Úvodná strana  Včera      Archív správ      Nastavenia     
 Kontakt  Inzercia

 24hod.sk    Z domova

27. novembra 2020

Špeciálna prokuratúra po zadržaní Kováčika nestagnovala, Bíró hovoril aj o záhadných spisochZadržanie a stíhanie špeciálneho prokurátora Dušana Kováčika je tragédiou nielen preZdieľať
dusan kovacik 676x455 27.11.2020  - Zadržanie a stíhanie špeciálneho prokurátora Dušana Kováčika je tragédiou nielen pre Úrad špeciálnej prokuratúry (ÚŠP), ale pre prokuratúru ako takú a pre všetkých prokurátorov. V pléne Národnej rady SR (NR SR) to uviedol zástupca špeciálneho prokurátora Alexander Bíró.

Nie všetky nájdené spisy boli "živé"Dodal, že polícia po zadržaní Dušana K. prehľadala jeho kanceláriu. Spolu s vedením prokuratúry prešiel spisy, ktoré tam našli. Tvrdí, že medializované informácie o nájdených záhadných spisoch boli trochu zavádzajúce, nie všetky boli totiž „živé", našli sa aj staršie ukončené veci.

Tie mali byť podľa Biróa dávno uložené v spisovni. Doplnil, že našli aj spisy týkajúce sa podaní, v ktorých sa ešte nezačalo konať.

Biró bol v parlamente predložiť správu o činnosti špeciálnej prokuratúry za rok 2019. Na margo dokumentu povedal, že ho pripravil on s ďalšími riaditeľmi odborov a oddelení. Dušan K. ho podľa jeho slov len odobril. Poslanci NR SR správu 94 hlasmi odmietli.

Vedenie nestagnovalo


Podpredseda parlamentu Juraj Šeliga (Za ľudí) sa Biróa pýtal, v akom personálnom stave je špeciálna prokuratúra. Podľa zástupcu špeciálneho prokurátora po udalostiach vedenie nestagnovalo.

V súvislosti s výzvou Dušanovi K. na prehodnotenie jeho ďalšieho zotrvania vo funkcii podotkol, že zo začiatku nemali k dispozícii spis a nepoznali presné dôvody jeho stíhania. Preto presadzoval neunáhlený postup, a to aj vzhľadom na prezumpciu neviny.

Na otázku Ondreja Dostála (klub SaS), ako prokurátori vnímajú prezumpciu neviny, Biró odpovedal, že prokurátori ju vnímajú vo vzťahu k trestnému zákonu, teda kým niekto nie je právoplatne odsúdený, pozerá sa naňho ako na nevinného.

Alojz Baránik (SaS) uviedol, že tragédiou je to, čo sa dialo na ÚŠP, nielen to, že kauzy „vyplávali na povrch". Zdôraznil, že ÚŠP dokážu zrušiť jediným zákonom.


Zdroj: Webnoviny.sk - Špeciálna prokuratúra po zadržaní Kováčika nestagnovala, Bíró hovoril aj o záhadných spisoch © SITA Všetky práva vyhradené.

© SITA Slovenská tlačová agentúra, prevádzkovateľ spravodajského portálu webnoviny.sk. Všetky práva vyhradené.

   Tlač    Pošli

   

Súvisiace články:


 Jankovská s "ficovoličmi" nepohne, viac ako Smeru by mohla poškodiť Pellegrinimu (26. 11. 2020)
 Toľko ju trápili, až začala niečo rozprávať, hovorí Fico o priznaní Jankovskej (26. 11. 2020)
 Kočnerove zmenky brala Jankovská ako kamarátsku pomoc, vedel o nich Fico a vraj aj Pellegrini (26. 11. 2020)
 Jankovská vypovedala ku korupcii sudcov a priznala vinu, koalícia hovorí o návrate spravodlivosti na Slovensko (25. 11. 2020)
 Bývalý šéf NAKA je podozrivý, že si za peniaze z nezákonnej činnosti kúpil dva domy (18. 11. 2020)
 Prehľadali kanceláriu obvineného prokurátora Kováčika, podľa Baránika našli až 111 zatajených spisov (13. 11. 2020)
 Dušan Kováčik sa vzdal funkcie špeciálneho prokurátora (12. 11. 2020)
 Špeciálny prokurátor Kováčik ostáva vo väzbe, senát zamietol aj sťažnosť jeho manželky (10. 11. 2020)
 O prípadných nezákonných aktivitách Gašpara musel byť informovaný aj premiér, tvrdí bezpečnostný expert (9. 11. 2020)
 Bývalý policajný prezident Tibor G. bude stíhaný väzobne (8. 11. 2020)nasledujúci článok >>
Účastníci charitatívneho behu No Finish Line nabehali 26 007 kilometrov. Rovnaká čiastka v eurách tak poputuje na podporu vybraných projektov, ktoré pomáhajú deťom
<< predchádzajúci článok
150 000 eur pre rodiny s deťmi s autizmom a Centrá pre deti a rodiny ako pomoc v druhej vlne pandémie

Špeciálna prokuratúra po zadržaní Kováčika nestagnovala, Bíró hovoril aj o záhadných spisoch - diskusné fórum čitateľov