Úvodná strana  Včera      Archív správ      Nastavenia     
 Kontakt  Inzercia

 24hod.sk    Ekonomika    Zdravie

29. októbra 2012

Zdravie mužov a krásu žien pomôže udržať tekvica


Tagy: tekvica

Na tekvicu si v ostatných rokoch vďaka vplyvu západu spomenieme hlavne pred Halloweenom, no táto jesenná zelenina nám prináša oveľa viac než len možnosť urobiť z nej strašidelnú tvár. Má ...Zdieľať
tekvica jesen BRATISLAVA 29. októbra  – Na tekvicu si v ostatných rokoch vďaka vplyvu západu spomenieme hlavne pred Halloweenom, no táto jesenná zelenina nám prináša oveľa viac než len možnosť urobiť z nej strašidelnú tvár. Má smiešne nízky obsah kalórií a vysoké zastúpenie vitamínu A a betakaroténu, ktorý sa vyskytuje v oranžovo sfarbených potravinách.Načo je nám toľko draslíka?

Tekvica je výnimočný poskytovateľ draslíka – popri úbohých 49 kalóriách v jednej šálke tekvicovej kaše má úžasných 564 miligramov draslíka. Rovnováha medzi draslíkom a sodíkom je pre naše zdravie veľmi dôležitá.

Spolupracujú totiž na udržaní acidobázickej rovnováhy v tele. Vysoký príjem draslíka v strave znižuje krvný tlak, takže tekvica je výborným liekom proti hypertenzii. Navyše sa spája so zníženým rizikom vzniku mŕtvice a udržiava zdravú hustotu kostí. Nedostatok draslíka v tele môže zapríčiniť svalové kŕče, takže ak nimi trpíte, dajte si napríklad tekvicový prívarok.


Čo v nej ešte nájdete?

Tekvica obsahuje betakarotén, alfakarotén aj betakryptoxantín, člena skupiny karotenoidov, ktorý znižuje riziko vzniku rakoviny pľúc a hrubého čreva a tiež znižuje riziko nástupu reumatoidnej artritídy. Okrem toho má aj silné antioxidačné účinky. Tiež sa v nej nachádza luteín a zeaxatín – hviezdy v programe pre zdravie očí a ochranu zraku. V tekvici je aj vitamín A a trochu vápnika, železa, horčíka, fosforu a vlákniny. Nezabudnite, že karotenoidy potrebujú na svoju absorpciu tuk, preto si ju pripravuje s kúskom masla alebo olivového oleja.


Tekvicové semienka – liek nielen pre mužov

Tekvicové semienka sú vynikajúcim prostriedkom na udržiavanie zdravia prostaty a dokonca v kombinácii s ďalšími látkami dokážu úspešne liečiť nepríjemné zväčšenie tohto mužského orgánu. No nie sú nápomocné len pánom.

Majú úžasnú schopnosť znižovať cholesterol v krvi. Tiež sú bohaté na minerálne látky, hlavne horčík, draslík a fosfor. Zaujímavosťou je, že pražené semienka majú oveľa vyšší obsah bielkovín.


Tekvicový olej – veľká delikatesa a súčasť receptu na krásu

Okrem toho, že tekvicový olej je vďaka svojej orieškovej chuti veľkou delikatesou, obsahuje celý rad zdraviu prospešných látok a navyše ho môžete pridávať do doma pripravených pleťových a vlasových masiek.

Tiež si ním môžete preplachovať ústa, vďaka čomu sa prestanú rozširovať zubné kazy a zároveň sa nemusíte obávať ani infekčných ochorení tráviaceho traktu alebo dýchacích ciest, pretože sa zbavíte všetkých škodlivín.

Už v utorok vám Webnoviny.sk prinesú zdravé a chutné tekvicové recepty.

Čitajte články o zdraví NA FACEBOOKU!!!

Zdroj: 150 najzdravších potravín na svete (Jonny Bowden)

Tagy: tekvica
   Tlač    Pošli

   

Súvisiace články:


 Čo robiť, aby ste zabránili vzniku cukrovky (23. 10. 2012)
 Ako si doma pomôcť, keď vás ničí nervozita (22. 10. 2012)
 Ako mať silné kosti, keď nejete mliečne výrobky (19. 10. 2012)
 Nápoje, ktoré ničia vaše telo (16. 10. 2012)
 Prečo je brokolica kráľovná medzi zeleninou (15. 10. 2012)
 Spúšťače stresu, ktoré útočia nepozorovane (12. 10. 2012)
 Niekoľko vecí, ktoré ste netušili o bylinkách (10. 10. 2012)
 Ako mať opäť mlado vyzerajúce ruky (2. 10. 2012)
 Čerešne dokážu znížiť riziko vzniku dnových záchvatov (1. 10. 2012)
 Mýty a fakty o depresii a samovraždách (24. 9. 2012)nasledujúci článok >>
Sledujte naživo hurikán, ktorý sa nebezpečne rúti na Ameriku
<< predchádzajúci článok
Droba nasrdil v parlamente Kuffu vlajkou homosexuálov