Úvodná strana  Včera      Archív správ      Nastavenia     
 Kontakt  Inzercia

Denník - SprávyPridajte sa
Ste na Facebooku?
Ste na Twitteri?
Pridajte sa.

 Mobilná verzia


 24hod.sk    Počítače

10. októbra 2018

Sociálna sieť Google+ končí! Dôvodom je závažná chyba zabezpečenia a únik dátKoniec sociálne siete Google+ nabral rýchly spád. Už dlhšiu dobu sa špekulovalo o tom, že sa chystá jej koniec kvôli nízkemu počtu aktívnych užívateľov. Nakoniec ale jej koniec zapríčinilo niečo oveľa horšie. Google tento týždeň oznámil, že pred niekoľkými mesiacmi odhalil závažnú bezpečnostnú chybu.Zdieľať
Sociálna sieť Google+ končí! Dôvodom je závažná chyba zabezpečenia a únik dát

Bezpečnostný problém sa v službe nachádzal dlhé tri roky, opravený bol v marci 2018. Avšak aj tak pôjde o klinček do rakvy. Sociálna sieť Google+ prestane fungovať v auguste 2019.
Sociálna sieť Google+ obsahovala závažnú bezpečnostnú chybu

Bezpečnostné chyba sa týkala toho, že osobné informácie na Google+ profile vrátane mena, emailovej adresy, zamestnanie, pohlavia a veku boli verejne dostupné, a to aj keď mal používateľ nastavené, že sa tieto informácie nemajú nikomu zobrazovať. Spoločnosť Google tvrdí, že nemá žiadne dôkazy o tom, že tretie strany o chybe vedeli a nejakým spôsobom ju zneužili. A to aj keď sa so chyba objavila už v roku 2015.

Google chybu objavil v rámci projektu Strobe, ktorý sa začal kvôli kontrole prístupu vývojárov tretích strán k údajom o účtoch Google a Android zariadeniach. Vypnutie Google+ sa uskutoční za desať mesiacov. Nepôjde však o úplný koniec služby Google+. Spoločnosť ju plánuje prerobiť na podnikový nástroj. To je tiež zvláštny krok. Google dodal, že počas nasledujúcich dní zverejní informácie o verzii pre podniky.

Následne v článku na blogu tiež Google pripustil, že táto sociálna sieť neuspela. V príspevku stojí "Aj keď naše vývojárske tímy vynaložili v priebehu rokov veľké úsilie a odhodlanie budovať Google+, sociálna sieť nedosiahla tak širokého prijatia medzi užívateľmi. V súčasnej dobe má Google+ nízky počet aktívnych používateľov, 90 percent návštev je kratších ako päť sekúnd. "

Prečo sa o bezpečnostnej chybe dozvedáme až dnes?

Na problém Google prišiel už v marci 2018, lenže ju zverejnili až teraz. Podľa serveru WSJ bol dôvodom odloženia to, že sa spoločnosť obávala poškodenie povesti a vyvolanie nechcené pozornosti regulačných úradov. V marci totiž vyplával na povrch škandál Facebooku, kedy sa do povedomia dostalo, že spoločnosť Cambridge Analytica zneužila dáta desiatok miliónov ľudí na Facebooku a tým mala prispieť k zvoleniu Donalda Trumpa. To bol napokon aj dôvod, prečo Google spustil kontrolu prístupu vývojárov tretích strán. Lenže na druhej strane zverejniť informáciu deň pred jednou z hlavných akcií Googlu nie je tiež zrovna moc ideálne.


   Tlač    Pošli

   

Súvisiace články:


 Pred 20 rokmi vznikol internetový obor Google (3. 9. 2018)
 Čo Slováci vyhľadávali na internete najčastejšie? Google zverejnil najhľadanejšie výrazy roka 2017: Toto sú ony (13. 12. 2017)
 Google pospája fotografie a zo zatmenia slnka vznikne niekoľkohodinový film (20. 8. 2017)
 Toto je TOP destinácia, ktorú na Googli vyhľadávajú Slováci najviac (16. 8. 2017)
 Google nesúhlasí s astronomickou pokutou zo strany Európskej komisie (27. 6. 2017)
 Zneužitie dominantného postavenia: EÚ dala Google rekordnú pokutu (27. 6. 2017)
 Obrazom: Google mal výpadok, internet zaplavili vtipy (22. 11. 2016)
 Google má masívny výpadok, nejde ani YouTube (22. 11. 2016)
 Google zaznamenal významné víťazstvo v patentovom spore (27. 5. 2016)
 Študent obral Google o 12.000 dolárov a ich vlastnú doménu (31. 1. 2016)nasledujúci článok >>
Festivalu Moonride 09 dominuje téma virtuálnej reality a nových médií
<< predchádzajúci článok
Radíme: Chrípku treba vyležať, upozorňujú odborníci

Sociálna sieť Google+ končí! Dôvodom je závažná chyba zabezpečenia a únik dát - diskusné fórum čitateľov