Úvodná strana  Včera      Archív správ      Nastavenia     
 Kontakt  Inzercia

 24hod.sk    Z domova

14. januára 2022

Pellegrini žiada prezidentku Čaputovú, aby dohodu s USA nechala posúdiť Ústavnému súduPredseda strany Hlas - sociálna demokracia (Hlas-SD) Peter Pellegrini chce, aby obrannú dohodu s USA nechala prezidentka Zuzana Čaputová posúdiť Ústavným súdom SR (ÚS SR). V tlačovej správe o ...Zdieľať
peter pellegrini zuzana a aputova 676x451 14.1.2022 - Predseda strany Hlas – sociálna demokracia (Hlas-SD) Peter Pellegrini chce, aby obrannú dohodu s USA nechala prezidentka Zuzana Čaputová posúdiť Ústavným súdom SR (ÚS SR).


V tlačovej správe o tom informovala hovorkyňa strany Patrícia Medveď Macíková.

Strana trvá na tom, že zo strany vlády SR je dohoda nezodpovedným krokom voči národno-štátnym záujmom SR a že bola odignorovaná verejná diskusia a pripomienky ústavných orgánov, odborných inštitúcií a širokej verejnosti v tejto veci.

„Napriek týmto zásadným výhradám vláda odsúhlasila dohodu v znení predloženom druhou zmluvnou stranou bez toho, aby z pozície suverénneho štátu požadovala zmenu ustanovení, ktoré jasne vymedzujú jurisdikciu slovenských štátnych orgánov a poskytujú jasné garancie vo vzťahu k Slovenskej republike,“ uvádza sa v stanovisku strany.

Hlas-SD nepodporí znenie akejkoľvek zmluvy, ktorá je v rozpore s Ústavou SR, nerešpektuje suverenitu a územnú celistvosť SR a vytvára možnosť na rozmiestňovanie cudzích ozbrojených síl a zbraňových systémov na území SR bez predchádzajúceho súhlasu jej ústavných orgánov.

Dohodu o obrannej spolupráci medzi USA a Slovenskom schválila vláda na svojom zasadnutí v stredu 12. januára.

Agentúra SITA požiadala Kanceláriu prezidenta SR o reakciu.


Zdroj: Webnoviny.sk - Pellegrini žiada prezidentku Čaputovú, aby dohodu s USA nechala posúdiť Ústavnému súdu © SITA Všetky práva vyhradené.

   Tlač    Pošlinasledujúci článok >>
ŠÚKL eviduje 10.271 hlásených podozrení na nežiaduce účinky vakcín
<< predchádzajúci článok
Na horách hrozí silný vietor, výstraha 2. stupňa platí pre okresy na severe a strede Slovenska