Úvodná strana  Včera      Archív správ      Nastavenia     
 Kontakt  Inzercia

 24hod.sk    Z domova

26. novembra 2012

Štrajk učiteľov: Takto budú štrajkovať učitelia v regiónochPondelkový neobmedzený štrajk podporilo približne 70 percent učiteľov. Protesty za vyššie platy škrtnú cez rozpočet rodičom.Zdieľať
Ilustračné foto, zdroj: flickr.comPedagogickí a nepedagogickí pracovníci sa v pondelok zúčastnia ohláseného štrajku za vyššie mzdy. Školy, ktoré nezavrú svoje brány, budú učiť podľa platného školského rozvrhu.


V žilinskom a nitrianskom regióne si môžu deti krátiť čas v centrách voľného času. Svoju osobnú účasť na štrajku v Trenčianskom kraji doteraz potvrdilo 1375 zamestnancov stredných škôl.

Trnavská radnica nedokáže pomôcť rodičom s deťmi počas štrajku, pretože na to nemá ľudí. Z 56 škôl v pôsobnosti Bratislavského samosprávneho kraja bude pre štrajk zatvorených 37 z nich. Najvyššiu účasť na štrajku avizuje okres Prešov. V Humennom a Poprade hovoria riaditelia o zastrašovaní


Na východe hovoria o zastrašovaní

 
Predsedníčka košickej Krajskej rady združenia Základných škôl Odborového zväzu pracovníkov školstva a vedy Ingrid Gamčíková priznala, že sa do štrajku sa ohlásilo 150 základných škôl a nebudú vyučovať.

Podľa Gamčíkovej sa do štrajku zapojí približne 70 percent pedagogických a asi 60 percent nepedagogických pracovníkov základných škôl. „Nie sú to konečné čísla. Po štvrtkovom vyjadrení ministra školstva Dušana Čaploviča a niektorých predstaviteľov ZMOS-u sa čísla zapojených rýchlo zvyšujú,“ konštatovala Gamčíková.

V Prešovskom kraji je odhodlaných ísť do neobmedzeného štrajku v pondelok 26. novembra približne 70 percent základných, materských a umeleckých škôl a 65 až 70 percent stredných škôl. Približne tisíc učiteľov a nepedagogických pracovníkov sa chystá ísť podporiť verejný míting do Košíc.

Predsedníčka Krajskej rady Združenia základného školstva za Prešovský kraj Darina Nagyová uviedla, že v niektorých mestách robia na učiteľov nátlak, zriaďovatelia škôl si pozvali na rozhovor riaditeľov škôl. Potvrdili jej to odborári z Humenného a Popradu.

čítajte:

Obrazom: Nahnevaní učitelia vymenili kriedy za transparenty
Na strednom Slovensku riaditeľské voľno

 
V Žilinskom kraji by pre avizovaný štrajk učiteľov mali zostať od pondelka zatvorené tri štvrtiny štátnych škôl. Presné počty budú školskí odborári vedieť až v nedeľu, ako dlho štrajk potrvá, odhadovať nechceli.

Podľa Nory Zapletajovej z Odborového zväzu pracovníkov školstva a vedy na Slovensku udelia riaditelia škôl na tieto dni riaditeľské voľno alebo prerušia prevádzku z dôvodu, že nedokážu zabezpečiť riadne fungovanie školy.

Rodičia žiakov žilinských základných škôl môžu počas štrajku poslať svoje deti do mestských centier voľného času. Pobyt detí v centre bude bezplatný, rodičia ale musia deťom zabezpečiť stravu.

Do štrajku zamestnancov škôl a školských zariadení sa v Banskobystrickom kraji zapojí vyše 5 200 zamestnancov základných a materských škôl. Ako ďalej uviedla predsedníčka združenia základného školstva školských odborov v kraji Magdaléna Ponická, do štrajku sa zapojí 231 základných a materských škôl, s priemerným podielom 70,6 percenta štrajkujúcich zamestnancov.

