Úvodná strana  Včera      Archív správ      Nastavenia     
 Kontakt  Inzercia

 24hod.sk    Zo zahraničia

06. augusta 2022

Zelenskyj o elektrárni: Rusko musí prevziať zodpovednosť za akt teroruZáporožská atómová elektráreň je so šiestimi blokmi a celkovým inštalovaným výkonom 6000 megawattov najväčšou jadrovou elektrárňou v Európe.Zdieľať
Zelenskyj o elektrárni: Rusko musí prevziať zodpovednosť za akt teroru

Rusko musí prevziať zodpovednosť za "akt teroru", vyhlásil ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj v piatok po tom, ako sa Moskva a Kyjev navzájom obvinili z ostreľovania najväčšej jadrovej elektrárne v Európe.


Rusko už predtým obvinilo ukrajinské sily z útoku na Záporožskú atómovú elektráreň a Zelenského vládu z "jadrového terorizmu".

"Dnes sa okupanti postarali o ďalšiu mimoriadne rizikovú situáciu pre celú Európu: zasiahli Záporožskú atómovú elektráreň až dvakrát. Akékoľvek bombardovanie tohto miesta je nehanebný zločin, akt teroru," uviedol Zelenskyj vo svojom video prejave.

"Rusko musí prevziať zodpovednosť za samotný fakt, že vytvára hrozbu pre atómovú elektráreň. A to nie je len ďalší argument v prospech uznania Ruska ako štátneho sponzora terorizmu. Je to tiež argument v prospech uplatňovania prísnych sankcií voči celému ruskému jadrovému priemyslu – počnúc [ruskou štátnou jadrovou spoločnosťou] Rosatomom, až po všetky súvisiace spoločnosti a jednotlivcov," vyhlásil ukrajinský prezident.

Záporožská atómová elektráreň je so šiestimi blokmi a celkovým inštalovaným výkonom 6000 megawattov najväčšou jadrovou elektrárňou v Európe. Rusi ju obsadili ešte začiatkom marca.

Šéf Medzinárodnej agentúry pre atómovú energiu (MAAE) Rafael Grossi tento týždeň upozornil, že najväčšia atómová elektráreň na Ukrajine je "úplne bez kontroly". Zároveň vyzval Rusko a Ukrajinu, aby povolili odborníkom elektráreň prezrieť s cieľom stabilizovať situáciu a vyhnúť sa tak nukleárnej katastrofe.

   Tlač    Pošli

   

Súvisiace články:


 Rusi už falšujú dôkazy o poprave vojnových zajatcov v Olenivke, do väznice znášajú muníciu z amerických raketometov (4. 8. 2022)
 Ruský súd vyhlásil ukrajinský pluk Azov za teroristickú skupinu (2. 8. 2022)
 Zelenskyj: Po vyplávaní prvej lode s obilím je ešte priskoro na oslavu (2. 8. 2022)
 Rusi posilňujú južné krídlo, zničili aj urgentný príjem nemocnice a Kyrylenko zopakoval rozhodnú výzvu (1. 8. 2022)
 Rusi podľa britských tajných na Ukrajine strácajú dych a používajú zastarané rakety (30. 7. 2022)
 Rusko chce podľa americkej veľvyslankyne pri OSN vymazať Ukrajinu z mapy sveta (30. 7. 2022)
 Rusi sa nechali voviesť do omylu, zo zbraní boli exponáty (28. 7. 2022)
 Britský premiér Johnson udelil ukrajinskému prezidentovi Zelenskému Cenu Sira Winstona Churchilla (26. 7. 2022)
 Ruská armáda sa pripravuje na ukrajinskú protiofenzívu a posilňuje svoje južné krídlo (26. 7. 2022)
 Ukrajina má na vývoz obilie za 10 miliárd dolárov a podľa Zelenského je schopná odolať ruskej vojne (23. 7. 2022)nasledujúci článok >>
V Bulharsku sa odohrala nehoda autobusu, ktorá pripravila o život štyroch turistov
<< predchádzajúci článok
Počet obetí nehody poľského autobusu v Chorvátsku stúpol na 12