Úvodná strana  Včera      Archív správ      Nastavenia     
 Kontakt  Inzercia

 24hod.sk    Gala    Hudba

23. februára 2023

Rozsiahly archív diela Davida Bowieho sprístupnia v roku 2025Zbierku zostavilo londýnske Victoria and Albert Museum (V&A). Výstava bude obsahovať viac ako 80.000 predmetov, ktoré pokrývajú šesť desaťročí kariéry tejto kultúrnej ikony.Zdieľať
Rozsiahly archív diela Davida Bowieho sprístupnia v roku 2025

Rozsiahly archív reálií týkajúcich sa života, diela a odkazu zosnulého britského rockového speváka a skladateľa Davida Bowieho bude v roku 2025 po prvýkrát sprístupnený verejnosti. 


Zbierku zostavilo londýnske Victoria and Albert Museum (V&A). Výstava bude obsahovať viac ako 80.000 predmetov, ktoré pokrývajú šesť desaťročí kariéry tejto kultúrnej ikony.

Verejnosti budú sprístupnené prostredníctvom Centra Davida Bowieho pre štúdium scénických umení, ktoré bude otvorené v Olympijskom parku kráľovnej Alžbety II. v štvrti Stratford.

Táto inštitúcia umožní fanúšikom aj bádateľom získať nové poznatky o Bowieho tvorivom procese a priblížiť sa k jeho osobným veciam tak ako ešte nikdy predtým, tvrdí V&A.

Zbierka bude obsahovať ručne písané texty, listy, noty, originálne kostýmy, módu, fotografie, filmy, videoklipy, scénografické návrhy, obaly albumov a ocenenia.

Súčasťou výstavy budú aj hudobné nástroje tohto svetoznámeho umelca, ako aj spisy a nerealizované projekty, ktoré ešte nikdy neboli verejne prezentované.

Archív bude spravovať viac ako 70.000 fotografií, tlačí, negatívov, diapozitívov a kontaktných kópií od viacerých popredných fotografov 20. storočia — od Terryho O'Neilla po Briana Duffyho a Helmuta Newtona.

Získanie archívu a vytvorenie centra sa uskutočnilo vďaka dedičom pozostalosti Davida Bowieho a daru vo výške desať miliónov libier od nadácie Blavatnik Family Foundation a spoločnosti Warner Music Group, uvádza DPA.

"David Bowie bol jedným z najväčších hudobníkov a interpretov všetkých čias. V&A je nadšené, že sa môže stať správcom jeho neuveriteľného archívu a že ho môže sprístupniť verejnosti," povedal riaditeľ V&A Tristram Hunt.

David Bowie, vlastným menom David Robert Jones, zomrel 10. januára 2016 vo veku 69 rokov na rakovinové ochorenie.

   Tlač    Pošli

   

Súvisiace články:


 Po viac ako 20 rokoch vychádza „stratený album“ Davida Bowieho (11. 1. 2022)
 Bowieho album Blackstar obsadil prvé miesto rebríčka Billboard 200 (19. 1. 2016)nasledujúci článok >>
Video: Skupina Para nahrala titulnú pieseň k filmu Villa Lucia
<< predchádzajúci článok
Rusko sa pri šírení propagandy uchyľuje k taktike spamerov