Úvodná strana  Včera      Archív správ      Nastavenia     
 Kontakt  Inzercia

 24hod.sk    Kultúra

16. decembra 2023

Podtatranské múzeum ukáže zimu spred viac ako storočia, verejnosti otvára novú výstavu pod názvom Zimná sezónaPodtatranské múzeum v Poprade ponúkne Zimnú sezónu. Taký je názov novej výstavy, ktorú verejnosti sprístupní od utorka 19. decembra. 3D ...Zdieľať
409468368_368718339000850_2409972909729565101_n 676x507 16.12.2023 (SITA.sk) - Podtatranské múzeum v Poprade ponúkne Zimnú sezónu. Taký je názov novej výstavy, ktorú verejnosti sprístupní od utorka 19. decembra.

3D zbierkové predmetyPredstaví na nej predmety od konca 19. storočia po obdobie druhej polovice 20. storočia. Pôjde konkrétne o 2D a 3D zbierkové predmety, dobové propagačné materiály aj historické pohľadnice a fotografie.

Okrem toho tiež športové predmety i predmety určené na rekreáciu a turizmus, ako napríklad sane, lyže, boby, korčule či zimné oblečenie. Ako ďalej informovala Veronika Baranová z múzea, návštevníci si budú môcť pozrieť aj aktuálne zreštaurované ilustrované plagáty s motívom Vysokých Tatier.

Propagácie turistiky a cestovného ruchu


Nová výstava bude zameraná na propagáciu turistiky, cestovného ruchu, rekreácie a pobytu v prírode, i športu počas zimnej sezóny v horskej a podhorskej oblasti Vysokých i Nízkych Tatier a okolia. Verejnosti bude prístupná do 10. marca. Koncepcia výstavy je postavená na zbierkovom fonde Podtatranského múzea v Poprade a zamerania inštitúcie.

„Predstaví zbierkové predmety z fondov múzea, a to z fondu histórie, umenia, fotoarchívu múzea, knižnice, etnológie, numizmatiky a prírody,“ uviedli z múzea. V letnom období tam chcú otvoriť výstavu pod názvom Letná sezóna.
 
V prípade, ak sa vám nezobrazil zdieľaný obsah nad týmto textom kliknite sem
 

Dobové zábery tatranských kúpeľov


Obrazový materiál od utorka priblíži rôzne významné svetové, československé i slovenské športové podujatia. Vystavené budú tiež významné ocenenia, plakety a medaily.

„Vo veľkej miere budú zastúpené i dobové zábery tatranských kúpeľov, hotelov, sanatórií a zotavovní, pohľadov na lanovky, športoviská, ako aj ľudí pri športe a zábave,“ opísala Baranová.

Zbierka z fondu prírody


Tiež bude prezentovaná dobová tlač a periodiká, zbierky z fondu prírody, teda zvieratá, ktoré podľa múzea neodmysliteľne patria k vyobrazeniu a obrazotvornosti nálady zimného obdobia. Návštevníci si budú môcť obzrieť aj zbierky z pozostalosti Alojza Lutonského.

„Na Slovensku pôsobil na poli turistiky, cestovného ruchu, horskej záchrannej služby, výstavby horských dopravných a športových zariadení. Bol tiež jaskyniarom, horolezcom, publicistom, autorom kníh, brožúr sprievodcovského a propagačného charakteru, redaktorom periodík,“ vymenovalo múzeum. Spolu s maliarom Otakarom Štáflom bol spoluzakladateľom Symbolického cintorína vo Vysokých Tatrách.

„Dušanovi Jurkovičovi pomáhal pri rozhodovaní, kam umiestniť stanicu visutej lanovky v Tatranskej Lomnici,“ dodala Baranová s tým, že obaja boli výraznými osobnosťami na poli prezentácie Tatier.


Zdroj: SITA.sk - Podtatranské múzeum ukáže zimu spred viac ako storočia, verejnosti otvára novú výstavu pod názvom Zimná sezóna © SITA Všetky práva vyhradené.

   Tlač    Pošlinasledujúci článok >>
Až 13 percent komentárov na sociálnych sieťach tvoria hejty, pri regulovaných diskusiách sú to 2 percentá
<< predchádzajúci článok
Teleskop NASA zachytil najväčšiu slnečnú erupciu za ostatné roky, dočasne vyradila rádiovú komunikáciu