Úvodná strana  Včera      Archív správ      Nastavenia     
 Kontakt  Inzercia

 24hod.sk    Príroda-Zvieratá

01. decembra 2022

Foto: Zoo Bojnice má veľkú novinku. K sloniciam Maji a Guli pribudol nový slon - samec TemboPosledný novembrový deň sa v Národnej zoo Bojnice datovala historicky najvýznamnejšia udalosť za posledné obdobie, získali sme nádherného samca slona afrického.Zdieľať
Foto: Zoo Bojnice má veľkú novinku. K sloniciam Maji a Guli pribudol nový slon - samec Tembo

Národná zoologická záhrada Bojnice chová na Slovensku ako jediná slony africké a to od roku 1984. Samice Maja a Gula v tomto roku oslávili svoje 40. narodeniny. Sú veľmi populárne a obľúbené u návštevníkov, preto ich nie je potrebné bližšie predstavovať.

Chov slonov na Slovensku je veľmi výnimočný a v poslednom období sa bojnická zoo môže pýšiť obrovskými úspechmi vo vývoji a zlepšovaní podmienok chovu týchto vzácnych a jedinečných zvierat a to nielen vybudovaním nového areálu, ktorý bol otvorený len minulý rok.

Ďalším dôležitým míľnikom v chove slonov bol prechod z priameho kontaktu na chránený kontakt a k tréningu je využívaná iba pozitívna motivácia. Bola to obrovská zmena či už pre zvieratá, alebo pre samotných chovateľov. Pokrok je jednoznačný.

Teraz sme pristúpili k asi najzaujímavejšej časti a to obohatenie sociálneho života našich sloníc a to rozšírením chovnej skupiny.

Foto: Zoo Bojnice má veľkú novinku. K sloniciam Maji a Guli pribudol nový slon - samec Tembo

Tembo, samec slona afrického, sa narodil v Zimbabwe a mal podobný osud ako naše dve slonice. Bol narodený v roku 1985, odchytený v roku 1987 v Zimbabwe, takže má 37 rokov. Prevažnú časť života prežil v Tierparku Berlín, potom bol v Drážďanoch a posledné roky prežil vo viedenskej zoo. V kohútiku meria skoro tri metre a váži takmer 5 ton. Za svoj život splodil 7 mláďat.

Ako povedal vedúci zoologického odboru Branislav Tám: „ Temba sme získali na základe odporúčania koordinátora pre chov afrických slonov a transfer riadne prešiel schválením slonieho EEP TAGu. Na transporte sme pracovali niekoľko mesiacov. Ešte pred samotným transportom sme absolvovali niekoľko vzájomných stretnutí a jeden náš chovateľ absolvoval vo Viedni týždňovú stáž. Transport bol detailne naplánovaný, Tembo bol naň niekoľko mesiacov trénovaný. Naloženie, samotný transport a následná vykládka samca slona prebehla bez akýchkoľvek problémov. Transport zabezpečovala špecializovaná transportná firma z Holandska“ .

Foto: Zoo Bojnice má veľkú novinku. K sloniciam Maji a Guli pribudol nový slon - samec Tembo

Aktuálne za bránami bojnickej zoo veria, že sa v spoločnosti dvoch samíc dobre adaptuje. Nová ubikácia africkej fauny v bojnickej zoo disponuje samostatným výbehom pre samca a tak sú podmienky na jeho prijatie ideálne. K dosiahnutiu tejto ambície však čaká zamestnancov zoo ešte dlhá a náročná cesta. V tomto okamihu je prioritou, aby ho Maja a Gula medzi seba prijali. Zostáva len veriť, že adaptácia takmer päť tonového nového obyvateľa sa vydarí podľa predstáv.

O vývoji situácie v novom pavilóne slonov vás budeme priebežne informovať.

Foto: Zoo Bojnice

   Tlač    Pošli

   

Súvisiace články:


 Bojnický zámok: Vianoce, ktoré očaria vaše zmysly (21. 11. 2022)
 Bojnický zámok: Nočná krádež – divadelná komédia na motíve skutočnej udalosti (13. 10. 2022)
 Foto a video: Bojnická nemocnica otvorila nový urgentný príjem. Naplno ho spustí v polovici októbra (3. 10. 2022)
 Nočná krádež na Bojnickom zámku (28. 9. 2022)
 V Bojniciach sa už tento víkend uskutoční tretí ročník festivalu poctivých vín (13. 9. 2022)
 Na Bojnický zámok sa opäť vracajú nočné prehliadky (1. 8. 2022)
 Záver júla na Bojnickom zámku bude patriť premiérovej interaktívnej prehliadke V spleti dávnych ciest (26. 7. 2022)
 Večerné zážitky na Bojnickom zámku (7. 7. 2022)
 Bojnický zámok zaplnili rozprávky. Rozprávkový zámok bude pokračovať aj tento týždeň (21. 6. 2022)
 Rozprávkový zámok 2022: Bojnický zámok opäť patrí rozprávkam, naučia deti spolupatričnosti (16. 6. 2022)nasledujúci článok >>
Zomrela speváčka Christine McVie z kapely Fleetwood Mac
<< predchádzajúci článok
Video: Fanúšikovia L. Bílej sa môžu tešiť,vyšiel videoklip k songu O Vánocích