Úvodná strana  Včera      Archív správ      Nastavenia     
 Kontakt  Inzercia

 24hod.sk    Zo zahraničia

17. mája 2022

Švédsko podpísalo formálnu žiadosť o vstup do NATO, podľa Lindeovej spravili to najlepšie rozhodnutieŠvédska ministerka zahraničia Ann Linde v utorok podpísala formálnu žiadosť o vstup do Organizácie Severoatlantickej zmluvy (NATO). ...Zdieľať
sweden_nato_35969 89454f27fa99467caf025c6d0efcac82 676x451 17.5.2022 (Webnoviny.sk) - Švédska ministerka zahraničia Ann Linde v utorok podpísala formálnu žiadosť o vstup do Organizácie Severoatlantickej zmluvy (NATO). Stalo sa tak deň po tom, čo Švédsko oznámilo, že sa bude usilovať o členstvo vo vojenskej aliancii.


„Mám pocit, že sme urobili rozhodnutie, ktoré je pre Švédsko najlepšie,“ vyjadrila sa ministerka pri podpisovaní dokumentu, ktorý odošlú generálnemu tajomníkovi NATO Jensovi Stoltenbergovi.

Rovnaký krok spraví aj Fínsko


Úsilie o vstup do NATO avizovalo aj susedné Fínsko. Tam by v utorok mali poslanci formálne podporiť rozhodnutie lídrov krajiny o podaní žiadosti.

Severskí susedia sa rozhodli vstúpiť do NATO a ukončiť svoju dlhodobú neutralitu po ruskej invázii na Ukrajinu.

Návšteva fínskeho prezidenta


Do Švédska v utorok pricestoval fínsky prezident Sauli Niinistö, ktorého privítali švédsky kráľ Karol XVI. Gustáv a kráľovná Silvia. Niinistö by mal vystúpiť pred švédskym parlamentom a predpokladá sa, že sa v prejave sústredí na NATO. V agende má tiež stretnutie s premiérkou Magdalenou Andersson.


Zdroj: Webnoviny.sk - Švédsko podpísalo formálnu žiadosť o vstup do NATO, podľa Lindeovej spravili to najlepšie rozhodnutie © SITA Všetky práva vyhradené.

   Tlač    Pošlinasledujúci článok >>
Špeciálna prokuratúra podala obžalobu na bývalého šéfa SIS Pčolinského
<< predchádzajúci článok
Čaputová: Prejavy nenávisti či odsudzovania zanechávajú stopy na dušiach a životoch gejov, lesieb i transrodových ľudí