Úvodná strana  Včera      Archív správ      Nastavenia     
 Kontakt  Inzercia

 24hod.sk    Ekonomika    Zdravie

02. mája 2021

Vedci: Imunita po prekonaní covidu je o niečo väčšia než po očkovaníOficiálne sa predpokladá, že ochrana po zotavení z covidu trvá 90 dní, dostupné dáta však podľa vedcov potvrdzujú, že získaná imunita môže trvať aj dlhšie ako rok.Zdieľať
Vedci: Imunita po prekonaní covidu je o niečo väčšia než po očkovaní

Imunita po prekonaní ochorenia COVID-19 je o niečo silnejšia než po podaní vakcíny. Vyplýva to z výskumu českého Centra bunkového a tkanivového inžinierstva v Brne. Informoval o tom v sobotu večer denník Právo.


"Vidíme, že ľudia, ktorí chorobu prekonali, majú na úrovni bunkovej imunity určite lepšiu odozvu než očkovaní," uviedla šéfka tímu vedcov pôsobiacich vo Fakultnej nemocnici u sv. Anny v Brne Irena Koutná. Údaje z konca marca ukázali, že zhruba 20 percent očkovaných nemá po prvej dávke vakcíny žiadne pamäťové stopy - tie boli zreteľné až po kompletnom zaočkovaní.

Protilátky by sa mali vytvoriť v oboch skupinách, no časom sa ich účinnosť zoslabuje a niekedy sa nemusia objaviť vôbec. "Ukazuje sa, že po troch mesiacoch sú protilátky vo väčšine prípadov nemerateľné. To ale neznamená, že ľudia nemajú pamäťové bunky, ktoré ich môžu ochrániť," dodala Koutná. Práve tieto bunky by mali v tele podľa nej zaručiť dlhodobejšiu ochranu.

Oficiálne sa predpokladá, že ochrana po zotavení z covidu trvá 90 dní, pripomína portál Novinky.cz. Dostupné dáta však podľa vedcov potvrdzujú, že získaná imunita môže trvať aj dlhšie ako rok. "Vieme, že po prekonaní ochorenia nás to bude chrániť zhruba rok, ale po roku, roku a pol, sa niekedy nevytvorí príliš silná pamäťová stopa, takže to slabne," priblížila Koutná.

Česko nateraz podľa serveru Novinky.cz neuvažuje o tom, že by sa preukazovala hladina protilátok či bunková imunita, hoci by to mohol byť najpresnejší ukazovateľ infekčnosti človeka.

V ČR prekonalo covid od začiatku pandémie minimálne 1,6 milióna osôb - len za posledné štyri mesiace sa nakazila viac ako polovica z nich. Prvou dávkou vakcíny bolo v krajine zaočkovaných vyše 3,1 milióna ľudí a obe dávky dostalo zatiaľ viac ako milión osôb.

Po druhej dávke vakcíny sa v ČR nakazilo dosiaľ 2993 ľudí, z toho 1414 ochorelo po dvoch týždňoch od zaočkovania, čiže v dobe, keď mala vakcína už v plnej miere pôsobiť, informoval denník Právo s odvolaním sa na pilotné údaje Ústavu zdravotníckych informácií a štatistiky (ÚZIS). Podľa dát Štátneho zdravotníckeho ústavu (SZÚ) ČR sa od začiatku pandémie znova nakazilo 1535 ľudí a ďalších zhruba 800 prípadov sa vyšetruje.

   Tlač    Pošli

   

Súvisiace články:


 Slovensko sa rozdelí na dve časti, zmení sa zákaz vychádzania a ďalšie opatrenia (30. 4. 2021)
 Očkovaní nemusia pri sebe nosiť potvrdenie v tlačenej podobe, stačí aj fotka v mobile (30. 4. 2021)
 V obchodoch či na terasách sa nemusíte od pondelka preukazovať negatívnym testom na COVID-19 (30. 4. 2021)
 Koronavírus: Na Slovensku klesá počet hospitalizovaných, pribudlo 37 úmrtí a PCR testy odhalili 467 nakazených (30. 4. 2021)
 Smer-SD bude v parlamente žiadať stopku pre celoplošné testovanie na COVID-19 (29. 4. 2021)
 Koronavírus: Na Slovensku pribudli desiatky nakazených, ale počet hospitalizovaných sa opäť výrazne znížil (29. 4. 2021)
 Vláda schválila aktualizáciu opatrení, platiť majú od pondelka (29. 4. 2021)
 Vláda schválila kultúrny semafor, ktorý umožní akcie po prechode do II. stupňa varovania – tmavoružová farba. (28. 4. 2021)
 COVID automat opäť prefarbí Slovensko, bordových okresov bude už len desať (28. 4. 2021)
 Koronavírus: Na Slovensku pribudlo vyše 12-tisíc neaktívnych prípadov a počet hospitalizovaných klesol o desiatky (28. 4. 2021)nasledujúci článok >>
Koronavírus neprial sobášom, vlani ich bolo najmenej od roku 1918
<< predchádzajúci článok
Analytička očakáva zlepšenie zamestnanosti ešte tento rok, pomôcť má aj očkovanie

Vedci: Imunita po prekonaní covidu je o niečo väčšia než po očkovaní - diskusné fórum čitateľov