Úvodná strana  Včera      Archív správ      Nastavenia     
 Kontakt  Inzercia

 24hod.sk    Kultúra

22. apríla 2023

Video: Tohtoročná letnú sezónu v Bojniciach otvoril strašidelný sprievodTento rok to bude veľmi bohaté, takmer každý víkend, týždeň je niečo pripravené. Budú to vínne cesty, festivaly, gastronomické podujatia, jarmoky, oslavy výročí, podujatia pre deti a rodiny, avizovala Freimann.Zdieľať
Tohtoročná letná sezóna v Bojniciach si pripomenie výročia v regióne

Tohtoročná letná turistická sezóna na hornej Nitre pripomenie významné výročia miest, obcí i udalostí v regióne. Tematicky zamerané podujatia doplnia i gastronomické festivaly a rodinné akcie. Sezónu otvorili v piatok podvečer kultúrnym programom v centre Bojníc, ktorý bol spojený i so sprievodom.


Otvorenie letnej turistickej sezóny odkazovalo i na rok 1888, v tejto téme sa bude niesť i podujatie Strašidelný zámok, ktorý sa uskutoční koncom apríla a začiatkom mája. "V tomto roku sa Bojnicami i celým regiónom prehnala posledná vlna cholery, následne zhoreli strechy domov na celom námestí a začala sa prestavba zámku do jeho súčasnej podoby," načrtla pre TASR výkonná riaditeľka Oblastnej organizácie cestovného ruchu Región horná Nitra-Bojnice (OOCR RHNB) Andrea Freimann.

Viaceré podujatia v turistickej sezóne budú podľa nej odkazovať i na ďalšie výročia. "V tomto roku oslavujeme 910. výročie prvej písomnej zmienky o Bojniciach a ďalších okolitých obcí, zároveň si pripomíname 115. výročie úmrtia grófa Jána Pálffyho i spomínané 135. výročie poslednej romantickej prestavby zámku a 410. výročie presunutia cesty Magna Via z Prievidze do Bojníc," konkretizovala.

Rok 1888 budú akcentovať i vybraní bojnickí podnikatelia vo svojej ponuke. "Zapojilo sa 12 prevádzok v rámci širšieho centra Bojníc, ktorí si pripravili tematické produkty. Každý to uchopil po svojom, bude to špeciálne degustačné menu, drinky, výzdoba či zákusky," priblížila Freimann.

OOCR RHNB a partneri pripravujú na sezónu podľa nej i ďalšie podujatia. "Tento rok to bude veľmi bohaté, takmer každý víkend, týždeň je niečo pripravené. Budú to vínne cesty, festivaly, gastronomické podujatia, jarmoky, oslavy výročí, podujatia pre deti a rodiny," avizovala.

Návštevnosť regiónu stúpa. "V roku 2022 sme evidovali enormný nárast návštevníkov oproti dvom predchádzajúcim rokom, ktoré boli poznačené pandémiou. Ešte však nemôžeme hovoriť o stave spred pandémie. Pomalými krokmi sa k tomu blížime," skonštatovala Freimann.

Do regiónu sa podľa nej vracajú i zahraniční návštevníci, OOCR však zatiaľ konkrétne štatistiky k dispozícii nemá. "Už v minulej sezóne a v tomto roku sem prišli návštevníci z okolitých krajín V4, evidujeme v malom počte i ľudí z krajín ako Nemecko, Francúzsko," dodala.


   Tlač    Pošli

   

Súvisiace články:


 Letná turistická sezóna 2023 si v Bojniciach pripomenie výročia regiónu (11. 4. 2023)
 Bojnický zámok bude od apríla pre verejnosť otvorený dlhšie (27. 3. 2023)
 Bojnický zámok v roku 2022 navštívilo viac ako 150.000 ľudí (30. 1. 2023)
 Valentínska romantika na Bojnickom zámku (26. 1. 2023)
 Na Bojnický zámok sa vrátia strašidlá, múzeum vyhlásilo autorskú súťaž (5. 1. 2023)
 Bojnický kračún: Centrum Bojníc opäť patrilo oslave zimného slnovratu (foto) (20. 12. 2022)
 Foto: Zoo Bojnice má veľkú novinku. K sloniciam Maji a Guli pribudol nový slon - samec Tembo (1. 12. 2022)
 Bojnický zámok: Vianoce, ktoré očaria vaše zmysly (21. 11. 2022)
 Bojnický zámok: Nočná krádež – divadelná komédia na motíve skutočnej udalosti (13. 10. 2022)
 Foto a video: Bojnická nemocnica otvorila nový urgentný príjem. Naplno ho spustí v polovici októbra (3. 10. 2022)nasledujúci článok >>
Slovenská národná knižnica spustila bezplatnú digitálnu knižnicu DIKDA
<< predchádzajúci článok
Divadlo Andreja Bagara uvedie premiéru inscenácie Pribina (making of)