Úvodná strana  Včera      Archív správ      Nastavenia     
 Kontakt  Inzercia

 24hod.sk    Z domova

26. novembra 2012

Dušan Čaplovič ponúka odborom päť percent, je to na hraniciMinister školstva Dušan Čaplovič rešpektuje právo učiteľov a nepedagogických zamestnancov na štrajk. Ponúkané päťpercentné zvýšenie platov je však podľa neho na hraniciach ...Zdieľať
ucitelia BRATISLAVA 26. novembra (WEBNOVINY) - Minister školstva Dušan Čaplovič rešpektuje právo učiteľov a nepedagogických zamestnancov na štrajk.


Ponúkané päťpercentné zvýšenie platov je však podľa neho na hraniciach finančných možností štátneho rozpočtu a konsolidácie verejných financií v roku 2013. Termín rokovania ministra so školskými odborármi zatiaľ stanovený nie je.

"Ich požiadavky sú pochopiteľné vzhľadom na to, že za dvadsať rokov existencie Slovenskej republiky sa neriešilo postavenie učiteľov v spoločnosti a ponúkali sa len neúspešné experimenty v oblasti vzdelávania," tlmočil stanovisko ministrov hovorca Michal Kaliňák.

Rezort školstva zdôraznil, že navrhnuté memorandum by pre oblasť školstva znamenalo postupnú modernizáciu a hľadanie vnútorných úspor, aké sa môžu využiť na platy zamestnancov a kvalitu vyučovacieho procesu.


Obrazom: Nastal deň D, učitelia odštartovali megaštrajk


Kaliňák dodal, že minister je neustále v kontakte a v rokovaniach s predstaviteľmi školských odborov. Šéf školských odborárov Pavel Ondek predpokladá, že rokovania so šéfom rezortu školstva budú, konkrétny termín však nemajú. "My sme s pánom ministrom v kontakte a určite sa budeme aj telefonicky kontaktovať, pretože na ministerstve pôsobí krízový štáb a my máme svoj štrajkový výbor, takže koordinácia určite bude," dodal Ondek.

V utorok dopoludnia by sa mal stretnúť štrajkový výbor a bude monitorovať situáciu na Slovensku, "My sme odporúčali, aby zamestnanci v škole neboli. To znamená, že štrajk pokračuje ďalej," dodal Ondek. Podľa odhadov sa do štrajku zapojilo 80 percent zamestnancov základných škôl, 70 percent pracovníkov stredných a minimálne päť percent zamestnancov vysokých škôl.

   Tlač    Pošli

   

Súvisiace články:


 Chronológia: Učitelia štrajkujú, žiadajú vyššie platy (26. 11. 2012)
 Štrajk učiteľov: Takto budú štrajkovať učitelia v regiónoch (26. 11. 2012)
 Počas štrajku učiteľov budú mať deti o program postarané (26. 11. 2012)
 Slovensko od pondelka ovládne štrajk učiteľov (26. 11. 2012)
 Neurážajte učiteľov, vyzvala SDKÚ členov vlády (25. 11. 2012)
 Máme legitímne právo povedať nula, odkázal premiér (25. 11. 2012)
 Rodičia, ktorí pre štrajk ostanú doma, môžu žiadať o peniaze (25. 11. 2012)
 Takto budú štrajkovať učitelia v regiónoch (24. 11. 2012)
 Právo na štrajk má každý, riaditeľov škôl odvolať nemôžu (23. 11. 2012)
 Rodičia v Trnave by sa mali pripraviť na štvordňový štrajk (22. 11. 2012)nasledujúci článok >>
Nemocnica v Žiline prepustila 20 lekárov, ostatní sa búria
<< predchádzajúci článok
Anjeli a policajtky opäť zažiarili v Bruseli