Úvodná strana  Včera      Archív správ      Nastavenia     
 Kontakt  Inzercia

 24hod.sk    Z domova

26. februára 2024

Ficova vláda sa dohodla, že nikdy nepodá návrh, aby sa v rámci bilaterálnej dohody odsúhlasila prítomnosť slovenských vojakov na UkrajinePremiér Robert Fico len zopakoval, že Slovensko poskytne Ukrajine len humanitárnu pomoc, nie vojenskú.Zdieľať
Ficova vláda sa dohodla, že nikdy nepodá návrh, aby sa v rámci bilaterálnej dohody odsúhlasila prítomnosť slovenských vojakov na Ukrajine

Podľa premiéra z téz porady v Paríži vyplýva, že „viaceré členské štáty NATO a EÚ uvažujú, že na bilaterálnej báze pošlú na Ukrajinu svojich vojakov“. Podľa Fica sa nedá zabrániť tomu, aby členské krajiny na bilaterálnej báze takúto vec urobili. Podľa neho však takéto rozhodnutie európskych krajín bude viesť k obrovskej eskalácii napätia.

Fico tiež kritizoval európske štáty a štáty NATO, že v tézach na dnešné rokovanie nie je spomenuté slovo „mier“, ale neustále sa spomína vojna. Konflikt na Ukrajine sa podľa neho vojensky vyriešiť nedá.

Premiér Robert Fico vyhlásil, že nemôže ísť do detailov, ale dnes o 17.00 h sa zúčastní porady v Paríži, kde budú takmer všetci premiéri EÚ a predstavitelia štátov NATO. „Bude sa rokovať o novej kvalite, novom rozsahu podpory Ukrajiny v nasledujúcom období,“ povedal po Bezpečnostnej rade.

Dodal, že na Ukrajine to podľa informácií, ktoré Bezpečnostná rada, má „ani zďaleka nejde tak, ako sa očakávalo“. „Pre mňa je dnešná porada potvrdením, že stratégia Západu, pokiaľ ide o Ukrajinu, úplne zlyhala,“ povedal Fico.

Robert Fico vyzval opozičných politikov, ktorí žiadajú vojenskú pomoc pre Ukrajinu, aby sami išli na Ukrajinu bojovať, „ak svoje slová myslia vážne“. „Tak tam choďte, vezmite si samopaly na plecia a tam choďte,“ odkázal premiér opozícii.

Peter Pellegrini podporil Roberta Fica a vládu, že Slovensko má v prípade Ukrajiny poskytovať „nesmrtiace zariadenia“, podporovať humanitárnu pomoc a ponechať komerčné kontrakty v prípade vojenského priemyslu.

Predseda Hlasu a parlamentu po rokovaní Bezpečnostnej rady vyhlásil, že jednou z tém rokovania v Paríži má byť aj možnosť v rámci bilaterálnych zmlúv, aby jednotlivé krajiny spolu s vojenskou technikou zaslali na Ukrajinu aj svojich vojakov, nie v rámci NATO.

Podľa Pellegriniho bude jednoznačný postoj vlády, že Slovensko nepošle na Ukrajinu svojich vojakov.

SNS je plne stotožnená s tým, aby ani jeden slovenský vojak nešiel na Ukrajinu, vyhlásil Andrej Danko. Informácie, ktoré na rokovaní Bezpečnostnej rady premiér Robert Fico predostrel, sú podľa Danka veľmi závažné.

„Nič horšie ako ohrozenie našej kolektívnej bezpečnosti by sa nemalo stať,“ dodal Danko.

Predseda SNS tiež povedal, že vláda by mala byť oveľa „tvrdšia v inštitúciách“, akými sú SIS, RTVS alebo NKÚ. „Neexistuje nezávislý odborník, každý, kto je vo vysokej štátnej inštitúcii, musel sedieť v kancelárii Sulíka, Matoviča, Kollára alebo Fica, Pellegriniho a Danka. Odmietam reči o kvázi nezávislých inštitúciách,“ vyhlásil Danko.


   Tlač    Pošli

   

Súvisiace články:


 Ukrajina si pripomína druhé výročie začiatku invázie, Rusko stále kontroluje štvrtinu územia (24. 2. 2024)
 Skorumpovaní úradníci ukradli 40 miliónov dolárov určených na nákup mínometnej munície pre vojnu s Ruskom (28. 1. 2024)
 Robert Fico ubezpečil ukrajinského premiéra Šmyhaľa, že Slovensko bude naďalej podporovať vstup Ukrajiny do Európskej únie (24. 1. 2024)
 Ukrajina reaguje na Fica: Chceme vytlačiť Rusov, aby netiahli do Košíc (22. 1. 2024)
 Ukrajina je o krok bližšie k členstvu v EÚ, Zelenskyj a Von der Leyen hovorili o odštartovaní vyjednávaní (16. 1. 2024)
 SBU: Ruskí hackeri boli v systéme ukrajinského operátora celé mesiace (5. 1. 2024)
 Zmenila Moskva svoje vojenské ciele na Ukrajine? Putin odpovedal (14. 12. 2023)
 Putin: Musíme sa zamyslieť, ako zastaviť tragédiu na Ukrajine (23. 11. 2023)
 Orbán hrozí Európskej únii, chce zablokovať kandidatúru Ukrajiny na členstvo v bloku (22. 11. 2023)
 Zatlačili sme Rusov tri až osem kilometrov na východ od rieky Dnipro, pochválili sa Ukrajinci (19. 11. 2023)nasledujúci článok >>
Slovenská pošta po začiatku vojny zamestnala desiatky Ukrajincov, stále ponúka prácu pre utečencov
<< predchádzajúci článok
Bieloruské úrady oznámili, že v parlamentných voľbách hlasovalo 73 percent voličov. Podľa opozície išlo o frašku