Úvodná strana  Včera      Archív správ      Nastavenia     
 Kontakt  Inzercia

 24hod.sk    Zo zahraničia

26. februára 2024

„Rusko nemôže a nesmie vyhrať túto vojnu,“ uviedol Macron na stretnutí v Paríži a vyzval európskych lídrov na zvýšenie pomoci UkrajineFrancúzsky prezident Emmanuel Macron v pondelok povedal európskym lídrom, že musia zaistiť svoju kolektívnu bezpečnosť poskytovaním neochvejnej podpory Ukrajine. Uviedol to na ...Zdieľať
france_ukraine_conference_08182 676x451 26.2.2024  - Francúzsky prezident Emmanuel Macron v pondelok povedal európskym lídrom, že musia zaistiť svoju kolektívnu bezpečnosť poskytovaním neochvejnej podpory Ukrajine. Uviedol to na stretnutí v Paríži v čase, keď na ukrajinskom bojisku nastáva čoraz tvrdšia ruská ofenzíva.

Rusko vojnu vyhrať nemôže„Sme v procese zaisťovania našej kolektívnej bezpečnosti pre dnešok a zajtrajšok," povedal Macron, keď v Paríži hostil 20 európskych hláv štátov a predsedov vlád a ďalších západných predstaviteľov na demonštrácii jednoty za Ukrajinu, keďže ruská invázia vstúpila do svojho tretieho roka.

„Rusko nemôže a nesmie vyhrať túto vojnu," povedal Macron na stretnutí v prezidentskom paláci, na ktorom sa zúčastnili i nemecký kancelár Olaf Scholz, poľský prezident Andrzej Duda či lídri pobaltských štátov.

„Najmä v ostatných mesiacoch sme boli svedkami toho, ako sa Rusko stáva tvrdším," povedal Macron.

„Vieme tiež, že Rusko pripravuje nové útoky, predovšetkým aby omráčilo ukrajinskú verejnú mienku."

Potreba zabrániť ďalším ruským útokom


Macron uviedol, že je potrebné upevniť bezpečnosť, aby sa v budúcnosti zabránilo akýmkoľvek ruským útokom na ďalšie krajiny. Estónsko, Litva a Lotyšsko, ako aj oveľa väčšie Poľsko, sú považované za možné ciele budúcej ruskej invázie. Všetky štyri krajiny sú oddanými zástancami Ukrajiny.

Stretnutie v Paríži sa uskutočnilo po tom, ako Francúzsko, Nemecko a Spojené kráľovstvo nedávno podpísali 10-ročné bilaterálne dohody s Ukrajinou, aby vyslali silný signál o dlhodobej podpore Kyjeva

Emmanuel Macron po samite v Paríži reagoval na novinársku otázku k vyhláseniu Roberta Fica, podľa ktorého niektoré západné krajiny zvažujú vyslanie svojich vojakov na Ukrajinu. Na vyslaní spojeneckých vojakov na Ukrajinu podľa Macrona nie je zhoda, „vylúčiť sa však nedá nič“. „Boli časy, keď sme si mysleli, že Ukrajincom pošleme len helmy a spacáky,“ poznamenal.

Robert Fico v lietadle po skončení samitu vyhlásil, že atmosféra na stretnutí bola „úplne vojnová“, a znova spomínal, že sú krajiny, ktoré sú pripravené poslať svojich vojakov na Ukrajinu..


Zdroj: SITA.sk - „Rusko nemôže a nesmie vyhrať túto vojnu,“ uviedol Macron na stretnutí v Paríži a vyzval európskych lídrov na zvýšenie pomoci Ukrajine © SITA Všetky práva vyhradené.


   Tlač    Pošli

   

Súvisiace články:


 Pápež František vyzval k vytvoreniu podmienok pre diplomatické riešenie ruskej agresie na Ukrajine. Modlím sa za všetkých, odkázal (26. 2. 2024)
 Ficova vláda sa dohodla, že nikdy nepodá návrh, aby sa v rámci bilaterálnej dohody odsúhlasila prítomnosť slovenských vojakov na Ukrajine (26. 2. 2024)
 Ukrajina si pripomína druhé výročie začiatku invázie, Rusko stále kontroluje štvrtinu územia (24. 2. 2024)
 Skorumpovaní úradníci ukradli 40 miliónov dolárov určených na nákup mínometnej munície pre vojnu s Ruskom (28. 1. 2024)
 Robert Fico ubezpečil ukrajinského premiéra Šmyhaľa, že Slovensko bude naďalej podporovať vstup Ukrajiny do Európskej únie (24. 1. 2024)
 Ukrajina reaguje na Fica: Chceme vytlačiť Rusov, aby netiahli do Košíc (22. 1. 2024)
 Ukrajina je o krok bližšie k členstvu v EÚ, Zelenskyj a Von der Leyen hovorili o odštartovaní vyjednávaní (16. 1. 2024)
 SBU: Ruskí hackeri boli v systéme ukrajinského operátora celé mesiace (5. 1. 2024)
 Zmenila Moskva svoje vojenské ciele na Ukrajine? Putin odpovedal (14. 12. 2023)
 Putin: Musíme sa zamyslieť, ako zastaviť tragédiu na Ukrajine (23. 11. 2023)nasledujúci článok >>
Ruské útoky na Ukrajinu poškodili každú siedmu školu, len tretina detí sa môže učiť prezenčne
<< predchádzajúci článok
Maďarsko má nového prezidenta, parlament v tajnom hlasovaní zvolil bývalého šéfa maďarského ústavného súdu Tamása Sulyoka (foto)