Úvodná strana  Včera      Archív správ      Nastavenia     
 Kontakt  Inzercia

 24hod.sk    Z domova

05. mája 2023

Stredná Európa sa postavila na stranu Ukrajiny, tvrdí Káčer a ruská agresia odkryla viaceré slabinyPostoje strednej Európy sa ešte v nedávnej minulosti zdali nejasné, akoby si štáty nechceli zvoliť stranu. Ruská vojna proti Ukrajine to však zmenila. Vojenské vybavenie a pomoc Vyhlásil to ...Zdieľať
3j2a0753 676x451 5.5.2023 (SITA.sk) - Postoje strednej Európy sa ešte v nedávnej minulosti zdali nejasné, akoby si štáty nechceli zvoliť stranu. Ruská vojna proti Ukrajine to však zmenila.

Vojenské vybavenie a pomocVyhlásil to poverený minister zahraničných vecí a európskych záležitostí Rastislav Káčer, ktorý v piatok vystúpil vo Florencii na politickom diskusnom fóre State of Union.

Ako dodal, sú to práve štáty zo strednej Európy, ktoré sa rozhodne postavili na stranu Ukrajiny a poslali jej potrebné vojenské vybavenie, a tiež humanitárnu a politickú pomoc.

Káčer opäť pripomenul, že podpora Ukrajiny je v bytostnom záujme Slovenska a tento postoj je jednoznačne proslovenský. Ministerstvo zahraničných vecí a európskych záležitostí o tom informovalo v tlačovej správe.

Závislosť na Rusku


Podľa ministra Káčera Ruská agresia proti Ukrajine odkryla viaceré slabiny, napríklad v podobe prílišnej energetickej závislosti na Rusku, ako aj podcenenie škodlivosti kremeľskej propagandy.

Káčer tak pri tejto príležitosti upozornil na význam profilovania sa EÚ ako globálneho hráča, ako aj na potrebu ďalšej európskej integrácie.

"Je to strategický nástroj, ktorý musíme používať. Aj situácia na Ukrajine, kde sa zdanlivo zamrznutý konflikt rozhorel do plnohodnotnej vojny, nech nám slúži ako pripomienka toho, kam môžu veci zájsť, ak sa prestaneme zaujímať o situáciu v našom susedstve," dodal Káčer.

Najprestížnejšie podujatie


Diskusné fórum State of Union sa konalo na pôde Európskeho univerzitného inštitútu a patrí medzi najprestížnejšie podujatia venované zahraničnej politike v Taliansku.

Šéf slovenskej diplomacie vystúpil v paneli "Láska k susedovi: Politika strednej Európy a vojna na Ukrajine" spolu so svojím rakúskym rezortným kolegom Alexandrom Schallenbergom.

Na okraj konferencie vo Florencii sa minister stretol a rokoval so šéfom švédskej diplomacie Tobiasom Billströmom.
Zdroj: SITA.sk - Stredná Európa sa postavila na stranu Ukrajiny, tvrdí Káčer a ruská agresia odkryla viaceré slabiny © SITA Všetky práva vyhradené.

   Tlač    Pošli

   

Súvisiace články:


 Rusi bombardovali elektráreň v Doneckej oblasti, čo spôsobilo výpadok elektriny pre približne 4 500 zákazníkov (5. 5. 2023)
 Stiahnutie Wagnerovcov z Bachmutu by mohlo byť „zlomovým bodom“, tvrdí Ukrajina (5. 5. 2023)
 Ukrajina zostrelila vlastný dron Bayraktar TB2, stratila nad ním kontrolu (5. 5. 2023)
 Slovensko bude pokračovať vo výcviku ukrajinských vojakov, parlament schválil návrh ministerstva obrany (4. 5. 2023)
 Údajný útok dronmi na Kremeľ podľa ISW Rusko zinscenovalo. Mohol to byť pokus dostať vojnu domov, tvrdia analytici (4. 5. 2023)
 Zelenskyj vystúpi v Holandsku s príhovorom za spravodlivý mier a navštívi Medzinárodný trestný súd v Haagu (4. 5. 2023)
 Washington posiela ďalšiu pomoc Ukrajine v hodnote 300 miliónov dolárov, všetky zbrane sú stiahnuté zo zásob Pentagonu (4. 5. 2023)
 Na Kremeľ dronmi nezaútočili Ukrajinci, ale militantná skupina (video) (4. 5. 2023)
 Rusko sa môže v rámci konfrontácie so Západom zamerať na kritickú infraštruktúru v Európe či USA (4. 5. 2023)
 Ukrajinská armáda zostrelila všetky drony iránskej výroby vypálené na Kyjev (3. 5. 2023)nasledujúci článok >>
Poľsko si predvolalo ruského veľvyslanca, dôvodom sú vyhrážky voči ambasádorovi v Moskve
<< predchádzajúci článok
Rusi bombardovali elektráreň v Doneckej oblasti, čo spôsobilo výpadok elektriny pre približne 4 500 zákazníkov