Zavretých pre štrajk bude 188 z nich, najviac v okresoch Banská Bystrica, Brezno a Zvolen.

Na stredných školách bude v kraji štrajkovať 1 966 zamestnancov. Ako uviedla predsedníčka združenia stredných škôl pre Banskobystrický kraj v školských odboroch Iveta Majerová, štrajkujúci tvoria zhruba 60 percent zo zamestnancov celkovo 63 stredných škôl, ktoré sa do štrajku zapoja.


Na západe vedie štrajková Bratislava

V Nitrianskom kraji sa do štrajku zapojí približne 60 percent základných škôl a 50 percent materských škôl, informovala predsedníčka nitrianskej krajskej rady združenia základného školstva Eva Pavelková. Ako ďalej dodala, presné počty zapojených škôl v kraji budú známe až v pondelok.

V Nitre bude štrajkovať 61 percent základných škôl a 20 percent materských škôl.

Je to nižšia účasť, ako bola počas septembrového výstražného štrajku, vtedy sa zapojilo približne 80 percent zamestnancov školstva. Do štrajku sa zapojí aj 56 stredných škôl.

Väčšina škôl v Trnavskom kraji bude v pondelok pre štrajk zatvorená. Zo základných škôl bude podľa krajskej šéfky školských odborov Gabriely Galbovej zapojených do štrajku najmenej 70 percent škôl.

Galbová zároveň upozornila, že zo strany starostov je silný tlak na riaditeľov škôl, od ktorých požadujú, aby štrajku zabránili.

V Trenčianskom kraji sa k štrajku školských zamestnancov pripája deväť z 11 gymnázií a 15 z celkovo 35 stredných odborných škôl, ktoré sú v pôsobnosti trenčianskej župy. Zapojí sa do neho aj šesť škôl a jedno cirkevné gymnázium, ktoré sú v zriaďovateľskej pôsobnosti Krajského školského úradu v Trenčíne.

„Svoju osobnú účasť na štrajku doteraz potvrdilo 1 375 zamestnancov, čo predstavuje účasť 64,6 percenta zamestnancov škôl, ktoré sa ku štrajku pripojili,“ informovala Iveta Majerová zo Združenia stredného školstva v krajoch Banská Bystrica, Trenčín, Žilina. Zamestnanci sa podľa nej chystajú štrajkovať podľa rozhodnutia štrajkových výborov v rozpätí od jedného do 5 dní.

Do štrajku učiteľov sa v Bratislavskom kraji v pondelok 26. novembra zapojí približne 80 percent zamestnancov základných a materských škôl. Najvyššia účasť v kraji sa očakáva v okrese Bratislava IV. Dvanásť škôl nebude štrajkovať, vyučovať budú podľa platného rozvrhu.

"Čo sa týka náhradného programu pre deti, zriaďovatelia škôl sa na štrajku nepodieľajú, je teda na samotných školách, aký náhradný program pripravia," informovala tlačová tajomníčka Bratislavského kraja Miroslava Rácová.

   Tlač    Pošli

   

Súvisiace články:


 Slovensko od pondelka ovládne štrajk učiteľov (26. 11. 2012)
 Počas štrajku učiteľov budú mať deti o program postarané (26. 11. 2012)
 Chronológia: Učitelia štrajkujú, žiadajú vyššie platy (26. 11. 2012)
 Rodičia, ktorí pre štrajk ostanú doma, môžu žiadať o peniaze (25. 11. 2012)
 Máme legitímne právo povedať nula, odkázal premiér (25. 11. 2012)
 Neurážajte učiteľov, vyzvala SDKÚ členov vlády (25. 11. 2012)
 Takto budú štrajkovať učitelia v regiónoch (24. 11. 2012)
 Právo na štrajk má každý, riaditeľov škôl odvolať nemôžu (23. 11. 2012)nasledujúci článok >>
Triumf separatistov v katalánskych voľbách, hrozí štiepenie
<< predchádzajúci článok
Amerika zatiaľ nevie, ako sa vyhnúť prudkému zvýšeniu daní