Úvodná strana  Včera      Archív správ      Nastavenia     
 Kontakt  Inzercia

 24hod.sk    Z domova

08. júla 2021

Plne zaočkované osoby nemusia ísť po návrate na Slovensko do karantény, treba byť však zaregistrovaný na e-hranicaPlne zaočkované osoby nebudú musieť po prekročení hraníc od piatka 9. júla podstupovať karanténu. Vyplýva to z novely vyhláškyZdieľať
170989176_4309392685757587_6023886505277419049_n 676x451 8.7.2021 - Plne zaočkované osoby nebudú musieť po prekročení hraníc od piatka 9. júla podstupovať karanténu. Vyplýva to z novely vyhlášky Úradu verejného zdravotníctva SR (ÚVZ SR), o ktorej informovala hovorkyňa úradu Daša Račková.


Povinnosťou ostáva registrácia pred návratom do krajiny prostredníctvom portálu e-hranica. „Registrovať sa nemusia deti do 12 rokov a osoby vykonávajúce tranzit cez územie Slovenska. Povinná registrácia sa nevzťahuje ani na vodičov nákladnej dopravy, posádky vlakov či lietadiel, záchranných a ďalších služieb,“ konštatuje vyhláška. Registrácia je povinná pri každom návrate do krajiny.

Nezaočkovaní musia ísť do karantény


Netýka sa plne zaočkovaných, tým registrácia platí po dobu šiestich mesiacov, osôb po zaočkovaní prvou dávkou ktorejkoľvek vakcíny – týmto osobám platí prvá registrácia do 9. augusta; osôb od 12 do 18 rokov, ktorým prvá registrácia platí do 9. augusta a osôb cestujúcich za diagnostikou alebo liečbou, ktorým prvá registrácia platí jeden týždeň.

Nezaočkované osoby musia po návrate ísť do karantény, ktorá je po bezpríznakovom priebehu ukončená po 14 dňoch. Ukončiť ju možno aj negatívnym výsledkom RT-PCR testu najskôr v piaty deň karantény. Výnimku z karantény majú plne zaočkovaní ľudia. Prechodne do 9. augusta majú výnimku aj osoby od 12 do 18 rokov, ak nikto iný v spoločnej domácnosti nemá povinnú karanténu.

Platia aj rôzne výnimky


Osoby, ktoré zo zdravotných dôvodov nemôžu byť zaočkované, majú tiež výnimku z karantény, ale musia predložiť potvrdenie podľa vzoru v prílohe vyhlášky, a zároveň musia mať negatívny výsledok RT-PCR testu nie starší ako 72 hodín.

Výnimku majú aj nezaočkovaní slovenskí občania, ktorí majú trvalý alebo prechodný pobyt v prihraničných oblastiach susedného štátu do 100 km od otvoreného hraničného priechodu na Slovensko, musia však predložiť negatívny výsledok RT-PCR testu nie starší ako sedem dní.

Akceptujú aj potvrdenia


ÚVZ SR považuje za plne zaočkovanú osobu, ktorá je najmenej 14 dní a najviac 12 mesiacov po aplikácii druhej dávky dvojdávkovej vakcíny, najmenej 21 dní a najviac 12 mesiacov po aplikácii jednodávkovej vakcíny, alebo najmenej 14 dní a najviac 12 mesiacov po aplikácii prvej dávky vakcíny, ak bola podaná v intervale do 180 dní od prekonania ochorenia COVID-19.

„Okrem COVID-preukazu EÚ alebo potvrdenia o absolvovaní očkovania na Slovensku je možné preukazovať sa aj potvrdeniami z iných krajín. Podmienkou je, aby toto potvrdenie bolo v slovenskom, českom alebo anglickom jazyku,“ uvádza sa vo vyhláške.


Zdroj: Webnoviny.sk - Plne zaočkované osoby nemusia ísť po návrate na Slovensko do karantény, treba byť však zaregistrovaný na e-hranica © SITA Všetky práva vyhradené.

   Tlač    Pošli

   

Súvisiace články:


 Slovensko opäť otvorí menšie hraničné priechody, polícia odstráni všetky prekážky (8. 7. 2021)
 Heger:Budúci týždeň rozhodneme o preplácaní testov (7. 7. 2021)
 Covid automat: Nové rozdelenie okresov od 12. júla. Bez troch okresov bude od pondelka celé Slovensko v zelenej farbe (7. 7. 2021)
 Mikulec: Dočasne zatvorené hraničné priechody sa postupne opäť otvoria (7. 7. 2021)
 Nemeckí odborníci: Kolektívnu imunitu zrejme nedosiahneme bez detí (6. 7. 2021)
 Nový senzor na rúšku či oblečení rýchlo odhalí koronavírus aj chrípku. Pomôže bežným ľuďom aj zdravotníkom (4. 7. 2021)
 Česko bude dovolenkárov testovať ako Slovensko, nové pokyny dostali aj firmy (2. 7. 2021)
 Kollár zablokoval sprísnené pravidlá pre nezaočkovaných, Sme rodina nechce rozdeľovať ľudí na dve kategórie (video) (2. 7. 2021)
 Šeliga nevidí problém v tom, aby si dovolenkári platili za testy na koronavírus (2. 7. 2021)nasledujúci článok >>
Čaputová podpísala zákon o odobratí nezaslúžených benefitov predstaviteľom komunizmu, má však výhrady
<< predchádzajúci článok
Decathlon otvára 11 predajňu na siedmich pahorkoch