Úvodná strana  Včera      Archív správ      Nastavenia     
 Kontakt  Inzercia

 24hod.sk    Z domova

21. októbra 2021

Slováci sú už z pandémie koronavírusu unavení, ochota dodržiavať opatrenia je na minimeSlováci sú už unavení pandémiou. Vyplýva to z prieskumu projektu „Ako sa máte, Slovensko?“, ktorý dlhodobo sleduje postoje obyvateľov od začiatku ...Zdieľať
virus_outbreak_czech_republic_44308 8885a5ea82044d12aea49b69511f6eb7 676x451 21.10.2021  - Slováci sú už unavení pandémiou. Vyplýva to z prieskumu projektu „Ako sa máte, Slovensko?“, ktorý dlhodobo sleduje postoje obyvateľov od začiatku prísnych karanténnych opatrení v marci 2020. Respondenti najnovšieho prieskumu deklarujú najmenšiu ochotu dodržiavať protipandemické opatrenia za posledný rok.


Kontakty mimo domácnosť vôbec neobmedzuje najviac ľudí od začiatku pandémie. Respondenti, ktorí sa očkovať neplánujú, kontakty obmedzili ešte menej. Ochota dodržiavať opatrenia a obmedzovanie kontaktov je nižšie ako v júli.

Jedenásta vlna výskumu „Ako sa máte, Slovensko?“, ktorú iniciovali prieskumná spoločnosť Mnforce, komunikačná agentúra Seesame v spolupráci so Sociologickým ústavom SAV a Ústavom výskumu sociálnej komunikácie SAV prebehla v období od 5. do 10. októbra 2021.

Od 4. októbra nemáme zelené okresy


V tomto období sa na Slovensku zhoršovala epidemiologická situácia a okresy Slovenska sa postupne sfarbovali do tmavších farieb podľa pravidiel COVID automatu, pričom podľa automatu od 4. októbra 2021 už na Slovensku nebol ani jeden „zelený“ okres.

Vo výskume mali respondenti možnosť odpovedať na otázku ako dodržiavajú aktuálne platné opatrenia na zamedzenie šírenia koronavírusu. Na škále od 1 = Dôkladne dodržiavam po 10 = Vôbec nedodržiavam, odpovedalo prvými tromi možnosťami v prvej polovici októbra len 52 % respondentov.

Zároveň odpoveďami 8, 9 a 10 zodpovedajúcim veľmi nízkej miere dodržiavania opatrení odpovedalo 9,9 % respondentov. Tento výsledok prieskumu znamená, že ochota dodržiavať opatrenia bola v októbri najnižšia od konca októbra 2020, kedy bola otázka v tejto podobe položená po prvýkrát.

Starší ľudia sú zodpovednejší


Nižšiu mieru ochoty dodržiavať protipandemické opatrenia v priebehu celého sledovaného obdobia deklarovali respondenti, ktorí zároveň uviedli, že sa neplánujú dať zaočkovať proti koronavírusu. Ochota dodržiavať protipandemické opatrenia však od mája 2021 klesala v podobnej miere medzi nezaočkovanými ako aj vo zvyšku populácie.

Okrem respondentov, ktorí sa neplánujú dať zaočkovať, deklarujú nižšiu mieru ochoty dodržiavať opatrenia aj muži, ľudia, ktorí sa pandémiou necítia byť ohrození a respondenti nespokojní s postupom vlády pri zvládaní epidémie koronavírusu. Naopak, dôkladnejšie dodržiavanie opatrení deklarujú starší respondenti.

Niektorí ľudia už kontakty neobmedzujú


Obmedzenie kontaktov s osobami mimo domácnosti predstavovalo už od začiatku pandémie základné opatrenie na zamedzenie šírenia infekcie.

Na otázku, či obmedzili svoje sociálne a spoločenské kontakty s ľuďmi mimo domácnosti, odpovedala väčšina respondentov v prvej polovici októbra, že svoje kontakty obmedzili čiastočne (64,7 %). Až 27,2 % odpovedalo, že svoje kontakty neobmedzili vôbec a len 8,1 % respondentov odpovedalo, že kontakty obmedzili úplne.

Tieto čísla predstavujú najmenšie deklarované obmedzenie kontaktov od začiatku pandémie a predstavujú významný pokles aj oproti odpovediam respondentov v poslednom výskume v júli.


Zdroj: Webnoviny.sk - Slováci sú už z pandémie koronavírusu unavení, ochota dodržiavať opatrenia je na minime © SITA Všetky práva vyhradené.

© SITA Slovenská tlačová agentúra, prevádzkovateľ spravodajského portálu webnoviny.sk. Všetky práva vyhradené.

   Tlač    Pošli

   

Súvisiace články:


 COVID pas bol vnímaný ako strašiak či nástroj totality, teraz je podľa Klusa symbolom otvorenej a bezpečnejšej Európy (21. 10. 2021)
 Covidová situácia v rumunských nemocniciach je apokalyptická (21. 10. 2021)
 Koronavírus: Opäť zistili viac ako 3000 prípadov COVID-19. V nemocniciach je už 1052 pacientov (21. 10. 2021)
 Česi musia opäť nosiť respirátory, vláda sprísnila aj niekoľko ďalších opatrení (20. 10. 2021)
 Situácia v čiernom okrese Stará Ľubovňa sa zhoršuje, problematická je už aj osada v Kolačkove (20. 10. 2021)
 Na Slovensku od pondelka pribudnú čierne aj bordové okresy, ubudlo oranžových a červených je 27 (20. 10. 2021)
 Koronavírus: Na Slovensku pribudlo 3480 prípadov nákazy, najviac v rámci tretej vlny (20. 10. 2021)
 Británia hlási najvyšší denný nárast úmrtí na covid od marca (20. 10. 2021)
 Singapur má rekordný nárast covidu, zaočkovaných je 84 percent ľudí (20. 10. 2021)
 Koronavírus: Na Slovensku pribudlo 10 úmrtí a stovky nakazených, počet hospitalizovaných sa prehupol cez tisícku (19. 10. 2021)nasledujúci článok >>
COVID pas bol vnímaný ako strašiak či nástroj totality, teraz je podľa Klusa symbolom otvorenej a bezpečnejšej Európy
<< predchádzajúci článok
Buďte inšpiráciou pre ostatných! Zapojte sa do medzinárodnej fotografickej súťaže – „Lifespiration starts here“ od Answear.com

Slováci sú už z pandémie koronavírusu unavení, ochota dodržiavať opatrenia je na minime - diskusné fórum čitateľov