Úvodná strana  Včera      Archív správ      Nastavenia     
 Kontakt  Inzercia

 24hod.sk    Zaujímavosti

18. novembra 2021

Tatranský ľadový dóm sa otvára verejnosti, jeho tvorcovia našli inšpiráciu v Španielsku (foto)Podobu Katedrály sv. Jakuba zo španielskeho pútnického miesta Santiago de Compostela má v tomto roku Tatranský ľadový dóm na Hrebienku vo Vysokých Tatrách. Rezbári ho budovali viac ako mesiac, desať hodín ...Zdieľať
sita_vt_lad_dom_vt_ladovy_dom_santiago1 676x451 18.11.2021  - Podobu Katedrály sv. Jakuba zo španielskeho pútnického miesta Santiago de Compostela má v tomto roku Tatranský ľadový dóm na Hrebienku vo Vysokých Tatrách. Rezbári ho budovali viac ako mesiac, desať hodín denne z 225 ton ľadu.


Historická katedrála, ku ktorej vedie Svätojakubská púť, má byť prostredníctvom ľadového diela symbolom konca doby poznačenej pandémiou a nového začiatku. Pre verejnosť bude ľadový dóm otvorený od piatka 19. novembra.

Hlavnou témou je púť


Románska stavba katedrály, ktorá je významným pútnickým miestom a miestom posledného odpočinku sv. Jakuba, patrí do zoznamu svetového dedičstva UNESCO. Jej telo však zdobia aj gotické a barokové doplnky.

Ako uviedla projektová manažérka Oblastnej organizácie cestovného ruchu Región Vysoké Tatry Viktória Kubalová, výnimočné miesto sa spolu s myšlienkou púte a putovania stalo hlavnou témou staviteľov práve v roku, ktorý má v Santiagu de Compostela prívlastok jubilejný.


Aj tento rok bol hlavným staviteľom dómu Adam Bakoš. Celkovo pracovalo na stavbe pod špeciálnou kupolou dvadsať rezbárov a pätnásť pomocníkov zo Slovenska, Česka a USA.

Na ľadovej katedrále sa nachádzajú aj ikonické detaily, na ktoré upozornil Lukáš Brodanský z horkého strediska Vysoké Tatry.

Kupola má termoizolačnú vložku


Ide o nenápadný kruh na fasáde chrámu s vyobrazením gréckych symbolov v netradične opačnom poradí - omegy a alfy. Symbolizovať majú miesto, v ktorom sa niečo staré končí a nové začína.

Nechýbajú ani ľadové mušle, teda znak sprevádzajúci pútnikov na ceste pri púti do Santiaga de Compostela. Súčasťou stavby je tiež socha sv. Jakuba, tá je však vyrobená z dreva.

Ľadový dóm je aj v tomto roku umiestnený v kupole s priemerom 25 metrov. Technický manažér stavby Rastislav Kromka poukázal na novinku, ktorou je termoizolačná vložka na kupole.

„Udrží dóm v mínusových teplotách aj vtedy, keď sú teploty vonku vyššie a znižuje nároky na chladenie,“ vysvetlil.

Prístupný bude do Veľkej noci


Ľadová galéria na Hrebienku vo Vysokých Tatrách bude počas zimy otvorená pri dodržiavaní aktuálneho režimu platných opatrení, v súčasnosti pre zaočkovaných a po prekonaní ochorenia COVID-19.

Verejnosť sa do nej dostane denne až do veľkonočných sviatkov, teda 19. apríla. Vstup do ľadového dómu je pre návštevníkov opäť bezplatný.

Tatranský ľadový dóm vznikol aj v tomto roku s finančnou podporou Ministerstva dopravy a výstavby Slovenskej republiky.

V prípade, ak sa vám nezobrazil zdieľaný obsah nad týmto textom kliknite sem
V prípade, ak sa vám nezobrazil zdieľaný obsah nad týmto textom kliknite semZdroj: Webnoviny.sk - Tatranský ľadový dóm sa otvára verejnosti, jeho tvorcovia našli inšpiráciu v Španielsku (foto) © SITA Všetky práva vyhradené.

© SITA Slovenská tlačová agentúra, prevádzkovateľ spravodajského portálu webnoviny.sk. Všetky práva vyhradené.

   Tlač    Pošli

   

Súvisiace články:


 Na Hrebienku začali stavať Tatranský ľadový dóm, túto sezónu vydrží viac a bude sa topiť pomalšie (23. 10. 2021)
 Foto: Tatranský ľadový dóm nebude chýbať ani tento rok, organizátori pristúpili k zmenám (video) (19. 11. 2020)
 Foto a video: Tatranský ľadový dóm - V Tatrách otvárili najväčšiu atrakciu zimnej sezóny (9. 12. 2017)
 Kliatba ľadového muža (7. 11. 2005)nasledujúci článok >>
Do múzeí a galérií sa dostanú len očkovaní alebo po prekonaní COVID-19
<< predchádzajúci článok
Akých krutostí sa ľudia dopúšťajú voči prírode?!

Tatranský ľadový dóm sa otvára verejnosti, jeho tvorcovia našli inšpiráciu v Španielsku (foto) - diskusné fórum čitateľov