Úvodná strana  Včera      Archív správ      Nastavenia     
 Kontakt  Inzercia

 24hod.sk    Ekonomika    Zdravie

09. novembra 2020

Potenciálna vakcína proti COVID-19 od Pfizeru a BioNTechu ukazuje 90-percentnú účinnosťPotenciálna vakcína proti novému koronavírusu, na ktorej spolupracujú farmaceutické firmy Pfizer a BioNTech, môže mať podľa prvotných dát 90-percentnú účinnosť.Zdieľať
vakcína

Pfizer v pondelok oznámil, že to naznačuje predbežná analýza nezávislej rady na monitorovanie údajov. Tá sa venovala 94 potvrdeným infekciám z takmer 44-tisíc osôb z USA a ďalších piatich štátov, ktorí sa zúčastňujú na štúdii vakcíny. Detaily o týchto prípadoch Pfizer neposkytol, no varoval, že počiatočná miera ochrany sa do konca štúdie môže zmeniť.

„Sme v pozícii, že sme potenciálne schopní ponúknuť nejakú nádej. Sme veľmi povzbudení,“ povedal pre agentúru AP viceprezident pre klinický vývoj vo Pfizeri Bill Gruber.

Štúdia sa ešte neskončila

Dobrovoľníci ani výskumníci vo finálnom štádiu klinických testov nevedia, kto dostal naozajstnú vakcínu alebo placebo. Po týždni od ich druhej potrebnej dávky štúdia Pfizeru začala rátať počet účastníkov, u ktorých sa prejavili príznaky ochorenia COVID-19 a potvrdili u nich prítomnosť koronavírusu.

 

Keďže štúdia sa ešte neskončila, Gruber neprezradil, koľko nakazených bolo v každej skupine. Podľa výpočtov sa však takmer všetky prípady nákazy dosiaľ objavili u ľudí s placebom.

Žiadny z účastníkov dosiaľ nebol vážne chorý a testovali ich len vtedy, ak sa u nich prejavili príznaky, takže ešte nie je jasné, či sa môžu zaočkovaní ľudia nakaziť a byť bezpríznakoví.

 

Spomínané dáta naznačujú, že by spoločnosti mohli do konca mesiaca požiadať amerických regulátorov o povolenie na núdzové použitie vakcíny, uvádza AP.

Desať možných vakcín proti koronavírusu

Pfizer neplánuje skončiť so štúdiou, až kým medzi všetkými účastníkmi nezaznamená 164 infekcií. Toto číslo schválil americký Úrad pre kontrolu potravín a liekov (FDA) ako dostatočné na určenie toho, či je vakcína účinná. Každá vakcína musí byť podľa agentúry účinná na prinajmenšom 50%.

 

FDA tiež vyžaduje, aby kandidáti na vakcíny v USA prešli testami za účasti prinajmenšom 30-tisíc ľudí, pričom musí byť zastúpený adekvátny počet starších dospelých aj ľudí z rizikových skupín. Spoločnosti tiež musia minimálne dva mesiace sledovať polovicu z ich účastníkov pre možné vedľajšie účinky.

Vakcína Pfizeru a BioNTechu patrí k desiatim potenciálnym kandidátom v poslednom štádiu testovaní na svete. Štyri z nich sú v USA.

Úrady varujú, že je nepravdepodobné, že vakcína príde do konca roka a prvotné zásoby budú rozdelené na prídel.© SITA Slovenská tlačová agentúra, prevádzkovateľ spravodajského portálu webnoviny.sk. Všetky práva vyhradené.


   Tlač    Pošli

   

Súvisiace články:


 Matovič a Naď nemuseli po negatívnom PCR teste zostávať v izolácii, vzťahuje sa na nich výnimka (9. 11. 2020)
 Koronavírus: PCR testy v nedeľu odhalili 755 pozitívnych. Potvrdili ďalších 15 obetí koronavírusu (9. 11. 2020)
 V Česku pribudlo 3608 infikovaných a 101 úmrtí (9. 11. 2020)
 Od pondelka sa upravili výnimky zo zákazu vychádzania, ktorý trvá do 14. novembra. Aké sú to? (9. 11. 2020)
 Premiér očakáva, že najbližšie dva-tri týždne nedôjde k zjemňovaniu opatrení. (8. 11. 2020)
 Česko zavádza nové pravidlá vstupu na svoje územie pre cudzincov aj domácich (8. 11. 2020)
 Kedy sa otvoria kaviarne, reštaurácie alebo fitnescentrá? Vyjadrenie ministra Naďa vás nepoteší (8. 11. 2020)
 Koronavírus: Na Slovensku pribudlo 1 828 nakazených, stovky vyliečených a počet testov sa prehupol cez 900-tisíc (8. 11. 2020)
 V ČR potvrdili v sobotu 7722 prípadov nákazy koronavírusom (8. 11. 2020)
 Nové prípady COVID-19 v Česku sú stále nad 10-tisíc, ochoreniu podľahlo ďalších 196 ľudí (7. 11. 2020)nasledujúci článok >>
Maďarsko zavedie najprísnejšie opatrenia proti COVID-19, Orbán vyhlási celoštátny zákaz vychádzania
<< predchádzajúci článok
Bratislavský Volkswagen očakáva masívnu investíciu, pribudnúť by mohli aj nové pracovné miesta

Potenciálna vakcína proti COVID-19 od Pfizeru a BioNTechu ukazuje 90-percentnú účinnosť - diskusné fórum čitateľov