Úvodná strana  Včera      Archív správ      Nastavenia     
 Kontakt  Inzercia

 24hod.sk    Zaujímavosti

19. novembra 2020

Foto: Tatranský ľadový dóm nebude chýbať ani tento rok, organizátori pristúpili k zmenám (video)Na Hrebienku stojí od štvrtkového večera Tatranský ľadový dóm 2020. Tento rok sa jeho tvorcovia inšpirovali Chrámom Kristovho vzkriesenia v Petrohrade. Sprístupnenie ľadového dómu je ...Zdieľať
ladovy dom 676x396 19.11.2020  -

Na Hrebienku stojí od štvrtkového večera Tatranský ľadový dóm. Tento rok sa jeho tvorcovia inšpirovali Chrámom Kristovho vzkriesenia v Petrohrade. Sprístupnenie ľadového dómu je spojené s oficiálnym otvorením zimnej turistickej sezóny vo Vysokých Tatrách.

 

Dominuje šesť veží

 

Autorom Tatranského ľadového dómu je Slovák Adam Bakoš, ktorému pri tvorbe pomáhali sochári z Česka a Slovenska. Informovala o tom riaditeľka Oblastnej organizácie cestovného ruchu Región Vysoké Tatry Lucia Blašková.


Na stavbu vysokú 12 metrov použili 1 880 kusov ľadových blokov, ktoré vážili 225 ton. „Vytvorili sme kópiu nádhernej fasády, ktorej dominuje šesť hlavných veží chrámu, zvýraznených materiálmi, ktoré mali v Tatranskom ľadovom dóme premiéru. Na stavbe sa podieľalo celkovo 18 sochárov a 12 pomocníkov," uviedol Bakoš.

 

 

Vytvorenie vstupných koridorov


Celý dóm je umiestnený v kupole s priemerom 25 metrov. Jednotlivé kupoly vytvorili Mia Bujňáková s Petrom Klímom. „Pompéznosť a tvarovú čistotu kupol sme sa po intenzívnej úvahe rozhodli stvárniť kombináciou moderných technológií a ručnej remeselnej práce. Telá všetkých ôsmich kupol sme vymysleli ako samonosné konštrukcie spojené kružnicami a rebrami. Jednotlivé časti boli potom vyrezané z polykarbonátu pomocou vodného lúča v Prešove," informovala Bujňáková.

Z dôvodu aktuálnej situácie a preventívnych opatrení pristúpili organizátori k viacerým zmenám smerujúcim k zvýšeniu bezpečnosti. „Prvou a najdôležitejšou bude vytvorenie vstupných koridorov tak, aby návštevníci mohli plynule a bez zgrupovania Tatranský ľadový dóm navštíviť. Čas vo vnútri bude limitovaný, rovnako ako počet osôb, ktoré budú môcť naraz do dómu vstúpiť, samozrejme, iba s prekrytím dýchacích ciest," povedal manažér strediska Vysoké Tatry Lukáš Brodanský.

Tatranský ľadový dóm

Tatranský ľadový dóm

Tatranský ľadový dóm

Tatranský ľadový dóm

 

Návštevníci budú môcť chrám obdivovať od piatka 20. novembra.

V prípade, ak sa vám nezobrazil zdieľaný obsah nad týmto textom kliknite sem
 Zdroj: Webnoviny.sk - Tatranský ľadový dóm nebude chýbať ani tento rok, organizátori pristúpili k zmenám (video) © SITA Všetky práva vyhradené.

© SITA Slovenská tlačová agentúra, prevádzkovateľ spravodajského portálu webnoviny.sk. Všetky práva vyhradené.

   Tlač    Pošli

   

Súvisiace články:


 Foto a video: Tatranský ľadový dóm - V Tatrách otvárili najväčšiu atrakciu zimnej sezóny (9. 12. 2017)
 Kliatba ľadového muža (7. 11. 2005)nasledujúci článok >>
Alžbeta II. a princ Philip oslavujú výročie sobáša, na fotografii si pozerajú pohľadnicu od vnukov
<< predchádzajúci článok
Psychotriler Neznáma žena si vychutnáte!

Foto: Tatranský ľadový dóm nebude chýbať ani tento rok, organizátori pristúpili k zmenám (video) - diskusné fórum čitateľov