Úvodná strana  Včera      Archív správ      Nastavenia     
 Kontakt  Inzercia

 24hod.sk    Auto moto

11. júna 2021

Video: Tesla predstavila Model S Plaid. Model S Plaid sa stáva najrýchlejším produkčným automobilom na sveteNovinka má byť taká dobrá, že Tesla zrušila uvedenie jej ešte výkonnejšej verzie.Zdieľať
Video: Tesla predstavila Model S Plaid. Model S Plaid sa stáva najrýchlejším produkčným automobilom na svete

Novinka má byť taká dobrá, že Tesla zrušila uvedenie jej ešte výkonnejšej verzie.

Takmer presne deväť rokov po odovzdaní prvých elektrických sedanov Model S v roku 2012 americká automobilka Tesla opäť vylepšila svoju vlajkovú loď. Najnovšia a najrýchlejšia verzia vozidla nesie označenie Tesla Model S Plaid. Firma pod vedením Elona Muska ju uviedla dnes nadránom.

Novinka nie je obyčajným faceliftom, ale prináša celý rad vylepšení prakticky po všetkých stránkach. Vrátane nového interiéru, ktorý Tesla ukázala svetu ešte začiatkom roka.

Pôvodne sme sa mali dočkať aj verzie Model S Plaid Plus, tú však Tesla napokon zrušila. Musk to potvrdil ešte pred pár dňami na Twitteri, keď napísal, že Plaid Plus „nie je potrebný, keďže Plaid je proste taký dobrý“ sám o sebe.

Pekelne rýchly

Model S Plaid sa stáva najrýchlejším produkčným automobilom na svete a prvým, ktoré dokáže zrýchliť na 60 míľ za hodinu (96,6 km/h) pod dve sekundy – presnejšie za 1,99 s. Zrýchlenie z nuly na 100 km/h zvládne za 2,1 sekundy.

Trojica elektromotorov poskytne celkový výkon 1 020 konských síl a maximálnu rýchlosť 322 kilometrov za hodinu (avšak len so „správnymi“ pneumatikami, ktoré majú byť dostupné až na jeseň).

Majiteľ bude mať k dispozícii dojazd 628 kilometrov (podľa miernejšieho štandardu EPA) a 250kW rýchlonabíjanie na staniciach SuperCharger, kde vozidlo dokáže získať 300 km dojazdu len za 15 minút.

Video: Tesla predstavila Model S Plaid. Model S Plaid sa stáva najrýchlejším produkčným automobilom na svete

Elon Musk láka aj na netypické ovládanie bez potreby prepínania jazdných módov. Vozidlo má samé „vytušiť“, či chce ísť vodiť vpred alebo bude cúvať.

Intuitívna má byť aj palubná navigácia, ktorá podľa lokality a času automaticky spustí navigáciu domov či do práce, prípadne na stretnutie podľa synchronizovaného kalendára majiteľa.

 

 

S herným PC a bez radaru

Interiér sa zmenil už na prvý pohľad. Dominantou je nový volant v tvare písmena U, aký sme predtým mohli vidieť vo futuristickom Cybertrucku.

Podstatnou zmenou je hlavný dotykový displej s novým používateľským rozhraním. Má uhlopriečku 17 palcov, rozlíšenie 2 200 × 1 300 pixelov a Tesla ho po rokoch otočila na šírku.

Autonómny systém Autopilot naďalej pozostáva z ôsmich kamier a 12 ultrasonických senzorov. Tesla však tentoraz avizuje ich dosah až 250 metrov a naopak sa vôbec nezmieňuje o prítomnosti radaru. Ten len pred pár týždňov odstránila z výbavy Modelu 3 a Modelu Y na americkom trhu. Na európskych modeloch je radar naďalej prítomný a podľa webu automobilky tomu bude tak aj v prípade Model S Plaid.

Európania si počkajú

Lacnejší model Long Range ponúkne totožnú výbavu, len s nižším výkonom. Má len dva motory a na stovku zrýchli „iba“ za 3,2 sekundy. Maximálna rýchlosť je 250 km/h. Výhodou je naopak o niečo dlhší dojazd – 652 kilometrov na jedno nabitie.

Automobilka postupne navyšuje kapacitu výroby noviniek. V treťom kvartáli tohto roka chce vyrábať tisíc kusov týždenne.

Tesla Model S Plaid sa bude predávať za 129 990 eur, lacnejší Long Range bude stáť 89 990 eur (ceny platné pre rakúsky trh). No kým v USA sa počnúc dneškom dostávajú k prvým majiteľom, do Európy dorazia až začiatkom budúceho roka.


   Tlač    Pošli

   

Súvisiace články:


 Tesla prestala prijímať platby bitcoinmi (13. 5. 2021)
 Tesla už nebude môcť používať termín autopilot, nemecký súd ho označil za klamlivý a zavádzajúci (15. 7. 2020)
 Miliardár Musk po rozhodnutí úradov pohrozil, že Tesla odíde z Kalifornie (10. 5. 2020)
 Elon Musk zrazil hodnotu firmy Tesla o 14 miliárd dolárov, môže za to jeho príspevok na Twitteri (2. 5. 2020)
 Tesla odmieta obvinenia, že jej automobily samovoľne zrýchľujú (21. 1. 2020)
 Tesla získala za 3 dni 200.000 objednávok na Cybertruck (25. 11. 2019)
 Video: Tesla predstavila elektrický pick-up Cybertruck, batéria by mala vydržať až 800 kilometrov (22. 11. 2019)
 Tržby Tesly v USA v 3. kvartáli klesli takmer o 40 % (29. 10. 2019)
 Video: Tesla predstavila nové SUV - Model Y (15. 3. 2019)
 Tesla predstaví na budúci týždeň verejnosti nové SUV (4. 3. 2019)nasledujúci článok >>
Teatro Colorato pokrstil Marek Majeský
<< predchádzajúci článok
Spišský hrad prejde veľkou rekonštrukciou, renovácia vyjde štát na takmer päť miliónov eur