Úvodná strana  Včera      Archív správ      Nastavenia     
 Kontakt  Inzercia

 24hod.sk    Z domova

06. septembra 2023

Polícii môže v súvislosti s nelegálnou migráciou pomôcť 500 vojakovŠtátny tajomník ministerstva obrany Marian Majer nechcel špekulovať o tom, prečo neprišlo k vyčleneniu vojakov skôr.Zdieľať
Polícii môže v súvislosti s nelegálnou migráciou pomôcť 500 vojakov

Do spoločných hliadok s políciou môže byť denne nasadených do 500 profesionálnych vojakov. Pomáhať majú pri zabezpečovaní strážených objektov a logistickej podpore spojenej s dopravou osôb v súvislosti s nelegálnou migráciou. Návrh v stredu schválila vláda s platnosťou do konca roka.


"V ostatnom období je evidovaný výrazný nárast sekundárnej tranzitnej migrácie, pričom ide o počty, ktoré už od roku 2021 výrazne presahujú stav sekundárnej tranzitnej migrácie počas tzv. migračnej krízy v roku 2015," zdôvodnil predkladateľ. Sily a prostriedky Policajného zboru podľa neho nepostačujú.

Profesionálni vojaci vyčlenení do podriadenosti Policajného zboru počas výkonu policajnej služby podliehajú organizátorskej, riadiacej a kontrolnej činnosti príslušného služobného orgánu polície podľa miesta služobného zaradenia profesionálneho vojaka.

Štátny tajomník ministerstva obrany Marian Majer nechcel špekulovať o tom, prečo neprišlo k vyčleneniu vojakov skôr. Upozornil na to, že takémuto rozhodnutiu musí predchádzať oficiálna dohoda vlády. "Prišlo k nej teraz," dodal. Náčelník Generálneho štábu Ozbrojených síl SR Daniel Zmeko avizoval, že v najbližších hodinách očakáva spresňujúcu požiadavku od vedenia polície.

Predseda vlády SR Ľudovít Ódor upozornil na to, že v čase vznesenia požiadavky políciou ešte pred letom nebola intenzita nelegálnej migrácie taká výrazná, aby si vyžadovala asistenciu armády. "Hneď ako sme narazili na kapacitné limity pri zvýšenom nápore, túto situáciu riešime," upozornil. Pripustil, že vojakov bolo možné umiestniť na hranice aj preventívne, položil však otázku, či by takýto krok nevyvolal väčšie obavy a domnienky rozvíjajúce hypotetické scenáre.

   Tlač    Pošli

   

Súvisiace články:


 Čaputová avizuje opatrenia v súvislosti s migračnou krízou (5. 9. 2023)
 Pre nelegálnych migrantov plánujú zriadenie registračných pracovísk mimo obývaných oblastí okresu Veľký Krtíš (5. 9. 2023)
 Veľká Čalomija v okrese Veľký Krtíš umiestňuje utečencov na ihrisku (5. 9. 2023)
 Hlas žiada zaisťovanie migrantov, zrušenie mimoriadnej covidovej situácie, vojakov na hraniciach a odvolanie Hamrana (5. 9. 2023)
 EÚ dosiahla prelomovú dohodu o nelegálnej migrácii, Slovensko sa však zdržalo a Šimko povedal prečo (video) (9. 6. 2023)
 Migranti povedali, prečo idú na Slovensko, keď sú aj „lepšie“ krajiny (11. 9. 2019)
 Za jedného neprijatého utečencia zaplatíme 250.000 eur, plánuje EK (4. 5. 2016)nasledujúci článok >>
Väčšia kontrola médií? Voliči Republiky a Smeru súhlasia, nadpriemerne za sú podporovatelia OĽaNO
<< predchádzajúci článok
Pri Bachmute zúria ťažké boje a situácia „zostáva zložitá“, na juhu však armáda napreduje (foto)