Úvodná strana  Včera      Archív správ      Nastavenia     
 Kontakt  Inzercia

 24hod.sk    Z domova

08. septembra 2020

Slováci už vedia, koľkí majú protilátky na COVID-19. Podľa Krčméryho sme v polovici druhej vlny



Odborníci už vedia, koľko Slovákov sa mohlo nakaziť koronavírusom počas prvej vlny epidémie. Majú tiež štatistický prehľad o tom, aké percento ľudí nemalo žiadne príznaky ochorenia.



Zdieľať
Vladimír Krčméry

O prvé celoplošné testovanie igG protilátok na koronavírus sa na Slovensku pokúsila zdravotná poisťovňa Dôvera v spolupráci s laboratóriami Alpha Medical.

Test absolvovalo vyše 10-tisíc Slovákov

O sérologické testovanie presnou laboratórnou metódou ELISA mohli od júna bezplatne požiadať poistenci, ktorí mali zároveň nárok na preventívnu prehliadku. Do dnešného dňa sa doň celkovo zapojilo 10 100 ľudí a testovanie bude pokračovať až do konca októbra, informoval Martin Kultan, generálny riaditeľ Dôvery.

Podľa Petra Lednického, riaditeľa laboratórií Alpha Medical, sa s vírusom počas prvej vlny stretlo len necelé percento Slovákov (89 percent), a to najmä vo vekovej skupine nad 40 rokov, pričom najviac infikovaných testy odhalili vo vekovej kategórii nad 60 rokov.

Mnohí nemali žiadne príznaky

Žiadne príznaky COVID-19 pritom nepociťovalo až 41 percent ľudí. Najviac zasiahnutými regiónmi boli Žilinský a Trnavský kraj.

Do testovania sa zapojilo aj 235 lekárov a 103 sestričiek. Dobrou správou je, že žiadna zo sestričiek nemala v krvi protilátky na koronavírus a v prípade lekárov išlo o 1,3 percenta nakazených počas prvej vlny. Podľa odborníkov je to indikácia, že prijaté hygienické opatrenia sú naozaj účinné.

Korelácia s výsledkami PCR testov

Protilátky sú v krvi detegovateľné od jedného do troch týždňov po infikovaní sa a poukazujú na to, že organizmus s vírusom bojoval.

Podľa hlavnej epidemiologičky ProCare a siete Svet zdravia Jany Skalovej výsledky testovania na protilátky korelujú s výsledkami PCR testov: „Percento ku včerajšiemu dňu bolo podľa mojich výpočtov 1,3. Čiže 1,3 percenta ľudí bolo pozitívnych z celkového počtu testovaných.“

Podľa odborníčky čísla z PCR testovania a sérologického testovania epidemiologicky korelujú.

Vedia odhaliť aj igM protilátky

Ako tiež doplnila, testy určené na odhalenie igG protilátok dokážu identifikovať aj ľudí, u ktorých infekcia aktuálne prebieha. Tzv. igM protilátky sa tvoria na tretí deň od pociťovania príznakov ochorenia a testovaného informujú, že sa môže nachádzať v akútnej fáze infekcie. Prieskum poisťovne však takýto parameter nesledoval.

Podľa Krčméryho môže vzniknúť nová epidémia

Podľa profesora Vladimíra Krčméryho, prednostu Mikrobiologického ústavu Lekárskej fakulty Univerzity Komenského, sa momentálne nachádzame v druhej vlne epidémie.

„Máme prvú časť druhej vlny za sebou, tú tlejúcu chorobu, a teraz sme v druhej časti druhej vlny,“ hovorí o aktuálnej fáze Krčméry. Podľa neho sme „v polovici, vyhrať nemôžeme, ale môžeme vybojovať remízu a zabezpečiť, aby neprešla druhá vlna do novej epidémie.“

Ako zdôraznil, na jeseň stúpnu počty ľudí s klasickými respiračnými ochoreniami a varuje pred možným vznikom novej epidémie, ktorá bude kombináciou chrípky a koronavírusu.

Vďaka testovaniu vieme odhadnúť, ako sa bude šírenie vírusu vyvíjať. Podľa Krčméryho odhalilo napríklad aj to, že veková kategória doteraz pozitívne testovaných sa na Slovensku netýkala detí a mládeže, ale predovšetkým pacientov po 40-tke, dokonca po 60-tke, ktorí mali percento protilátok najvyššie.

Najväčším rizikom budú študenti na internátoch

Pokiaľ chceme vrcholnú fázu druhej vlny spomaliť, mali by sme oddialiť niektoré typicky septembrové udalosti, hovorí Krčméry. Ide napríklad o reguláciu návštevnosti škôl či posunutie začiatku semestra a využitie online výučby, aby sme získali čas do významnejšieho rozšírenia infekcie v populácii.

Najnebezpečnejšia udalosť, ktorá nás čaká, je „ubytovávanie študentov, či už zahraničných alebo domácich na vysokoškolských internátoch,“ upozorňuje Krčméry.

Dôraz by sme podľa neho mali dávať na prevenciu, a v prípade dostupnosti vakcíny aj na očkovanie – len takýmto spôsobom môžeme nad epidémiou vyhrať, myslí si.


   Tlač    Pošli

   

Súvisiace články:


 Papier, vďaka ktorému ste sa mali vyhnúť noseniu rúška, môžete zahodiť. Je to hoax (8. 9. 2020)
 Koronavírus: Na Slovensku máme takmer 100 nových nakazených, ale pribudli aj desiatky vyliečených (8. 9. 2020)
 Koronavírus: Nedeľa priniesla opäť menej ako tisíc testov a vyše dve desiatky nakazených (7. 9. 2020)
 Minister Krajčí a hlavný hygienik Mikas sú v preventívnej karanténe (7. 9. 2020)
 Koronavírus: Denný počet pozitívnych testov na koronavírus klesol pod 100 (6. 9. 2020)
 Koronavírus: Denný prírastok nakazených na Slovensku prvýkrat prekonal hranicu 200 prípadov (5. 9. 2020)
 Koronavírus potlačil priemerné mzdy nadol, klesli prvýkrát od vzniku samostatného Slovenska (5. 9. 2020)
 Pozitívny test na COVID-19 ešte neznamená, že človek šíri koronavírus, vysvetľuje virológ (4. 9. 2020)
 Česko prekonáva rekordy v počte nových prípadov, s COVID-19 bojuje už viac ako 7-tisíc ľudí (4. 9. 2020)
 Koronavírus: Slovensko má rekord v počte nových prípadov nákazy (4. 9. 2020)



nasledujúci článok >>
Jankovskú navštívil vo väzbe syn až 40-krát, ale vždy ako právnický koncipient
<< predchádzajúci článok
Niké už rozdala z Fondu pre budúcnosť športu 122 800 €!