Úvodná strana  Včera      Archív správ      Nastavenia     
 Kontakt  Inzercia

 24hod.sk    Z domova

27. novembra 2012

Učitelia zmenili premiérovi plány, z Rumunska príde skôrPremiér Robert Fico pre štrajk učiteľov zredukoval program utorkovej návštevy Rumunska. Ako agentúru SITA informovala hovorkyňa predsedu vlády Beatrice Hudáková, "predseda vlády ...Zdieľať
strajkucitelov BRATISLAVA 27. novembra (WEBNOVINY) - Premiér Robert Fico pre štrajk učiteľov zredukoval program utorkovej návštevy Rumunska.


Ako agentúru SITA informovala hovorkyňa predsedu vlády Beatrice Hudáková, "predseda vlády Robert Fico zredukoval na minimum svoj program utorkovej oficiálnej návštevy Rumunska tak, aby bol už v popoludňajších hodinách na Slovensku k dispozícii".

Premiér tým chce podľa Hudákovej "vytvoriť čas na ďalšie rokovania a konzultácie so zástupcami učiteľov". Robert Fico privítal záver z dnešného rokovania tripartity, ktorá vyzvala obe strany, aby sa vrátili za rokovací stôl, dodala v tlačovej správe Hudáková.

Fico v utorok odcestuje spolu s podpredsedom vlády a ministrom zahraničných vecí a európskych záležitostí SR Miroslavom Lajčákom na oficiálnu návštevu Rumunska. V Bukurešti sa stretne s rumunským predsedom vlády Victorom Pontom.


Väčšina slovenských škôl sa zapojila do časovo neobmedzeného štrajku za zlepšenie financovania školstva. Podľa odborárov štrajkovalo 80 percent základných a 70 percent stredných škôl. Tisícky učiteľov sa stretli na protestných zhromaždeniach v troch najväčších mestách. V Bratislave protestovalo asi 3 000 ľudí a v Košiciach a Banskej Bystrici približne dve tisícky.

V hlavnom meste učiteľov podporili aj žiaci niektorých gymnázií. Protestujúci adresovali vláde, parlamentu a ministrovi školstva vyhlásenie. Žiadajú, aby vláda podpísala s odbormi memorandum. Obsahovalo by postupné kroky počas štvorročného obdobia na odstránenie diskriminácie školstva na Slovensku, aby sa konečne zaradilo medzi plnohodnotných členov EÚ v podiele financovania z HDP.

Od poslancov zase požadujú, aby v zákone o budúcoročnom rozpočte zabezpečili zvýšenie platov pre všetkých zamestnancov školstva o desať percent. Zároveň všetkým poslancom adresovali osobné listy predsedu odborov Pavla Ondeka. Minister školstva Dušan Čaplovič štrajkujúcim odkázal, že chápe ich požiadavky, ale rozpočet nedovoľuje zvýšiť ich mzdy o viac ako ponúkaných päť percent. 

   Tlač    Pošli

   

Súvisiace články:


 Deti majú právo vedieť o štrajku, tvrdia psychológovia (27. 11. 2012)
 Dušan Čaplovič ponúka odborom päť percent, je to na hranici (26. 11. 2012)
 Obrazom: Nahnevaní učitelia vymenili kriedy za transparenty (26. 11. 2012)
 Chronológia: Učitelia štrajkujú, žiadajú vyššie platy (26. 11. 2012)
 Štrajk učiteľov: Takto budú štrajkovať učitelia v regiónoch (26. 11. 2012)
 Počas štrajku učiteľov budú mať deti o program postarané (26. 11. 2012)
 Slovensko od pondelka ovládne štrajk učiteľov (26. 11. 2012)
 Neurážajte učiteľov, vyzvala SDKÚ členov vlády (25. 11. 2012)
 Máme legitímne právo povedať nula, odkázal premiér (25. 11. 2012)
 Rodičia, ktorí pre štrajk ostanú doma, môžu žiadať o peniaze (25. 11. 2012)nasledujúci článok >>
Grécky dlh sa znížil, dohodla sa na tom euroskupina
<< predchádzajúci článok
Deti majú právo vedieť o štrajku, tvrdia psychológovia