Úvodná strana  Včera      Archív správ      Nastavenia     
 Kontakt  Inzercia

 24hod.sk    Ekonomika

21. apríla 2021

Zamestnávateľom a SZČO sa opäť posunie splatnosť sociálnych odvodov, treba si dať pozor na výšku obratuČasti zamestnávateľov a samostatne zárobkovo činných osôb (SZČO) sa posunie splatnosť sociálnych odvodov za apríl z mája na ...Zdieľať
peniaze euro 676x451 21.4.2021 (Webnoviny.sk) - Časti zamestnávateľov a samostatne zárobkovo činných osôb (SZČO) sa posunie splatnosť sociálnych odvodov za apríl z mája na koniec júna tohto roka. V stredu o tom rozhodla vláda. Týka sa to zamestnávateľov a povinne poistených SZČO, ktorých obrat alebo príjem z podnikania klesol najmenej o 40 percent.

Posun sa dotkne aj tzv. rizikovej práce


Posun splatnosti z mája na koniec júna sa vzťahuje aj na príspevky na doplnkové dôchodkové sporenie, ktoré povinne platí zamestnávateľ za zamestnanca vykonávajúceho tzv. rizikovú prácu. Ministerstvo práce a sociálnych vecí odhaduje, že pre tento krok vyberie Sociálna poisťovňa za apríl na poistnom o 7,5 milióna eur menej.

Viac o téme: Ekonomické dopady koronavírusu


Vláda už v decembri minulého roka rozhodla o tom, že pre zamestnávateľov a SZČO s poklesom obratu najmenej o 40 percent posunie splatnosť sociálnych odvodov za marec, máj, jún a júl vlaňajška z 31. decembra minulého roka na 30. jún tohto roka.

Umožňuje to novela


Do 30. júna tohto roka sa časti podnikateľov po rozhodnutí vlády takisto odložila splatnosť poistného na sociálne poistenie za december minulého roka a január, február a marec tohto roka. Poistné, ktoré platí zamestnanec, a odvádza ho jeho zamestnávateľ, je zamestnávateľ naďalej povinný odvádzať v pôvodných termínoch splatnosti.

Vláda môže podľa zákona o sociálnom poistení stanoviť obdobie, za ktoré sa má platiť poistné na sociálne poistenie v inom ako v štandardnom termíne splatnosti, a tiež posunúť termín splatnosti tohto poistného. Umožňuje to novela zákona o sociálnom poistení, ktorú začiatkom apríla minulého roka schválil parlament v skrátenom legislatívnom konaní.


Zdroj: Webnoviny.sk - Zamestnávateľom a SZČO sa opäť posunie splatnosť sociálnych odvodov, treba si dať pozor na výšku obratu © SITA Všetky práva vyhradené.

© SITA Slovenská tlačová agentúra, prevádzkovateľ spravodajského portálu webnoviny.sk. Všetky práva vyhradené.

   Tlač    Pošlinasledujúci článok >>
Pandemický rodičovský príspevok ako doplatok k OČR zostáva zachovaný, zmena sa dotkne len niektorých
<< predchádzajúci článok
Kvety, ktoré sú šetrné k planéte, kúpite aj v Kauflande

Zamestnávateľom a SZČO sa opäť posunie splatnosť sociálnych odvodov, treba si dať pozor na výšku obratu - diskusné fórum čitateľov