Úvodná strana  Včera      Archív správ      Nastavenia     
 Kontakt  Inzercia

 24hod.sk    Auto moto

11. decembra 2019

Záujem o dotácie na elektromobily je veľkýIlustračná snímka.Zdieľať
Ilustračná snímka. Foto: TASR/Roman Hanc
 
Bratislava 11. decembra (TASR) – Záujem o pridelenie dotácie na nákup elektromobilov je mimoriadny. Za prvých 30 minút od spustenia registrácie požiadali na portáli chcemelektromobil.sk záujemcovia o dotácie na kúpu elektromobilu alebo plug-in hybridu v celkovej výške 1,2 milióna eur a následne portál skolaboval. Povedal to v stredu po rokovaní vlády minister hospodárstva Peter Žiga (Smer-SD) Rezort hospodárstva vyčlenil na tieto dotácie päť miliónov eur.


"Toto opatrenie padlo na úrodnú pôdu a záujem o elektromobily je veľký," skonštatoval Žiga. Minister v minulosti nevylúčil, že v prípade veľkého záujmu by mohlo ministerstvo celkovú sumu zvýšiť.

Záujemcovia o nový elektromobil môžu dostať dotáciu na jeho obstaranie vo výške 8000 eur, pri kúpe plug-in hybridu je dotácia 5000 eur. Rezort hospodárstva podpíše s úspešnými žiadateľmi zmluvu a tí budú mať 12 mesiacov na to, aby si kúpili auto. Následne im štát dotáciu refunduje. Automobil budú musieť vlastniť minimálne dva roky a nebudú môcť využiť lízing.

Fyzická osoba nepodnikateľ a subjekty verejnej samosprávy budú mať možnosť získať podporu na jedno vozidlo, podnikateľov bude obmedzovať maximálna povolená výška dotácií od štátu v súlade s legislatívou EÚ. Maximálna obstarávacia cena vozidla, na ktoré bude možné získať dotáciu, je 50.000 eur s daňou z pridanej hodnoty (DPH).

Zdroj: Teraz.sk, spravodajský portál tlačovej agentúry TASR

   Tlač    Pošli

   

Súvisiace články:


 P. Žiga: Na elektromobil štát prispeje dotáciou 8000 eur (21. 9. 2019)
 Elektromobily sú vraj menej ekologické než dieslové autá (20. 4. 2019)
 Video: Na scénu prichádza elektrormobil Mercedes-Benz EQC s dojazdom 450 km (12. 9. 2018)
 VIDEO: Jaguar predstavil nové celoelektrické vozidlo Jaguar i-Pace (18. 3. 2018)
 Video: Volkswagen vystavuje v Ženeve na autosalóne model elektrického vozidla I.D. Vizzion (6. 3. 2018)nasledujúci článok >>
Producentovi Weinsteinovi zvýšili kauciu z 1 na 5 miliónov dolárov
<< predchádzajúci článok
Slovenská filharmónia sa predstaví pod taktovkou šéfdirigenta J. Judda

Záujem o dotácie na elektromobily je veľký - diskusné fórum čitateľov