Úvodná strana  Včera      Archív správ      Nastavenia     
 Kontakt  Inzercia

 24hod.sk    Ekonomika    Zdravie

06. februára 2021

Briti u seba objavili ďalší nový kmeň koronavírusu. Pfizer aj Moderna pri ňom pripúšťajú nedostatky vakcínyV čase, keď 10-členný medzinárodný tím expertov povolaný Svetovou zdravotníctkou organizáciou (WHO) v čínskom meste Wu-chan hľadá pôvodcu vírusu s označením SARS-CoV-2, zvyšok sveta znepokojujú nové kmene koronavírusu.Zdieľať
Štúdie zatiaľ naznačujú, že protilátky, ktoré ľudské telo získa očkovaním už schválenými vakcínami rozpoznávajú aj nové varianty koronavírusu. Foto: SITA/AP Photo/Oded Balilty, File

Najväčší strach má Spojené kráľovstvo, ktoré už v polovici januára zatvorilo všetky cestovné koridory v snahe ochrániť sa „pred rizikom dosiaľ neidentifikovaných nových kmeňov„ koronavírusu spôsobujúceho ochorenie COVID-19. Zdá sa však, že to nepomohlo.

Okrem anglického kmeňa, ktorý sa vyvinul priamo v Británii a následne sa rozšíril do celého sveta, podľa BBC teraz zachytili na svojom území vzorky koronavírusu s ďalšími „znepokojujúcimi“ mutáciami. Ide zrejme o juhoafrický kmeň.

Juhoafrický kmeň

Úrady aktuálne podrobnejšie vyšetrujú odobraté vzorky s neznámymi genetickými zmenami, ktoré sa našli v niektorých regiónoch Spojeného kráľovstva. Testy naznačujú, že ide o mutáciu nazvanú E484K, ktorá sa vyskytuje práve v juhoafrickom variante.

Celkovo 11 prípadov našli v Bristole a ďalších 32 sa objavilo v Liverpoole. Podľa odborníkov je pravdepodobné, že mnoho vzoriek s novým kmeňom stále nenašli. Trápi ich však aj otázka, koľko ďalších mutácii koronavírusu SARS-CoV-2 sa ešte objaví.

Virológ Julian Tang z Univerzity v Leicesteri označil súčasný vývoj za „znepokojujúci, aj keď nie celkom neočakávaný“. Každý vírus totiž mutuje, vedci po celom svete aj v prípade SARS-CoV-2 našli už vyše 4 000 rôznych variantov.

Neškodné mutácie

Väčšinou je však takáto zmena „neškodná“, čo znamená, že zmutovaný vírus sa nespráva inak ako jeho pôvodca. Ako sme si však už overili aj na Slovensku, konkrétne anglický kmeň je rýchlejšie sa šíriaci a postihuje aj mladšie vekové kategórie.

V januári 2021 dokonca Briti oznámili, že tento variant môže byť spojený aj so zvýšeným rizikom úmrtia v porovnaní s inými variantnými vírusmi. Na potvrdenie tohto nálezu je však podľa nich potrebných viac štúdií.

Situácia znepokojuje aj americké Centrum pre kontrolu a prevenciu chorôb (CDC), ktoré pred niekoľkými dňami vydalo upozornenie pred tromi vo svete už rozšírenými variantmi koronavírusu: „Niekedy sa objavia a zmiznú. Inokedy sa objavia a pretrvávajú.“

Američania varujú

Okrem anglického kmeňa upozorňujú aj na už spomínaný juhoafrický kmeň a na brazílsky kmeň, ktorý našli u Brazílčanov počas rutinného skríningové testovania na japonskom letisku začiatkom tohto roka. Zdá sa, že všetky tieto varianty sa šíria ľahšie a rýchlejšie.

To však podľa CDC môže viesť k nárast počtu prípadov s ochorením COVID-19, čo „spôsobí väčšie zaťaženie zdrojov zdravotnej starostlivosti, povedie k väčšiemu počtu hospitalizácií a potenciálne aj k úmrtiam“. CDC tiež zhrnulo, čo o nich nevieme a mali by sme.

Aby sme celosvetovú pandémiu zvládli, mali by sme vedieť, ako veľmi sa nové varianty už rozšírili, tiež v čom sa priebeh ochorenia spôsobeného novými variantmi líši od doterajšieho kmeňa a hlavne, ako môžu ovplyvniť účinnosť vakcín.

Účinnosť vakcín

Štúdie zatiaľ naznačujú, že protilátky, ktoré ľudské telo získa očkovaním už schválenými vakcínami rozpoznávajú aj nové varianty koronavírusu. Niektoré výskumy však tvrdia, že variant E484K bude schopný sa protilátkam „vyhnúť“.

Úspešnou v boji proti novým kmeňom vírusu SARS-CoV-2 je aj vakcína od spoločnosti Moderna. Výrobca však priznal, že imunitná odpoveď tela nemusí byť taká silná a dlhá ako pri pôvodnom kmeni koronavírusu. Podobné výsledky hlási aj konzorcium Pfizer/BioNTech.© SITA Slovenská tlačová agentúra, prevádzkovateľ spravodajského portálu webnoviny.sk. Všetky práva vyhradené.


   Tlač    Pošli

   

Súvisiace články:


 Koronavírus: PCR testy potvrdili na Slovensku nákazu v ďalších vyše dvetisíc prípadoch (6. 2. 2021)
 Od pondelka 8. februára začne platiť na Slovensku COVID automat. Čo nás od pondelka čaká? (5. 2. 2021)
 Potrebujete kaderníčku či inštalatéra? Niektorí podnikatelia a živnostníci môžu ísť k zákazníkom aj domov (5. 2. 2021)
 Koronavírus: Na Slovensku pribudli ďalšie stovky nakazených a 3915 vyliečených, počet úmrtí sa prehupol cez 5-tisíc (5. 2. 2021)
 Merkelová vidí pri pandémii svetlo na konci tunela (5. 2. 2021)
 Neotvorenie škôl v Trenčíne vysvetľuje primátor neúplnými informáciami o reálnom výskyte britskej mutácie koronavírusu a ochranou zdravia ľudí. (5. 2. 2021)
 Hlas-SD mal netradičný nočný brífing, upozornil na 5-tisíc úmrtí a kritizoval neprijatie tvrdšieho lockdownu pred Vianocami (video) (5. 2. 2021)
 V Českej republike pribudlo 9567 nakazených koronavírusom, čo je o 1077 viac než pred týždňom. (4. 2. 2021)
 Koronavírus: Na Slovensku pribudlo takmer 4-tisíc vyliečených a 87 úmrtí, urobili vyše 11-tisíc PCR testov (4. 2. 2021)
 Krajčí: V ružových a červených regiónoch nebude do práce potrebný test (4. 2. 2021)nasledujúci článok >>
Po príchode z rizikových krajín na Slovensko bude povinná dlhšia izolácia, test bude možný až po ôsmich dňoch
<< predchádzajúci článok
Koronavírus: PCR testy potvrdili na Slovensku nákazu v ďalších vyše dvetisíc prípadoch

Briti u seba objavili ďalší nový kmeň koronavírusu. Pfizer aj Moderna pri ňom pripúšťajú nedostatky vakcíny - diskusné fórum čitateľov