Úvodná strana  Včera      Archív správ      Nastavenia     
 Kontakt  Inzercia

 24hod.sk    Auto moto

05. marca 2020

Američanovi sa podaril husársky kúsok! Starý Passat prerobil na elektromobil, funguje ako hodinky (video)Známy kalifornský youtuber Eric Tischer sa rozhodol, že sa pokúsi svojpomocne prestavať svoj starý Volkswagen Passat B5, na úplne bezemisné elektrické vozidlo.Zdieľať
Eric Tischer so svojím elektromobilom Foto: Youtube

Trend elektromobility podobne ako mnohých iných, nadchol aj tohto technického zanietenca. Informoval o tom český portál autorevue.cz.

Neistý projekt s úspešným koncom

V roku 2008 sa preto rozhodol, že bude jazdiť ekologickejšie a spaľovací motor vymenil za čisto elektrické pohonné zariadenie.

Aj napriek tomu, že v tom čase sa už bežne montovali plynové nádoby do áut ako náhrady spaľovacieho motora, tento nápad sa dá považovať za skutočne odvážny s neistým koncom.

Nabíjanie Erickovho elektrického vozidla Foto: Youtube

Keď sa Eric do tohto projektu púšťal, pravdepodobne ani sám netušil, aký bude úspešný. Youtuberovi sa do roka podarilo zvládnuť celú rekonštrukciu vozidla a v priebehu ďalších 12 mesiacov na ňom najazdil neuveriteľných 140-tisíc kilometrov.

Na jedno nabitie najazdí 112 kilometrov

Vozidlo je zostrojené z kombinácie AC motora Siemens, disponujúcom 90 kW výkonom a 99 článkovým batériovým modulom s kapacitou 33 kWh.

V 90-tych rokoch ho v USA využívala najmä automobilka Ford a keďže v tom čase nebol o elektrický model Ranger záujem, upadol do zabudnutia.

Elektrický motor, ktorý sa nachádza v starom Passate Foto: Youtube

Tischer okrem motora upravil aj prevodovku. Z pôvodného automatu spravil manuál bez spojky. Youtuber deklaruje, že pri bežnej jazde najazdí približne 112 kilometrov.

Vo videu tiež uvádza, že vozidlo zásadne nabíja striedavým prúdom 240 V a iba v noci. V tomto čase je totiž elektrina v štáte Kalifornia výrazne nižšia, ako počas dňa.

Drahá investícia sa vyplatila

Aby sa Erick ešte viac priblížil k ekológii a zároveň ušetril, nechal si na strechu svojho domu namontovať solárne panely. Dodal, že ak sa potrebuje nabiť na verejných miestach, má vždy po ruke svoj špeciálny konvertor.

Hodiny ukazujúce dojazd v Passate Foto: Youtube

Samozrejme, okrem času a veľkého úsilia sa youtuber musel aj poriadne buchnúť po vačku. Prestavba Passata ho vyšla na 25-tisíc USD (takmer 22,5-tisíc eur).

Ako Erick vysvetlil vo videu, najdrahšími komponentami boli samozrejme batérie, do ktorých musel investovať až polovicu rozpočtu.

 


© SITA Slovenská tlačová agentúra, prevádzkovateľ spravodajského portálu webnoviny.sk. Všetky práva vyhradené.

   Tlač    Pošli

   

Súvisiace články:


 Americká firma Nuro dostala povolenie na vypustenie autonómneho vozidla do premávky (6. 2. 2020)
 Záujem o dotácie na elektromobily je veľký (11. 12. 2019)
 P. Žiga: Na elektromobil štát prispeje dotáciou 8000 eur (21. 9. 2019)
 Elektromobily sú vraj menej ekologické než dieslové autá (20. 4. 2019)
 Video: Na scénu prichádza elektrormobil Mercedes-Benz EQC s dojazdom 450 km (12. 9. 2018)
 VIDEO: Jaguar predstavil nové celoelektrické vozidlo Jaguar i-Pace (18. 3. 2018)
 Video: Volkswagen vystavuje v Ženeve na autosalóne model elektrického vozidla I.D. Vizzion (6. 3. 2018)nasledujúci článok >>
Crème de la Crème 7 – francúzske filmové delitakesy
<< predchádzajúci článok
Koronavírus oberá ľudí o peniaze za zrušené letenky, aerolinky o miliónové zisky

Američanovi sa podaril husársky kúsok! Starý Passat prerobil na elektromobil, funguje ako hodinky (video) - diskusné fórum čitateľov