Úvodná strana  Včera      Archív správ      Nastavenia     
 Kontakt  Inzercia

 24hod.sk    Z domova

15. mája 2020

Štát pripravil miernejšie pravidlá karantény pre ľudí cestujúcich do susedných krajínÚrad verejného zdravotníctva (ÚVZ) SR pripravil na pondelok 18. mája zmiernenie karanténnych opatrení súvisiacich s pandémiou koronavírusu. ...Zdieľať
img_1902 676x451 15.5.2020  - Úrad verejného zdravotníctva (ÚVZ) SR pripravil na pondelok 18. mája zmiernenie karanténnych opatrení súvisiacich s pandémiou koronavírusu. Ako agentúru SITA informovala hovorkyňa ÚVZ Daša Račková, zmierňujú sa podmienky povinnej štátnej či domácej izolácie.


Do karantény nebudú musieť ísť osoby pracujúce v oblasti zdravotníctva, opatrovateľstva, vedecko-výskumní pracovníci, pedagogickí zamestnanci alebo sezónni pracovníci v poľnohospodárskom či potravinárskom odvetví.

Potvrdenie o výkone práce


Uvedené osoby však musia mať potvrdenie od zamestnávateľa o výkone práce. Rovnako sú povinné pri vstupe na územie SR odovzdať výsledok negatívneho testu na ochorenie Covid-19 nie starší ako 96 hodín.

Do povinnej karantény nebudú musieť ísť ani osoby žijúce s takzvanými pendlermi, ktoré bývajú v prihraničných oblastiach a prekračujú hranicu v ich sprievode či občania žijúci v prihraničných oblastiach a osoby žijúce s nimi v jednej domácnosti.

Izolácia sa nebude týkať tiež osôb, ktoré poskytujú neodkladnú starostlivosti o blízkych rodinných príslušníkov na území susedného štátu, ktorí nie sú schopní sa sami o seba postarať.

České dokumenty bez prekladu


„Osoba, ktorá takto prekračuje hranicu SR je povinná preukázať sa potvrdením o neodkladnej starostlivosti od lekára blízkeho rodinného príslušníka a čestným prehlásením o rodinnom vzťahu. Tieto dokumenty musia byť preložené do slovenského jazyka, okrem dokumentov predložených v českom jazyku,“ informoval ÚVZ.

Ak bude pobyt v týchto krajinách dlhší ako 24 hodín, musí osoba pri vstupe na Slovensko odovzdať negatívny test na ochorenie Covid-19. Opatrenie platí aj v opačnom prípade, a to pre osoby, ktoré majú pobyt v susedných krajinách a prichádzajú na Slovensko starať sa o blízkeho.


Zdroj: Webnoviny.sk - Štát pripravil miernejšie pravidlá karantény pre ľudí cestujúcich do susedných krajín © SITA Všetky práva vyhradené.

© SITA Slovenská tlačová agentúra, prevádzkovateľ spravodajského portálu webnoviny.sk. Všetky práva vyhradené.

   Tlač    Pošli

   

Súvisiace články:


 Pobalstské štáty rušia cestovné obmedzenia, povinná karanténa však ostáva naďalej v platnosti (15. 5. 2020)
 Slovensko začne veľké testovanie na Covid-19, vyrobilo vlastné testy pre prvých stotisíc ľudí (15. 5. 2020)
 V najľudnatejšom regióne Nemecka rušia povinnú karanténu, krajina tiež pozastavuje hraničné kontroly (15. 5. 2020)
 Čína vracia úder. Kritizuje USA za zneužívanie pandémie na politický boj a poškodzovanie WTO (15. 5. 2020)
 Inteligentná štátna karanténa dostala zelenú aj v parlamente, testovanie repatriantov bude štandardné (15. 5. 2020)
 Prvá európska krajina vyhlásila, že porazila Covid-19 a ide rušiť niektoré opatrenia (15. 5. 2020)
 V Bratislave pristálo lietadlo s repatriantami z Tunisu, Slovensko pomohlo aj ďalším krajinám EÚ (15. 5. 2020)
 Koronavírus: Slovensko má vlastný test na Covid-19 a parlament schválil nový typ štátnej karantény (online) (15. 5. 2020)
 Koronavírus:Na Slovensku pribudlo osem nakazených, štátna karanténa má alternatívu a Krajčí sa vyjadril k núdzovému stavu (online) (14. 5. 2020)
 Ako dlho prežijú vírusy na povrchoch? Koronavírus nie je najväčší rekordér (14. 5. 2020)nasledujúci článok >>
Orbán očakáva, že sa Maďarsko vráti k obvyklému parlamentnému poriadku koncom mája
<< predchádzajúci článok
PREDPOVEĎ POČASIA NA TÝŽĎEŇ: Bude na Slovensku jadranská klíma?

Štát pripravil miernejšie pravidlá karantény pre ľudí cestujúcich do susedných krajín - diskusné fórum čitateľov