Úvodná strana  Včera      Archív správ      Nastavenia     
 Kontakt  Inzercia

 24hod.sk    Z domova

22. januára 2022

Smer-SD si odmietaním obrannej dohody s USA naháňa politické body, tvrdí ŠeligaČo by Ukrajinci alebo Gruzínci dnes dali za takú obrannú dohodu, ako má podpísať Slovensko s USA. Strana Smer-sociálna demokracia ...Zdieľať
juraj seliga 676x451 22.1.2022 - Čo by Ukrajinci alebo Gruzínci dnes dali za takú obrannú dohodu, ako má podpísať Slovensko s USA. Strana Smer-sociálna demokracia (Smer-SD) do zmluvy „búši“ s cieľom získať marketingové body, hoci sa vyjednávala už za vlády Smeru-SD. V diskusnej relácii RTVS Sobotné dialógy to povedal nezaradený poslanec Juraj Šeliga (Za ľudí).

Ochranu SR zabezpečuje NATOPodpredseda Smeru-SD a poslanec parlamentu Richard Takáč v relácii povedal, že zmluva s USA je nevýhodná a Slovensko ju nepotrebuje, keďže ochranu v prípade konfliktu zabezpečuje NATO.

Súčasťou plnomocenstva na podpis dohody s USA pre vybraného člena vlády bude podľa prezidentky Zuzany Čaputovej interpretačná doložka.

V nej sa hovorí o tom, že o pobyte cudzích vojsk rozhoduje Vláda SR a že dohoda vylučuje prítomnosť jadrových, biologických alebo chemických zbraní na Slovensku.

Nejasná formulácia dohody


Šeliga doložku považuje za nadbytočnú, ale rešpektuje ju. Takáč povedal, že hlava štátu interpretačnou doložkou „potvrdila“, že dohoda nie je v poriadku a sú v nej nezrovnalosti. Doložka je podľa neho nulitná.

Šeliga uviedol, že obranná zmluva rozvíja spoluprácu s USA ako s jedným z členov NATO. Poukázal na to, že za bývalej vlády Smeru-SD sa nakúpili americké stíhačky pre slovenskú armádu a že premiéri za Smer-SD si robili fotografie s americkými prezidentmi.

Poslanec Takáč namietal, že zmluvu s USA pripravovali zamestnanci ministerstiev, ale „predseda Slovenskej národnej strany a hlavne Robert Fico“ videli riziká zmluvy a na koaličnej rade ju „zarezali“ a na vládu zmluva nešla.


Zdroj: Webnoviny.sk - Smer-SD si odmietaním obrannej dohody s USA naháňa politické body, tvrdí Šeliga © SITA Všetky práva vyhradené.

   Tlač    Pošli

   

Súvisiace články:


 Minister obrany Jaroslav Naď sa stretol s primátormi Banskej Bystrice, Zvolena a Sliača (21. 1. 2022)
 Kollár: Rozhodnutie prezidentky podporiť zmluvu s USA rešpektujem (21. 1. 2022)
 Korčok a Naď privítali vyhlásenie prezidentky k obrannej dohode s USA, rešpektujú aj doložku (20. 1. 2022)
 Smer-SD postoj prezidentky neprekvapil, pre Fica je to významný dôvod na urýchlenie referenda (20. 1. 2022)
 Heger vyzdvihol prezidentkinu podporu obrannej dohody, ide o správny signál spojencom v NATO (20. 1. 2022)
 Prezidentka podporila obrannú dohodu s USA, žiaden rozpor z ústavou nenašla (video) (20. 1. 2022)
 Žilinka skritizoval obrannú dohodu s USA pretože chcel byť v Moskve chválený, myslí si Naď (18. 1. 2022)
 Heger: Uzavretie obrannej dohody s USA je zodpovedným krokom (17. 1. 2022)
 Podľa Kmeca minister Naď o obrannej dohode s USA klame, aby prekryl amaterizmus vlády (17. 1. 2022)
 Pellegrini žiada prezidentku Čaputovú, aby dohodu s USA nechala posúdiť Ústavnému súdu (14. 1. 2022)nasledujúci článok >>
Polícia našla počas kontrol vo vlakoch osem nelegálnych migrantov zo Sýrie, Tuniska a Maroka
<< predchádzajúci článok
Požiar obytnej budovy v Mumbaji zabil najmenej šesť ľudí (video)