Úvodná strana  Včera      Archív správ      Nastavenia     
 Kontakt  Inzercia

 24hod.sk    Gala

25. februára 2023

Politici reagujú na úmrtie Jakubiska: Jeden z najväčších umelcovOpustil nás jeden z najväčších umelcov našej doby. Predseda Národnej rady (NR) SR Boris Kollár (Sme rodina) to uviedol v sobotu v reakcii na úmrtie filmového režiséra Juraja Jakubiska.Zdieľať
Politici reagujú na úmrtie Jakubiska: Jeden z najväčších umelcov

Magický svet režiséra Juraja Jakubiska nám bude chýbať. Prezidentka SR Zuzana Čaputová to uviedla na sociálnej sieti. Rodine, priateľom a všetkým spolupracovníkom režiséra, ktorý zomrel vo veku 84 rokov, vyjadrila úprimnú sústrasť.

Hlava štátu označila Jakubiska za najslávnejšieho slovenského režiséra. Vyzdvihla množstvo filmových ocenení, ktoré počas svojej umeleckej kariéry získal. "Jeho výnimočný filmársky štýl dostal Slovensko do veľkého filmového sveta. Slovenský Fellini, ako ho často volali, miloval voľnosť a fantáziu a nechával pre ne priestor aj vo svojich filmoch," komentovala.

Snímky Sedím na konári a je mi dobre, Tisícročná včela, Dovidenia v pekle, priatelia či Nejasná správa o konci sveta, sa podľa prezidentky stali súčasťou nášho kultúrneho dedičstva. "Rozprávka Perinbaba nám už ako deťom pomohla objaviť čaro obyčajných vecí," dodala.

Premiér: Režisér J. Jakubisko po sebe zanechal legendárne diela

Režisér Juraj Jakubisko po sebe zanechal legendárne diela, ktoré tu zostanú pre celé generácie. Dočasne poverený premiér Eduard Heger (OĽANO) to uviedol na sociálnej sieti. Zároveň vyjadril úprimnú sústrasť rodine a blízkym zosnulého režiséra.

Premiér vyzdvihol diela ako Tisícročná včela, Nejasná správa o konci sveta, Nevera po slovensky, Sedím na konári a je mi dobre, Bathory či Perinbaba, ktorá podľa jeho slov "neodmysliteľne patrí ku každým slovenským Vianociam."


 

Kollár: Režisér Jakubisko bol jedným z najväčších umelcov našej doby


Opustil nás jeden z najväčších umelcov našej doby. Predseda Národnej rady (NR) SR Boris Kollár (Sme rodina) to uviedol v sobotu v reakcii na úmrtie filmového režiséra Juraja Jakubiska.

Kollár poukázal na to, že okrem filmovej tvorby sa Juraj Jakubisko venoval aj charite, pomohol mnohým nadaným deťom. "Budem si ho pamätať ako charizmatického človeka, ľudského, s krásnym srdcom," napísal na sociálnej sieti.

Predseda NR SR dodal, že ide o obrovskú stratu pre Slovensko, ale aj pre Česko. "Odpočívajte v pokoji majstre, budete nám chýbať," uviedol Kollár.

Filmový režisér Juraj Jakubisko zomrel vo veku 84 rokov v Prahe krátko pred polnocou v noci z piatka 24. februára na sobotu. Preslávil sa filmami ako Tisícročná včela, Nevera po slovensky, Sedím na konári a je mi dobre, ale napríklad aj historickým veľkofilmom Bathory či rozprávkou Perinbaba.


   Tlač    Pošli

   

Súvisiace články:


 Jakubiskov film o Slovanoch sa začne v budúcnosti (19. 6. 2009)
 Jakubisko pracuje na filme o Slovanoch (17. 6. 2009)
 Juraj Jakubisko si prevzal Mimoriadnu cenu Elsy Morante (10. 6. 2009)
 Veľkofilm Bathory ovládol slovenské kiná (14. 7. 2008)
 Veľkofilm Bathory už prichádza do slovenských kín (10. 7. 2008)
 Juraj Jakubisko pracuje na slovenskom dabingu Bathory (5. 5. 2008)
 Fellini po slovensky - Juraj Jakubisko (29. 4. 2008)
 Historický film Bathory má stanovenú premiéru (21. 4. 2008)
 Bathory do konkurzu nepôjde, Jakubiskovci vyhrali (30. 1. 2008)nasledujúci článok >>
Skupina Nocadeň vydáva album Pozemskí astronauti na vinylovej platni
<< predchádzajúci článok
ODIŠLA LEGENDA: Zomrel režisér Juraj Jakubisko