Úvodná strana  Včera      Archív správ      Nastavenia     
 Kontakt  Inzercia

 24hod.sk    Zo zahraničia

01. júna 2023

Rusko podľa Zelenského zablokovalo prístav v Pivdennom, zohráva zásadnú úlohu v svetovej potravinovej bezpečnostiUkrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj povedal, že námorný prístav Pivdennyj je v súčasnosti prakticky zablokovaný, a ak sa Rusku bude naďalej tolerovať ...Zdieľať
snimka obrazovky 2022 12 20 083022 676x417 1.6.2023  - Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj povedal, že námorný prístav Pivdennyj je v súčasnosti prakticky zablokovaný, a ak sa Rusku bude naďalej tolerovať blokovanie plavby v Čiernom mori, potom by podobnými krokmi mohli trpieť aj ďalšie krajiny sveta. Referuje o tom web Ukrajinská pravda.

Potravinová bezpečnosťSvet vie, akú zásadnú úlohu zohráva náš námorný vývoz obilia z pohľadu svetovej potravinovej bezpečnosti. Vo všeobecnosti je bezpečnosť v Čiernom mori a účinnosť medzinárodného práva týkajúceho sa plavby celosvetovo dôležitým bezpečnostným faktorom,“ povedal Zelenskyj.

Poznamenal taktiež, že z troch prístavov zahrnutých do čiernomorskej obilnej dohody je námorný prístav Pivdennyj prakticky zablokovaný. Nahromadilo sa tam viac ako jeden a pol milióna ton poľnohospodárskych produktov, najmä obilia, ktoré očakáva najmenej desať krajín.

Vyššie ceny


Zelenskyj uviedol, že medzi tieto krajiny patria Turecko, Egypt, Bangladéš a Čína. Zdôraznil, že čím menej potravín sa bude do týchto krajín dodávať, tým vyššie budú ceny potravín pre obyvateľstvo.

Blokáda jedného prístavu na Ukrajine vytvára mimoriadne vážne riziká pre rôzne krajiny. A to sú štáty, kde sa Rusko stále snaží využiť svoje vzťahy s nimi,“ podotkol Zelenskyj. Poďakoval tiež všetkým, ktorí pomáhajú Ukrajine zvýšiť bezpečnostný priestor v Čiernom mori a vyvíjajú tlak na Rusko, aby odblokovalo dodávky potravín.Zdroj: SITA.sk - Rusko podľa Zelenského zablokovalo prístav v Pivdennom, zohráva zásadnú úlohu v svetovej potravinovej bezpečnosti © SITA Všetky práva vyhradené.

   Tlač    Pošli

   

Súvisiace články:


 Biden schválil ďalšiu vojenskú pomoc pre Ukrajinu, v „balíku“ za 300 miliónov dostanú HIMARS aj ďalšiu muníciu (1. 6. 2023)
 Rusi zaútočili na Kyjev desiatimi raketami Iskander, padajúce úlomky však zabili niekoľko ľudí (1. 6. 2023)
 Západ musí poskytnúť Ukrajine spoľahlivé bezpečnostné záruky, vraví Macron (31. 5. 2023)
 Wagnerovci verbujú nových členov aj na Twitteri a Facebooku, organizácia čelí narastajúcim stratám (31. 5. 2023)
 Rusko ničí cesty z Černihivskej oblasti k svojim hraniciam, obáva sa útoku Ukajiny na Briansk (31. 5. 2023)
 Ukrajina môže v sebaobrane zasiahnuť územie Ruska, tvrdí Berlín (31. 5. 2023)
 Rusi vo vojne proti Ukrajine strácajú iniciatívu, musia reagovať aj na partizánske útoky (31. 5. 2023)
 USA poslali ďalšiu finančnú pomoc Ukrajine, prostredníctvom projektu PEACE už dostala 14,5 miliardy dolárov (31. 5. 2023)
 V Rusku horela rafinéria, „masívny útok“ na pohraničí Ukrajiny si vyžiadal zranenia aj ľudský život (31. 5. 2023)
 Rusko opäť vykonalo večerný dronový útok na Kyjev, najmenej jeden človek zomrel (30. 5. 2023)nasledujúci článok >>
Deti z detských domovov predviedli svoj talent v treťom ročníku dobročinného projektu PSS
<< predchádzajúci článok
Strana Spájame Občanov Slovenska vyzbierala podpisy na registráciu a „vyliečiť“ chce nielen zdravotníctvo (video)