Úvodná strana  Včera      Archív správ      Nastavenia     
 Kontakt  Inzercia

 24hod.sk    Kultúra

16. mája 2022

V Bratislave odštartuje 18. ročník festivalu Nová dráma/New DramaPatrón aktuálneho ročníka, nemecký režisér a dramatik Falk Richter, povedie masterclass pre slovenských divadelníkov.Zdieľať
V Bratislave odštartuje 18. ročník festivalu Nová dráma/New Drama

V Bratislave sa v pondelok začína 18. ročník festivalu súčasnej slovenskej i svetovej drámy Nová dráma/New Drama. Organizátorom podujatia s programom pre záujemcov o súčasnú drámu aj pre divadelných odborníkov zo zahraničia je Divadelný ústav. Patrónom aktuálneho ročníka je nemecký režisér a dramatik Falk Richter.


Festival potrvá do 21. mája, koná sa v bratislavských divadelných priestoroch. Prvýkrát využíva aj priestor Novej scény, kde v pondelok odohrá inscenáciu Naše fotky Mestské divadlo Žilina. Prehliadku slávnostne otvoria za účasti ukrajinskej dramatičky, scenáristky Natalie Vorožbytovej a patróna festivalu v A4 – priestore nezávislej kultúry. Dejiskom festivalu sú ďalej Štúdio 12, Slovenské národné divadlo (SND), CO kryt Divadla P. O. Hviezdoslava. K novým miestam patria aj Výskumný ústav zváračský, Rakúske kultúrne fórum a Action Park Čunovo.

V sprievodnom programe figuruje i podujatie venované súčasnej rakúskej dráme v sekcii Focus. Patrón aktuálneho ročníka, nemecký režisér a dramatik Falk Richter, povedie masterclass pre slovenských divadelníkov.

Za kľúčové sprievodné podujatie označila riaditeľka Divadelného ústavu Vladislava Fekete reťazové inscenované čítanie hier súčasných ukrajinských autorov slovenskými dramatikmi s cieľom podpory mieru, pokoja a ukončenia vojnových operácií na Ukrajine. "Doplnenie tejto témy prinesie aj medzinárodná konferencia, ktorú chystáme v spolupráci s najstaršou divadelnou sieťou na svete ITI Worldwide, na tému Contemporary Freedom and the New Crisis of Theatre Between Ideological Extremism and the 'Cancel Culture'/Súčasná sloboda a nová kríza divadla medzi ideologickým extrémizmom a kultúrou vymazávania," dodala Fekete.

V prehliadke nechýba združenie Debris Company, ktoré získalo Grand Prix Nová dráma/New Drama 2018. Diváci si môžu pozrieť aj režijný debut Zuzany Fialovej Generácia Z - Krása nevídaná, hudobní nadšenci zasa dielo Kým prídu Stouni, venované rockovej legende The Rolling Stones. Mladých môžu prilákať nezávislé divadelné zoskupenia, ktoré spracúvajú súčasné témy v inscenáciách Ponížení a krvilační, Roľa, Prevádzači či Spaľovačka.

Počas festivalu vyhlásia tiež finalistov 22. ročníka súťaže o najlepší súčasný slovenský a český dramatický text DRÁMA 2021. Uskutoční sa tiež diskusia s dramaturgickou radou o súťažných inscenáciách pod názvom Ako sa nestať obeťou zániku?. Festival uzavrie performatívna inštalácia Zánik západu s herečkou Táňou Pauhofovou.

   Tlač    Pošli

   

Súvisiace články:


 O ceny festivalu Nová dráma/New Drama 2022 zabojuje deväť inscenácií (10. 3. 2022)
 Nová dráma/New Drama predstaví inscenácie z dvoch výberových období (11. 7. 2021)
 Dráma 2020: Texty do súťaže Dráma 2020 môžu autori posielať do 31. januára (14. 1. 2021)
 Festival Nova Rock opäť 200-tisícový, kultových Cure podporili Slováci (17. 6. 2019)
 Súťaž DRÁMA 2018 pozná mená finalistov (25. 4. 2019)
 Nová dráma/New Drama v znamení environmentalistiky a ekológie (15. 4. 2019)
 Na Nova Rock 2019 vystúpi aj The aj Cure (6. 3. 2019)
 Do súťaže Dráma 2018 prihlásili 34 textov (11. 2. 2019)
 Uzávierka súťaže Dráma 2018 je 31. januára (30. 11. 2018)
 Festival Nova Rock 2018 v Rakúsku prilákal 220.000 návštevníkov (18. 6. 2018)nasledujúci článok >>
Na hrade Strečno otvárajú letnú sezónu, dočasne znížili vstupné
<< predchádzajúci článok
Drony využíva podľa odborníkov čoraz viac ľudí, vyvinuli aplikáciu