeľovania Cien Akadémie (1944) bolo súťažné pole takéto široké naposledy. Oscara pre najlepší film roka 1943 vtedy získala nesmrteľná romantická dráma Casablanca (1942).


Hore z produkcie Disney-Pixar je len druhým animovaným filmom, ktorý je nominovaný v kategórii Najlepší film. Pred ním sa to podarilo "disneyovke" Kráska a zviera v roku 1992. Kritikmi oceňovaný film sa zároveň uchádza o nomináciu v kategórii Najlepší animovaný film. V prípade úspechu by Pixar už tretí rok po sebe vládol kategórii animovaných filmov, keď v roku 2008 zvíťazil ich Ratatouille - Dobrú chuť! a v roku 2009 Wall-E.

Rekordérka Meryl Streep si stvárnením kuchárky a autorky kuchárskej knihy Mastering the Art of French Cooking (1961) Julie Child v snímke Julie & Julia vyslúžila už svoju šestnástu nomináciu na Oscara. V rebríčku najčastejšie nominovaných hercov a herečiek za ňou nasledujú Katharine Hepburn a Jack Nicholson s dvanástimi nomináciami.

Kathryn Bigelow je len štvrtou ženou, ktorá získala nomináciu na Oscara za réžiu a v prípade, že uspeje, bude vôbec prvou ocenenou ženou. Pridala sa k trojici úspešných režisérok, ktorú tvoria: Lina Wertmüller (Pasqualino Sedmikráska, 1975), Jane Campion (Piano, 1993) a Sofia Coppola (Stratené v preklade, 2003).

Rozhodnutie Akadémie filmových umení a vied rozšíriť pole nominovaných v kategórii Najlepší film na desať, dalo šancu tradične opomínanému žánru sci-fi. Nominácia snímok Avatar a District 9 zdvojnásobila počet sci-fi filmov nominovaných na Oscara, keďže doteraz sa to podarilo len snímkam E.T. - Mimozemšťan (1982) a Hviezdnym vojnám (Star Wars: Epizóda IV - Nová nádej) z roku 1977.

Dvanásť z dvadsiatich nominovaných hercov a herečiek získalo svoju prvú nomináciu v kariére, zatiaľ čo piati - George Clooney, Morgan Freeman, Penélope Cruz, Helen Mirren a Meryl Streep už Oscara získali.

Slávnostný ceremoniál 82. ročníka udeľovania prestížnych filmových cien sa bude konať v noci zo 7. na 8. marca v hollywoodskom Kodak Theatre. Moderátormi večera budú Steve Martin a Alec Baldwin.

(SITA)


   Tlač    Pošli

   

Súvisiace články:


 Zoznam osobností, ktoré odovzdajú Oscary (3. 3. 2010)
 OSCAR: Nomináciám vládnu Avatar a The Hurt Locker (2. 2. 2010)
 OSCAR: Reakcie na nominácie na ceny Akadémie (2. 2. 2010)
 Oscarový večer sledovalo v televízii viac ako 36 miliónov ľudí (24. 2. 2009)
 Oscarová noc patrila Milionárovi z chatrče, získal osem cien (23. 2. 2009)
 Najúspešnejším filmom histórie je Pán prsteňov: Návrat kráľa (20. 2. 2009)
 OSCAR: História udeľovania cien Akadémie filmových umení a vied (20. 2. 2009)
 Detskí herci z Milionára z chatrče budú na udeľovaní Oscarov (20. 2. 2009)nasledujúci článok >>
TOPFEST 2010: Na podujatí vystúpi aj metalová formácia Cavalera Conspiracy
<< predchádzajúci článok
Prečo chcú muži sex...a ženy potrebujú lásku?