Úvodná strana  Včera      Archív správ      Nastavenia     
 Kontakt  Inzercia

 24hod.sk    Ekológia

02. novembra 2021

Prírodovedec David Attenborough žiada kroky proti klimatickej zmeneAttenborough takisto kritizoval bohaté krajiny a upozornil na problém spoločenskej nerovnosti.Zdieľať
David Attenborough

Britský prírodovedec David Attenborough vyzval delegátov klimatického summitu OSN, aby "z tragédie urobili triumf" a podnikli kroky proti klimatickej zmene. Informovala o tom na svojej webovej stránke stanica BBC.


Deväťdesiatpäťročný prírodovedec vo svojom príhovore v pondelok upozornil, že ľudstvo čelí problémom z dôvodu zvyšujúceho sa množstva uhlíka v atmosfére. Zamýšľanie sa nad osudom budúcich generácií musí byť podľa jeho slov pre delegátov podnetom na na zmenu.

Spaľovanie fosílnych palív, ničenie prírody a prístup k priemyslu, stavebníctvu a vzdelávaniu spôsobujú, že uhlík je do atmosféry uvoľňovaný rýchlosťou a v množstve, aké nemajú obdobu.

Attenborough takisto kritizoval bohaté krajiny a upozornil na problém spoločenskej nerovnosti. Zároveň pripomenul, že "tí, ktorí k vzniku tohto problému prispeli najmenej, sú ním najviac zasiahnutí".

Jednotlivé krajiny pracujúce samostatne podľa prírodovedca dokážu planéte škodiť. "Spoluprácou sme však určite dostatočne mocní na to, aby sme ju zachránili," povedal.

Klimatická konferencia OSN v Glasgowe, známa aj pod skratkou COP26, sa považuje za najvýznamnejšie globálne klimatické fórum od prijatia Parížskej klimatickej dohody v roku 2015.

Očakáva sa, že účastníci konferencie sa dohodnú na pravidlách, ktoré obmedzia nárast globálnej teploty a spomalia klimatickú zmenu, pripomína BBC.


   Tlač    Pošli

   

Súvisiace články:


 Topiaci sa ľadovec v Antarktíde dostane meno, má symbolizovať miesto boja za budúcnosť planéty (1. 11. 2021)
 Úrad vlády sa rozsvieti nazeleno, dôvodom klimatické konferencia COP26 (1. 11. 2021)
 Biden kritizuje krok svojho predchodcu Trumpa, ale svetu sa verejne neospravedlnil (1. 11. 2021)nasledujúci článok >>
Slovensko je vysokorizikové už aj pre Nemecko, nezaočkovaní musia ísť po príchode do karantény
<< predchádzajúci článok
Avion pomáha ohrozeným druhom zvierat